Citat:
Ursprungligen postat av Skuld
... Vadan denna benägenhet framställa sin uppgift som så betungande? Vore livet så enkelt som Cineasten anser det – och för att till viss del parafrasera honom: Gilla läget eller dra. Medan jag å andra sidan inte anser tillvaron vara så enkel, hyser jag inga tvivel en uppgift framstår som mer imponerande om den är krävande, snarare än simpel. Den klassiska ”nu får ni skärpa er!” ger intrycket av en auktoritet som är missnöjd med underlydande, och en alltför vanlig syn på forum. För övrigt är man ofta kreativ i sin fetstilta text, vilket jag inte tror är ett uttryck för hur mkt man avskyr sina uppgifter. Det tyder också i vissa fall på att det inte finns ett intresse framstå neutral och professionell i sitt modererande.
Jag hade fel i att forumet är öppet för alla. Jag är väl medveten om 18-årsgränsen. Jag har inte gett intryck missförstå vem som bestämmer på FB, eller tro forumet drivs demokratiskt. Emellertid finns här en Flashbackavdelning, vilket åtminstone tyder på att det kan finnas värde i att medlemmarnas åsikter kommer till tals. Till skillnad från Cineastens inställning (”Den som anser att FB inte faller dem i smaken är fri att lämna forumet. Det finns tusentals diskussionsforum därute och ingenting säger att ALLA måste vara här (…). Registrerar man sig här får man acceptera de regler som finns eller bryta mot dem och ta konsekvenserna utan gnäll. Precis så enkelt är det.”) finns ingen anledning utgå från att FB inte kan förändras (att det sedan må vara naivt tro FB så snart skulle göra betyder inte det inte finns ett värde dryfta frågan). För övrigt finns naturligtvis inget egenvärde i att driva ett forum på ett sådant sätt att medlemmarna känner sig missnöjda. Även om målet inte är maximera vår belåtenhet, kan det vara en trevlig förändring.
För övrigt vill jag snabbt inflika övergrepp finns av olika sorter. Att tysta någon när så inte är indicerat må vara bättre än att ligga i buskarna utanför dagis, men den som utsätts känner sig orättvist behandlad.
Till Xploit: Jag har fått inlägg raderade, jag har sett andras inlägg på svaga grunder raderas. Jag har själv känt mig orättvist behandlad, och jag har sett andra beklaga sig över moderatorers insatser. Så att ni begår misstag förekommer i högsta grad, och att det finns de användare som känner sig missnöjda stämmer också. Flexibilitet i modereringen, en obenägenhet agera på tvetydiga fall, en policy av hellre fria än fälla skulle minska antalet missnöjda användare av min sort. Nu flyttas trådar, eller låses, och i många fall relevanta inlägg försvinner spårlöst. Ofta på dåliga grunder.
Till orkarN: Fast nu lägger du ord i min mun. Jag har på intet sätt hyst några illusioner om att forumet skulle styras demokratiskt. Som tidigare nämnt: Flashbackavdelningen finns här, således tror jag mig ha rätt posta i den. Dels har min argumentation långt ifrån enbart bestått av att uppmana moderatorer frångå regelverket, dels är jag inte övertygad reglerna är ultimata i så mån de inte i framtiden kan undergå förändring.
Jag tror nog att du har hyfsat rätt i din analys. Åtminstone överensstämmer den rätt mycket med min egen. Eventuella problem i hur moderatorerna agerar kommer sig rimligen av att applikationen av FB:s regelverk leder till krav på diskretisering av kontinuerliga skeenden, vilket oftast är svårt/omöjligt att göra utan gnissel. Det vill säga att det inte alltid är så jävla glasklart hur ett inlägg eller tråd ska bedömas och i vilket fack det/den kan placeras.
Detta leder
de facto till gränsdragnings - och tolkningsproblem, där de som är satta att göra bedömningen helt enkelt får göra detta så gott de kan, enligt regelverk och praxis. Flashbacks speciella egenheter med mycket högt i tak vad gäller ämnen, tillsammans med det faktum att det finns knappt 100 personer som är satta att sköta tiotusentals medlemmars inlägg gör nog att det med automatik blir många tillfällen där svåra bedömningar kan utfalla rätt olika beroende på ämne/moderator/slump, och det är ju givet att det kan skapa irritation. Dock är det nog ganska ofrånkomligt, och man gör klokt, både som förfördelad och förfördelare att reflektera över systemet emellanåt.
Moderering av FB finns ju bl.a. för att det ska gå att diskutera om nästan vad som helst utan att drunkna i trams och skit. 10 000-kronorsfrågan är ju då vad som ska bedömas som trams och skit.
Att, som du verkar mena, ha en mer tolerant attityd till OT och andra mindre regelbrott tex, och fria hellre än fälla, är inte nödvändigtvis den rätta utvägen tror jag. Visst håller jag med om att flexibilitet och humor är bra hönnörsord vid moderering, men det leder dock också till problem med konsekvens och rättvisa.
Jag själv kan bli lite sorgsen när jag tvingas bedöma jävligt roliga, fyndiga, intelligenta inlägg som lika mycket OT som någon som bara skriver BAJS, BAJS, BAJS i en tråd.
Det blir dock rätt svårt att motivera varför jag inte reagerar på vissa RP:s när jag tidigare agerat på liknande. Som FB:are tycker jag att en av de viktigaste sakerna vad gäller skötseln av forumet är just konsekvensen, och att det går att förutsäga med hyfsat stor sannolikhet vad som tillåts och inte. Om det inte går blir det stor förvirring och diskussionerna blir sannolikt lidande.
Problemet är ju som sagt att moderatorerna inte är mer än människor. Jag har själv vet tex att jag ibland låtit någon stackare få oförtjänt mycket ovett bara för att han råkat ha oturen att vara den 20:de FB:aren som gjort samma idiotregelbrott senaste halvtimmen i något av de forum jag modererar.
Om man bara har förmåga att inse sina egna misstag (gäller alla FB:are) är nog mycket vunnet, och felaktigheter kan ju för det mesta rättas till i efterhand.