2008-11-02, 19:10
  #11641
Medlem
KimNeilJungs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Nej jag ska inte förklara hur man placerade ut sprängämnena, bara att man på något sätt gjorde det.

Nej jag påstår bara att planen inte kapades av fanatiska muslimer. Mycket tyder på att det inte var något folk på planen. Inget som jag vill diskutera nu för då kommer vi ifrån ämnet. Jag har själv haft långa diskutioner med bl. a SLOB om nedskjutningarna och det håller verkligen inte. Något som jag heller inte vill diskutera nu, du får läsa mina tidigare inlägg om den frågan.
Ok, fundera nu på varför du inte hittar en enda tillstymmelse till svar på frågan om hur sprängmedel apterades i WTC på trutherssidorna du besöker.
Sju år, och ni/de har inte en susning. Tycker du inte det pekar på något?
Citera
2008-11-02, 19:45
  #11642
Medlem
Majavas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Nej inte vad jag vet. Jag har dock aldrig sett någon rivning som är så perfekt som 7:ans. En fantastisk slump att några små bränder och lite fallande bråte kunde åstadkomma världens mest perfekta rivning. Du ställer fel frågor. Hittar man thermite, så måste man ta reda på varifrån det kommer. Vad tror du?

Om det var som du säger så vore det förstås viktigt att ta reda på var det kommer ifrån, men nu är det ju inte riktigt så enkelt. För det första hittade man inte thermite, utan man hittade vissa kemiska föreningar som _bland annat_ förekommer i thermite (men som även förekommer i gipsväggar). Om jag inte minns fel är truthersarnas största källa i thermitespåret ett prov som Steven Jones tog inne i en närliggande lägenhet några dagar efter 9/11.

För det andra tycker jag inte alls att den ser särskilt perfekt ut. Är det din personliga åsikt eller har du något att grunda det med? (du framför inte "världens mest perfekta rivning" som en åsikt utan som ett fakta)
Citera
2008-11-02, 19:48
  #11643
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ThisIsSparta
För det första var det inte "hissen", utan hissarna. Alltihopa är väl känt, främst genom vittesutsagor och från den utredningar och informationsinsamlingar som gjordes på plats. Hur menar du att man utifrån märker om en hiss kraschar?


Det enda vittnet till en fallande hiss jag såg i artikeln, skrev så här:
That empty elevator probably plummeted 14 floors into a pit on the 77th floor.

Vittnet på den andra sidan du länkade till säger att han hörde väldigt tydligt hur hissarna var på väg nedåt. Precis som jag sa så hör man tydligt om en hiss kraschar. Sedan pratar han mycket om saker som han har fått reda på i efterhand. Som sagt det kan mycket väl vara så att hissar kraschade, men det är skillnad på en hiss som kraschar och en explotion. Läs Roudrigez vittnesmål om du inte gjort det. Dessutom poängterade jag ju att han hörde explotionen innan planet flög in. Många andra har liknande vittnesmål.

Citat:
Ja, området runt hissarna i lobbyn mer eller mindre förstördes när hissarna kraschade ned. Hisschackten bidrog också till att sprida flygbränslet och eldhärdarna genom husen.


Hissarna borde väl borra sig nedåt, inte sprängas helt åt sidan? Dessutom var det väl ett våningsplan under lobbyn vi pratar om om jag inte minns fel? Förvånande är hur få som talar om fallande hissar och hur många som talar om explotioner. Vissa befann sig över planets ingångshål och hörde dubbelexplotioner där uppe. Många talar om explotioner innan flygplanen träffade.

Hur mycket flygbränsle pratar vi om här egentligen? Har du sett vilken explotion det är när planet flyger in i byggnaden. Håller du inte med om att mycket av bränslet försvinner redan där?

Citat:
Vem är denna Roudrigez och när hörde han dessa smällar? Före det första planet?
Som sagt kolla mina länkar annars är det ingen ide att vi diskuterar. Du säger saker som inte rör de frågor jag ställer.
http://www.patriotsquestion911.com/survivors.html

Citat:
Det har jag aldrig påstått, så den frågan kan jag omöjligt svara på.
Du skrev att det var det de upplevde, när jag frågade hur de kunde uppleva det där nere i byggnaden.

Citat:
Så Barry Jennings var i sjuan, när huset brann? Eller var han i sjuan när den byggnaden fortfarande var oskadd? Nej, istället för att länka till en massa youtube-klipp föredrar jag att du förklarar med dina egna ord.

Varför ska jag förklara hans vittnesmål? Det är väl bättre att du lyssnar på det själv så du vet vad vi diskuterar här? Du verkar ha tagit del av väldigt lite av vittnesmålen som finns.
http://www.youtube.com/watch?v=PbbZE7c3a8Q

Han var i sjuan innan något av tornen föll. Oskadd var den ju inte enligt honom, eftersom det exploderade hela tiden. Jag föreslår att du tittar på klippet, annars är det ingen ide att vi diskuterar.
Citera
2008-11-02, 19:51
  #11644
Medlem
Majavas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Som sagt, ni ställer helt fel frågor. Frågan är om det var en kontrollerad demolering, eller om byggnaden föll p g a eld och nedfallande bråte. Allt annat är ju oviktigt tills vidare. Självklart har ju bevisen för dina frågor undanröjts om det är fråga om en konspiration, håller du inte med om det?

Men va smidigt! Med andra ord kan det inte vara något annat än en konspiration. Två scenarios:
-Det finns bevis för en konspiration, alltså var det en konspiration
-Det saknas bevis för en konspiration, alltså har bevisen blivit undanröjda och det var en konspiration.
Citera
2008-11-02, 19:52
  #11645
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Majava
För det andra tycker jag inte alls att den ser särskilt perfekt ut. Är det din personliga åsikt eller har du något att grunda det med? (du framför inte "världens mest perfekta rivning" som en åsikt utan som ett fakta)

Det är min personliga åsikt, om du hittar nån som du tycker ser mer perfekt ut så länka gärna. Ni är bra på att peta i detaljer, men försök att se den stora bilden också. Om det är världens mest perfekta rivning eller inte, är inte det mest intressanta att diskutera.
Men som sagt det är min personliga åsikt.
Citera
2008-11-02, 19:54
  #11646
Medlem
Citat:
-Det saknas bevis för en konspiration, alltså har bevisen blivit undanröjda och det var en konspiration.

Jag pratade om bevisen för hur exakt det gick till. Som sagt läs frågorna och sedan svaren.

ATT det var en konspiration finns det gott om bevis för, vilka jag postar hela tiden och det är där jag vill hålla debatten.
Citera
2008-11-02, 20:15
  #11647
Medlem
Targenors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Jag pratade om bevisen för hur exakt det gick till. Som sagt läs frågorna och sedan svaren.

ATT det var en konspiration finns det gott om bevis för, vilka jag postar hela tiden och det är där jag vill hålla debatten.

Är det inte lite slarvigt gjort att dom lämnat så "tydliga" bevis för er att följa?
Citera
2008-11-02, 20:18
  #11648
Medlem
Citat:
Är det inte lite slarvigt gjort att dom lämnat så "tydliga" bevis för er att följa?

Vad menar du? Tycker DU att det finns tydliga bevis? Eller var du ironisk?
Citera
2008-11-02, 20:29
  #11649
Medlem
Att hissar kraschade i WTC-tornen är som sagt väl belagt. Det finns både civila och andra vittnen om det, liksom information från NIST och FEMAs undersökningar. Det är ställt bortom allt rimligt tvivel, med tanke på omständigheterna (att husen kollapsade) så finns det inga fler möjliga bevis.

Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Precis som jag sa så hör man tydligt om en hiss kraschar.

Fast olika personer uppfattar ljud (och så klart händelser överlag) olika. Det beror så klart också på var man står i förhållande till källan, vad man ser, vad man vet, vilka referensramar man har, etc. Detta är grundläggande psykologi och något som kan observeras vid i stort sett varje större händelse. Att någon uppfattar ett ljud som en explosion betyder inte att det faktiskt är en bomb - dels för att explosioner kan orsakas av annat än bomber (som bränder), dels för att det överhuvudtaget inte nödvändigtvis är en explosion, utan just en hög smäll.

Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Som sagt det kan mycket väl vara så att hissar kraschade, men det är skillnad på en hiss som kraschar och en explotion.

Vi pratar ju om smällar. Vi vet att personer på gatan hörde höga ljudknallar och smällar innifrån husen. Min förklaring är att dessa ljud orsakades av fallande hissar, brandgasexplosioner, våningsplan som brakar ned och generatorer eller bränsletankar som exploderar. Alla dessa förklaringar kan backas upp vittnen och tekniska data. Din förklaring bygger på bomber. Det finns inga observationer om bomber, inga bombrester och fortfarande efter sju års tid så finns det inte ens en grundläggande teori från din sida om när och hur dessa bomber placerades ut, vem som detonerade dem, och så vidare.

Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Läs Roudrigez vittnesmål om du inte gjort det.

Återigen, vem är denna Roudrigez, och när hörde han dessa ljud, före eller efter det första planet?

Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Hissarna borde väl borra sig nedåt, inte sprängas helt åt sidan?

Borra ned sig i vad då, betongen? Självklart kommer en fallande hiss, förutsatt att det är modern, relativt stor hiss som faller en längre sträcka orsaka skada på det som är utanför hissen. Vart menar du att alla massa och energi ska ta vägen?

Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Dessutom var det väl ett våningsplan under lobbyn vi pratar om om jag inte minns fel?

Ja, det var flera våningsplan under lobbyn. Vad har det med saken att göra? Nu är du dåligt påläst.

Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Förvånande är hur få som talar om fallande hissar och hur många som talar om explotioner.

Det kanske beror på att de som talar högst är sådana som dig - alltså isflakshoppande, paranoida, icke-vetenskapliga, ej insatta konspirationsanhängare.

Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Vissa befann sig över planets ingångshål och hörde dubbelexplotioner där uppe.

Vad jag har förstått så var det ytterst få från de våningarna som klarade sig. Kan du namnge någon?

Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Många talar om explotioner innan flygplanen träffade.

Vilka, var kan man läsa om detta?

Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Hur mycket flygbränsle pratar vi om här egentligen? Har du sett vilken explotion det är när planet flyger in i byggnaden. Håller du inte med om att mycket av bränslet försvinner redan där?

Ja, majoriteten av bränslet konsumerades i explosionerna. Resten av bränset slungades in i byggnaden och spred bränder.


Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Som sagt kolla mina länkar annars är det ingen ide att vi diskuterar. Du säger saker som inte rör de frågor jag ställer.

Jag vill att du ska förklara med dina egna ord istället för att posta länkar hit och dit.

Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Du skrev att det var det de upplevde, när jag frågade hur de kunde uppleva det där nere i byggnaden.

Vem upplevde vad och var? Nu verkar du vara helt i diket. Personer hörde smällar, ja. Enligt mig beror detta på de faktorer jag räknat upp. Vad som var orsaken varierar så klart - en del hörde säkert smällar från fallande hissar, andra hörde brandgasexplosioner, etc.
Citera
2008-11-02, 20:32
  #11650
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Jag pratade om bevisen för hur exakt det gick till. Som sagt läs frågorna och sedan svaren.

ATT det var en konspiration finns det gott om bevis för, vilka jag postar hela tiden och det är där jag vill hålla debatten.

Vilka bevis? Kan du ta upp dina två starkaste bevis? Jag har följt den här tråden länge, och det gapas ofta om bevis, men det som presenteras är alltid samma jönserier - alltså löst prat om att "tornen föll i fritt fall", "saker flög ut från husen", "folk hörde smällar", etc. Sådana påståenden är inte bevis. Det är bara påståenden.

Om du nu har bevis - alltså konkreta, utförliga, sammanhängande resonemang som inte är motsägelsefulla och som inte bemötts av NIST med flera - så kommer jag helt klart att sprida vidare dessa bevis.
__________________
Senast redigerad av ThisIsSparta 2008-11-02 kl. 20:41.
Citera
2008-11-02, 20:36
  #11651
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Det är min personliga åsikt, om du hittar nån som du tycker ser mer perfekt ut så länka gärna. Ni är bra på att peta i detaljer, men försök att se den stora bilden också. Om det är världens mest perfekta rivning eller inte, är inte det mest intressanta att diskutera.
Men som sagt det är min personliga åsikt.

På vilket sätt är det världens mest perfekta rivning? Flertalet omkringliggande byggnader skadades mycket allvarligt, tusentals människor dog, etc.

Vid en perfekt kontrollerad demolition så skadas ju ingenting förutom rivningsobjekten.
Citera
2008-11-02, 20:39
  #11652
Medlem
Flytande_argots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Vad menar du? Tycker DU att det finns tydliga bevis? Eller var du ironisk?

Det finns ju inga bevis alls för att det skulle ha varit en sprängning och inte heller någon hypotes för hur en sprängning skulle gått till. Och om man bemödar sig med att plocka fram lite olika hussprängningar på nätet så hör man att explosionerna är mycket distinkta och många till antalet och dessutom tar det flera veckor att rigga upp en byggnad.

Borde ha gått att hitta hundratals meter sprängkabel, rester av tändhattar åtminstone, eller hur?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in