Citat:
Ursprungligen postat av Lienno
Dessutom har du kollat på Loose Change, som är en av de minst seriösa dokumentärerna, kanske läge att kolla in denna föreläsning så får du lite mer kött på benen:
http://video.google.com/videoplay?docid=1941762273803445007#
och denna om du är intresserad av saker som inte bara rör kollapserna:
http://video.google.com/videoplay?docid=3964499857359919664#
http://video.google.com/videoplay?docid=1941762273803445007#
och denna om du är intresserad av saker som inte bara rör kollapserna:
http://video.google.com/videoplay?docid=3964499857359919664#
Det är sant att jag tittat på loose change och det är nog också sant att jag tagit i lite när jag säger "bevisa".
Men faktum kvartstår att jag har väldigt svårt att förstå att så många anser att stål otvivelaktigt skulle kunna stå emot den efterföljande branden. Stål (förvisso beroende på typ och sammansättning) förlorar merparten av sin hållfasthet vid temperaturer 500-600 grader, vilket jag efter att ha läst på lite inte är någon otroligt hög temperatur för en byggnadsbrand, och om belastningen dessutom är hög, vilket den otvivelaktigt var, så kan ju inte en kollaps komma som någon överaskning.
Att tornen rasar rakt ner ser jag inte heller som något konstigt. Om temperaturen var som högst inuti tornet, vilket är ett antagande, så är det där som balkarna kommer att försvagas mest. De yttre balkarna som har kvar sin hållfasthet kommer ju att "stabilisera" byggnade såtillvida att den inte tippar. När belastningen blir för stor kommer dock dessa att böja sig.
Sen tittar jag gärna på dina länkar. Loose Change är fullspäckat av faktafel (eller snarare av fakta som är ovidkommande) när det gäller metallurgi och materialprestanda.