Citat:
Ursprungligen postat av foto
Kapitel och vers tack

"SJUTTIO VECKOR"
FÖR ATT "KOMMA SYND. ATT UPPHÖRA"
Vilket enastående svar den gudfruktige Daniel får på sin bön! Jehova försäkrar honom inte bara om att judarna skall få återvända till sitt hemland, utan ger honom också insikt i fråga om något som var av långt större betydelse - den förutsagde Messias ankomst. (1 Moseboken 22: 17, 18; Jesaja 9:6, 7) Gabriel säger till Daniel: "Sjuttio veckor har blivit bestämda över ditt folk och över din heliga stad, för att göra slut på överträdelsen och komma synd att upphöra och åstadkomma försoning för missgärning och införa rättfärdighet för oöverskådliga tider och sätta sigill på syn och profet och smörja det Högheliga.
Och du bör veta och ha den insikten att från det att ordet utgår om att återupprätta och återuppbygga Jerusalem intill Messias, Ledaren, skall det vara sju veckor, även sextiotvå veckor. Det skall bli återupprättat och återuppbyggt, med torg och vallgrav, men i tider av trångomål.” – Daniel 9:23, 25
Det här var verkligen goda nyheter! Förutom att Jerusalem skulle bli återuppbyggt och tillbedjan återupprättad i ett nytt tempel, skulle "Messias, Ledaren", framträda vid en bestämd tidpunkt. Detta skulle inträffa inom loppet av "sjuttio veckor".
Eftersom Gabriel inte nämner något om dagar, är det inte fråga om veckor på vardera sju dagar, vilket skulle ge en period av 490 dagar - bara lite mer än ett år och fyra månader.
Det förutsagda återuppbyggandet av Jerusalem "med torg och vallgrav" tog mycket längre tid än så. Veckorna är årsveckor.
Tanken att varje vecka är sju år lång framgår av flera nyare översättningar. Återgivningen "sjuttio årsveckor" finns i en not till Daniel 9:24 i en judisk översättning (Tanakh-The Holy Scriptures) som är utgiven av The Jewish Publication Society.
I An American Translation sägs det: "Sjuttio årsveckor är bestämda för ditt folk och för din heliga stad." Moffatts och Rotherhams översättningar har liknande lydelser.
Enligt ängelns ord skulle de "sjuttio veckorna" indelas i tre perioder: 1) "sju veckor", 2) "sextiotvå veckor" och 3) en vecka.
Det blir 49 år, 434 år och 7 år - sammanlagt 490 år. Det är intressant att lägga märke till att The Revised English Bible säger: "Sjuttio gånger sju år är utstakade för ditt folk och din heliga stad." Sedan judarna hade fått lida som landsflyktiga i Babylon i 70 år, skulle de få röna särskild ynnest från Gud i 490 år, eller 70 år gånger 7.
Denna tid skulle börja när "ordet utgår om att återupprätta och återuppbygga Jerusalem". När inträffade det?
DE "SJUTTIO VECKORNA" BÖRJAR
Det är tre viktiga händelser vi bör uppmärksamma när det gäller början På de ”sjuttio veckorna". Den första inträffade år 537 f.v.t, när Cyrus utfärdade sitt påbud om att judarna skulle få återvända till sitt hemland. Påbudet lyder: "Detta är vad Cyrus, Persiens kung, har sagt: 'Alla jordens kungariken har Jehova, himlens Gud, gett mig, och han har själv gett mig i uppdrag att bygga honom ett hus i Jerusalem, som är i Juda. Vem det än är bland er av allt hans folk, må hans Gud visa sig vara med ho-nom. Så må han dra upp till Jerusalem, som är i Juda, och återuppbygga Jehovas, Israels Guds, hus - han är den sanne Guden - vilket var i Jerusalem. Och var och en som är kvar från vilken som helst plats där han bor som främling, honom må männen på hans ort bistå med silver och med guld och med ägodelar och med hus¬djur tillsammans med den frivilliga offergåvan till den sanne Gudens hus, som var i Jerusalem." (Esra 1:2-4)
”Sju tider” 7 x 360 = 2520 år
En Biblisk ”tid” eller biliskt år = 12 x 30 dagar = 360 (Upp 11:2, 3; 12:6, 14)
I uppfyllelsen av de ”Sju tiderna” räknas var dag svara mot ett år. (Hes 4:6; 4 Mos 14:34)
Början av oktober 607 f.v.t. till 31 dec 907 607 f.v.t. = ¼ År
1 januari 606 f.v.t., till 31 december 1 f.v.t. = 606 År
1 januari 1 v.t.. till 31 december 1913 v.t.. = 1913 År
1 januari 1914 till början av oktober 1914 v.t.. = ¾ År
= 2520 År