2008-02-18, 22:35
  #1381
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LadyDoOrDie
Jag har väl inte sagt att det är bättre att "köra på i gamla hjulspår", det jag säger är att JV genom åren genomfört förändringar som i flera fall lett till människors död! Att de dessutom ändrar vissa saker flera gånger, "hattar" fram och tillbaka, gör det ännu värre.

Och om vi ska diskutera de "mindre" förändringarna, de som inte lett till människors död, till exempel det här med firande av jul och födelsedagar. JV firade både jul och födelsedagar förut. (Det finns bilder från Betelhemmen där man ser julgranar osv)
Hur tänkte man där? Uppenbarligen var det okej för Gud att fira jul och födelsedagar ganska länge, men plötsligt var det stopp. Vad hände där? Ångrade sig Gud plötsligt?

Det var helt i sin ordning att röka, Gud hade inga problem emd det. Men plötsligt ändrades det. (Det är ju iofs ingen förändring som nödvändigtvis behöver vara dålig, rökning är skadligt, men ändå....)
Varför ändrade sig Gud plötsligt?

Alla förändringar genom åren har skett på grund av människor, inte Gud.

Dessutom, det var tillåtet med jul- och födelsedagsfirande, och med skägg och rökning, när JV enligt egen utsago utvaldes som Guds folk, 1919.

Alltså kan dessa saker knappast vara helt fel!

(Skägg sågs ju under många år som otillbörligt, även om Russel hade skägg.)
2008-02-18, 22:45
  #1382
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LadyDoOrDie
Om ledningen säger till vittnena att de "inte ska bli nförvånade" om slutet kommer 1975 så är det i praktiken som att säga det rakt ut, "Slutet kommer 1975".

Många äldstebröder stod och predikade i mycket tydliga ordalag om att 1975 var året för Harmageddon. "Nu kan vi snart hänga upp bokväskorna, bröder" var ett uttalande som jag läst, minns inte vilken broder somk sade det men kan kolla upp det.

Varför uppmuntrades bröder och systrar att sälja sina hus, säga upp sig från sina jobb etc?

Kan hjälpa dig här; det var en kretstjänare vid namn Sven-Erik Larsson som under åren innan 1975 reste runt i landet och sa saker som "Tänk vänner, om några få månader kan ni hänga upp tjänsteväskan på en spik på väggen!"

Några valde att följa hans råd.

Han hade också levande skildringar av hur man om några månader skulle kasta "alla proteser, hörapparater, rullstolar och löständer i stora högar".

Denne man fick blev ofta kallad Harmageddon-Larsson eller 75-an Larsson.

En annan kretstjänare sa faktiskt på ett möte som jag själv hörde, att "ingen som inte tror på att Harmageddon kommer 1975, senast, kommer heller att få överleva det året!
Ändå sitter jag här i dag.
2008-02-18, 23:00
  #1383
Medlem
Glazehs avatar
Jag hade tänk med några kompisar få reda på vart några jehovas vittnen bor och sen komma upp till deras dörr på runt 6-9 på morgonen ringa på och fråga om de vill gå med church of scientology.

Vad tycker ni låter det som bra idé?
2008-02-19, 05:52
  #1384
Medlem
Admiral Ganjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gitte
Kan du då möjligen förklara vad som var meningen med alla dessa artiklar med uträkningar som visade på år 1975?
Vad var syftet med dessa artiklar?
Och varför fortsatte man tideräkningen fram till 2975, som slutet på den sjunde dagen, samtidigt som man talade om tusenårsriket!

Och varför uppmuntrade man vännerna att sälja sina hus, och vara pionjärer den korta tid, som var kvar.
Och detta är 40 år sedan, visst en kort tid i människans historia, men verkligen inte för den enskilde.

Och om de aldrig har förnekat att det 1975 var 6000 år sedan Adam skapades, varför fortsätter de inte med artiklar om detta viktiga år?

Och eftersom man hade mage att tala om vad som var passande av Gud att göra 1975, är det inte lite märkligt att Gud inte kunde inse det passande i detta?

Du skriver
"JV var väl medvetna om texten i Matteus 24:36 att om den dagen och timmen vet ingen något, inte ens änglarna eller sonen."

Ja, så medvetna att de hade mage att säga att det "nu inte är tid att jonglera med Jesus ord" om att ingen visst tiden.

Visst ville de att vänner skulle tro på att slutet skulle komma 1975, om inte tidigare.
Meningen var nog att informera att 6000år gått och att slutet är nära, men inte att direkt säga att slutet de facto SKULLE komma år 1975.

Varför de inte fortsätter antar jag beror på att det inte behövs, det står ju redan i deras litteratur, varför älta det?

Att något är passande betyder ju inte att man förutsäger att det ska ske, eller hur?

De kanske trodde att slutet kunde komma år 1975, men de fattade också att det inte var säkert. Det finns ju ingen grund för det i Bibeln.
Alltså är min teori att de bara hintade om detta i litteraturen, men sa inget defenitivt eftersom de själva inte visste något om den saken defenitivt. Åter igen Matt 24:36.
2008-02-19, 10:08
  #1385
Medlem
Bingy Bunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av a06
Det är möjligt att det kan vara så, men då borde kristna inte heller dricka då det är mkt mer beroendeframkallande. Jag förstår inte varför det inte skulle kunna vara en samvetsfråga som med tatueringar tex. Jag tror att man kan vara ett gott JV om man brukar cannabis.


Tycker detta skriftställe stödjer min sak hehe. Man kan ju äta canabis med

1 Mos 1:29

Gud sade: "Jag ger er alla fröbärande örter på hela jorden och alla träd
med frö i sin frukt; detta skall ni ha att äta.

1 Mos 1:30
Åt markens djur, åt himlens fåglar och åt dem som krälar på jorden, allt
som har liv i sig, ger jag alla gröna örter att äta." Och det blev så
-------------------------
Missade ditt svar...


Att vara kristen och dricka måttligt är väl en förutsättning för att kunna ge ett seriöst intryck.Dessutom var det vanligt under biblisk tid att man spädde ut vinet med vatten för att det inte skulle bli för starkt...

Vissa jämför/använder t.ex nattvarden ,Jesus förmåga att förvandla vatten till vin eller att Noa gjorde bort sig på fyllan ,som svepskäl till att det borde vara fritt fram att kröka eller händelsevis dra en joint då och då.Men det står tydligt i bibeln att man inte ska skada sin kropp och sinne med sekundära behov.Nattvarden bör ju också tolkas för dess symboliska värde och inte misstolkas som en fyllefest som handlar om att fira sista natten med gänget.

Att JV dricker måttligt och är emot andra så kallade stimulantia har också att göra med att vin inte är olagligt, såsom cannabis är.Och även om de vägrar att göra lumpen eller rösta så innebär det inte att de inte rättar sig efter de övriga lagar som gäller i samhället.Och hur skulle det se ut i längden om var och varannan kristen eller icke kristen gick om kring stenade och halv/hel psykosiga?

Men vem vet, om nattvarden hade bestått av cannabis och bröd så kanske kristna nu hade använt sig av det i ett religiöst ceremoniellt syfte,men eftersom det aldrig hände så det är det något som man lönlöst bara kan spekulera i.

Angående bibecitatet som du hänvisar till,och som egentligen handlar om mat som har avsikt att ge näring för människosläktet för att förbättra dess hälsotillstånd och garantera människans fortsatta överlevnad, så faller ju cannabis fett bort då den extremt näringsfattiga beska plantan duger egentligen inte ens som krydda i maten.(förutom i coffeeshops där den används i maten enbart för rusets skull)
__________________
Senast redigerad av Bingy Bunny 2008-02-19 kl. 10:17.
2008-02-19, 10:47
  #1386
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Admiral Ganja
Meningen var nog att informera att 6000år gått och att slutet är nära, men inte att direkt säga att slutet de facto SKULLE komma år 1975.

Varför de inte fortsätter antar jag beror på att det inte behövs, det står ju redan i deras litteratur, varför älta det?

Att något är passande betyder ju inte att man förutsäger att det ska ske, eller hur?

De kanske trodde att slutet kunde komma år 1975, men de fattade också att det inte var säkert. Det finns ju ingen grund för det i Bibeln.
Alltså är min teori att de bara hintade om detta i litteraturen, men sa inget defenitivt eftersom de själva inte visste något om den saken defenitivt. Åter igen Matt 24:36.

Meningen var utan tvekan att man skulle TRO att det skulle komma 1975, eller innan, att Riket skulle vara upprättat 1975. Det som inte var tydligt utsagt i litteraturen sades så mycket tydligare av Kretstjänarna. Och ALLA som jag har talat med, som var på tjänarkurser/äldstekurser kan väl inte ha missförstått att de där fick lära sig att detta var ett budskap som skulle spridas?

Att de inte fortsätter att skriva om 1975 beror inte alls på att det redan står i deras litteratur.
Dessa uttalanden känner nya JV, intresserade, och de JV som är födda senare, eller var för små att förstå då, inte till. Och JV uppmuntras ju inte direkt att läsa gammal litteratur.
Jag är övertygad om att man vill att 1975-fiaskot ska falla i glömska!

Att säga att något är passande betyder inte att det ska ske, nej, men nog kan man förvänta sig att Gud ska göra det som är passande.

Och återigen, att skriva att det "nu inte är tid att jonglera med Jesus ord" om tiden är i verkligheten att säga sig veta bättre än Jesus.
2008-02-19, 11:33
  #1387
Medlem
Fortsättning ang 1975:
Att publicera dessa tabeller som visar fram mot 1975, och sedan mot 2975 som slutet på den 7:e 1000-årsdagen av människans existens.
Och skriva att "Alltså återstår det (1968) det sju år till dess hela 6.000 år av den sjunde dagen har förflutit. Sju år från hösten 1968 för oss fram till hösten år 1975, 6000 hela år in på Guds sjunde dag, hans vilodag."

Och samtidigt ha läran om att 1000-årsriket skulle rymmas inom denna sjunde dag, så finns ingen möjlighet att förstå det på annant sätt.


I Vakttornet 15 juli 1980 erkände man ocksåsina misstag här.
Citerar igen från paragraferna 5 och 6 i artikeln "Välj den bästa levnadsvägen"

"I samband med boken Evigt liv i Guds söners frihet" kom ut och att det i den talades om hur lämpligt det skulle vara, om Kristi tusenårsregering skulle komma att sammanfalla med det sjunde årtusendet av människans tillvaro, VÄCKETS AVSEVÄRDA FÖRVÄNTNINGAR BETRÄFFANDE ÅR 1975. Uttalanden gjordes då och därefter, i vilka det betonades att detta bara var en möjlighet. Men tyvärr var det så att jämte sådana - försiktigt hållna - upplysningar PUBLICERADES ANDRA FRAMSTÄLLNINGAR, SOM ANTYDDE ATT ETT SÅDANT FÖRVERKLIGANDE AV FÖRHOPPNINGAR SENAST DET ÅRET LÅG MERA INOM SANNOLIKHETENS ÄN BARA INOM MÖJLIGHETERNAS GRÄNSER.

Sedan skriver man om vissa kan ha haft siktet inställt på en viss tidpunkt och blivit besvikna och fortsätter: "När Vakttornet använde ordet "någon" inbegrep det alla besvikna bland Jehovas vittnen och inkluderade de PERSONER SOM HAR HAFT ATT GÖRA MEDATT UPPLYSNINGAR PUBLICERADES, UPPLYSNINGAR SOMBIDROG TILL ATT ÖKA DE FÖRHOPPNINGAR som var knutna till tidpunkten i fråga."

Glöm inte heller hur viktig generationen var enligt den tidens litteratur. Jag citerade ju "Sanningen som leder till evigt liv" som visade att samma generation som upplevde 1914 även skulle uppleva denna onda ordnings slut.

Det är konstigt att JV och deras sympatisörer av i dag är mer ovilliga att erkänna att man hade fel ang 1975, än sällskapet själv var 1980.
2008-02-19, 13:18
  #1388
Medlem
Bingy Bunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gitte
Fortsättning ang 1975:
Att publicera dessa tabeller som visar fram mot 1975, och sedan mot 2975 som slutet på den 7:e 1000-årsdagen av människans existens.
Och skriva att "Alltså återstår det (1968) det sju år till dess hela 6.000 år av den sjunde dagen har förflutit. Sju år från hösten 1968 för oss fram till hösten år 1975, 6000 hela år in på Guds sjunde dag, hans vilodag."

Och samtidigt ha läran om att 1000-årsriket skulle rymmas inom denna sjunde dag, så finns ingen möjlighet att förstå det på annant sätt.


I Vakttornet 15 juli 1980 erkände man ocksåsina misstag här.
Citerar igen från paragraferna 5 och 6 i artikeln "Välj den bästa levnadsvägen"

"I samband med boken Evigt liv i Guds söners frihet" kom ut och att det i den talades om hur lämpligt det skulle vara, om Kristi tusenårsregering skulle komma att sammanfalla med det sjunde årtusendet av människans tillvaro, VÄCKETS AVSEVÄRDA FÖRVÄNTNINGAR BETRÄFFANDE ÅR 1975. Uttalanden gjordes då och därefter, i vilka det betonades att detta bara var en möjlighet. Men tyvärr var det så att jämte sådana - försiktigt hållna - upplysningar PUBLICERADES ANDRA FRAMSTÄLLNINGAR, SOM ANTYDDE ATT ETT SÅDANT FÖRVERKLIGANDE AV FÖRHOPPNINGAR SENAST DET ÅRET LÅG MERA INOM SANNOLIKHETENS ÄN BARA INOM MÖJLIGHETERNAS GRÄNSER.

Sedan skriver man om vissa kan ha haft siktet inställt på en viss tidpunkt och blivit besvikna och fortsätter: "När Vakttornet använde ordet "någon" inbegrep det alla besvikna bland Jehovas vittnen och inkluderade de PERSONER SOM HAR HAFT ATT GÖRA MEDATT UPPLYSNINGAR PUBLICERADES, UPPLYSNINGAR SOMBIDROG TILL ATT ÖKA DE FÖRHOPPNINGAR som var knutna till tidpunkten i fråga."

Glöm inte heller hur viktig generationen var enligt den tidens litteratur. Jag citerade ju "Sanningen som leder till evigt liv" som visade att samma generation som upplevde 1914 även skulle uppleva denna onda ordnings slut.

Det är konstigt att JV och deras sympatisörer av i dag är mer ovilliga att erkänna att man hade fel ang 1975, än sällskapet själv var 1980.

-------------------------------------------
Alltså, för att svara på dina upprepande inlägg, så kan man ju också tolka deras skriverier som förhoppningar som gällde under en lämplig tidsperiod som inte stämde in. Men hade de däremot varit så säkra på sin sak såsom du påstår att de var, så hade de väl också gått ut mycket tydligare med det här budskapet ,istället för bara skriva några notiser i bl a Vakttornet.Ingenstans står det väl att" nu är det dags för alla Jv att sälja sina hus och sluta sina jobb för vi vet att människosläktet aldrig kommer att få uppleva år 1976 och framåt".Det rimilga hade väl i sådana fall varit att varenda JV-tidning efter de första uttalanden hade 100%-igt enbart handlat om detta och absolut inget annat.

Det tydliga i den här historien är som bekant att somliga virrpannor i ledarställning har tolkat detta helt åt skogen fel och som har blåst upp det hela till löjeväckande proportioner som självklart ger ett falskt intryck för deras trosföreställningar.
2008-02-19, 14:12
  #1389
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bingy Bunny
-------------------------------------------
Alltså, för att svara på dina upprepande inlägg, så kan man ju också tolka deras skriverier som förhoppningar som gällde under en lämplig tidsperiod som inte stämde in. Men hade de däremot varit så säkra på sin sak såsom du påstår att de var, så hade de väl också gått ut mycket tydligare med det här budskapet ,istället för bara skriva några notiser i bl a Vakttornet.Ingenstans står det väl att" nu är det dags för alla Jv att sälja sina hus och sluta sina jobb för vi vet att människosläktet aldrig kommer att få uppleva år 1976 och framåt".Det rimilga hade väl i sådana fall varit att varenda JV-tidning efter de första uttalanden hade 100%-igt enbart handlat om detta och absolut inget annat.

Det tydliga i den här historien är som bekant deras tratt somliga virrpannor i ledarställning har tolkat detta helt åt skogen fel och som har blåst upp det hela till löjeväckande proportioner som självklart ger ett falskt intryck för osföreställningar.

Bara "några notiser i bl a Vakttornet."

Nej du, det var hela artiklar, ja det mesta av vissa nummer av Vakttornet och Vakna som handlade om detta.
Dessutom kapitel i böcker, massor av offentliga föredrag osv.

När det gällde att sälja sina hus, framhölls detta som goda exempel, väl värda att följa.
När du skriver "att somliga virrpannor i ledarställning har tolkat detta helt åt skogen fel och som har blåst upp det hela till löjeväckande proportioner som självklart ger ett falskt intryck för osföreställningar." så bör du också veta att detta inte var vilka virrpannor som helst, utanledningen för hela organisationen, med president Fred Franz i spetsen.

Hur skulle JV kunna ana att det som kom från deras ledning bara var några virrpannors egna önskningar?
2008-02-19, 16:26
  #1390
Medlem
BlackBeavers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bingy Bunny
-------------------------------------------
Alltså, för att svara på dina upprepande inlägg, så kan man ju också tolka deras skriverier som förhoppningar som gällde under en lämplig tidsperiod som inte stämde in. Men hade de däremot varit så säkra på sin sak såsom du påstår att de var, så hade de väl också gått ut mycket tydligare med det här budskapet ,istället för bara skriva några notiser i bl a Vakttornet.Ingenstans står det väl att" nu är det dags för alla Jv att sälja sina hus och sluta sina jobb för vi vet att människosläktet aldrig kommer att få uppleva år 1976 och framåt".Det rimilga hade väl i sådana fall varit att varenda JV-tidning efter de första uttalanden hade 100%-igt enbart handlat om detta och absolut inget annat.

Det tydliga i den här historien är som bekant att somliga virrpannor i ledarställning har tolkat detta helt åt skogen fel och som har blåst upp det hela till löjeväckande proportioner som självklart ger ett falskt intryck för deras trosföreställningar.

Vad har du missat med JV? Hela deras lära går ju ut på att predika om jordens snara undergång!
2008-02-19, 16:50
  #1391
Medlem
Bingy Bunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gitte
Bara "några notiser i bl a Vakttornet."

Nej du, det var hela artiklar, ja det mesta av vissa nummer av Vakttornet och Vakna som handlade om detta.
Dessutom kapitel i böcker, massor av offentliga föredrag osv.

När det gällde att sälja sina hus, framhölls detta som goda exempel, väl värda att följa.
När du skriver "att somliga virrpannor i ledarställning har tolkat detta helt åt skogen fel och som har blåst upp det hela till löjeväckande proportioner som självklart ger ett falskt intryck för osföreställningar." så bör du också veta att detta inte var vilka virrpannor som helst, utanledningen för hela organisationen, med president Fred Franz i spetsen.

Hur skulle JV kunna ana att det som kom från deras ledning bara var några virrpannors egna önskningar?
--------
Du relaterade själv till bla en notis...

...och mellan 66 och 74 hann det komma ut väldigt många JV-tidningar och annan litteratur där skriverierna om förhoppningarna och möjligheterna till att årtalet 1975, d.v.s 6000 år "efter skapandet Adam och Eva" kunde resultera i Armageddon ,i själva verket var en mycket liten del av övrig JV-info.

Det rimliga kvarstår att om de hade varit 100% säkra,och som de självklart inte kunde vara, och menat på att det absolut kommer att ske 1975 i stället för att komma med antydningar om att chansen fanns,så hade all litteratur fram till 1974 handlat om att så var fallet.Då hade väl inte några entaka sålt allt utan en stor majoritet av JV hade lämnat allt efter sig och resten hade hoppat av eller blivit uteslutna.

Efter en snabb research så kan jag fortfarande inte hitta några dåtida JV-uppmaningar om att de skulle sälja sina hus , ägodelar samt säga upp sig från sina arbeten för att tjäna gud fram till den nya tidseran.Det är ju skillnad på att ha gjort det på grund av irrationell övertro och att ledningen såg det som positiva föredömen(!?) och att tvingas av ledningen att göra det.

Det jag har hittat handlar just om de förhoppningar som blåstes upp och som fick dem att resonera därefter i stil med: "vi kan nu som aldrig förr verkligen känna närheten till slutet" såsom JV mer eller mindre alltid har gjort och som de fortfarande gör.Och som i praktiken fick dem att jobba ännu hårdare för att "finna vilsna lamm"

ps, den där Fred Franz blev väl president 1978.
2008-02-19, 16:54
  #1392
Medlem
Bingy Bunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackBeaver
Vad har du missat med JV? Hela deras lära går ju ut på att predika om jordens snara undergång!
--------------------
Eh, läs om, uppfatta rätt.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in