Citat:
Ursprungligen postat av Buffeln
Ok. Det finns säkert gott fog för att vara positiv då man kan räkna med att det löser sig, fast det är väl klen tröst för dig just nu. I say go to the ting.
Har tidigare funderat över huruvida det där med åldern är bra eller inte, jag kommer själv vara knappt 24 när jag är klar. Det är inte precis en ålder som förknippas med gedigen pondus. Lika bra att sitta ting kanske, ack.
Driftigt med praktikplatserna dock, det borde jag ordna också.
Tack.

yes i will. Om jag inte skulle komma in direkt kan jag alltid läsa kriminologi.
Jag har själv funderat en hel del över det där med ålder och jag tror att arbetsgivare (framför allt byråer) mycket hellre anställer unga utan erfarenhet än 35 år gamla föräldrar. Den sistnämnda kategorin tror jag ogärna har lust att arbeta mer än 40 timmar i veckan, jämfört med unga som kan arbeta (i princip) hur mycket som helst. Det är ju trots allt inte så roligt att börja arbeta på byråer där de jämngamla redan är partners/senior ass. Dessutom tror jag att man som ung måste acceptera hierarkierna och helt enkelt låta
sig formas.
Det är alltid bra att ha praktiserat men sådana meriter spelar ingen roll överhuvudtaget vid tingstjänstgörings poängen, vilket är lite underligt. Det vore väl vara bättre än att läsa obskyra statsvetenskapliga teorier i ett halvår!?
Pondus? Kanske inte direkt men att ha studerat vid så pass ung ålder torde ändå tyda på någon grad av ambition. Eller vad tror du?
Vilken termin är du på? Stockholm?