Citat:
Ursprungligen postat av sgt.hank
Det går i regel inte att byta mellan lärosätena. Som andra har sagt så får man om man vill byta skola söka in på vanligt sätt till det nya lärosätet och sedan ansöka om att få tillgodoräkna sig poäng. I vissa fall kanske det går att byta på nått annat sätt men det är mycket restriktivt med det. Men vad är det som hindrar dig från att höja dig 0,1-0,2 på högskoleprovet och komma in nån annan stans?
Dåligt insatt i sådant här och vet inte riktigt hur jag ska tolka det du skrev (kanske en hint om att det inte är en utbildning för mig...?). Men menar du att det förmodligen lär funka att söka in på nytt, och ta med sig de poängen man har med sig från andra skolor? I så fall antar jag att det vore bra om ordningen på kurserna är någorlunda lika då?
Vet någon hur möjligheterna att ta något år utomlands ser ut? Och så undrar jag igen om två års kurser från juristlinjen är någon merit någonstans, eller om det endast är de som har gått igenom hela utbildningen som är intressanta?