Citat:
Ursprungligen postat av Cliclock
Det här låter ju såklart som en klyscha, men språket kommer. Tro mig, har en syster som pluggar i CPH och det var inga större problem. Hon är knappast heller något geni på språk, visserligen läser hon medicin vilket betyder mer böcker på engelska.
Tja, den meningsuppbyggnaden haltade lite såhär efter en nollevecka, men jag hoppas jag gjorde mig förstådd.
Tack för de uppmuntrande orden faktiskt! Jag förstår en hel del i när jag läser och kan förstå essensen när de talar men givetvis förstår jag inte allt.
Man känner sig så jävla osäker då man är helt grön när det kommer till studier på universitet sen ovanpå det ett helt nytt språk osv.
Sen att man har press på sig hemifrån gör inte saken bättre.
Men tack för dit inlägg sånt kan få en och tänka positivt istället för "O nej, ingen chans att jag klarar det"