Nej, valsedlarna är inte slut. Vi har ett skapligt antal kvar, men de får gå till folk som beställer till sig själva. Vi kan inte göra några större utskick igen, vilket kanske inte spelar roll då det räckte till de två stora utskicken för både förtidsröstningslokaler och vallokaler, även om vi fick ransonera lite.
Egentligen är det väldigt glädjande att valsedlarna är slut, det visar på att vi i styrelsen grovt underskattade intresset som finns för Liberala partiet. Detta är ytterligare en värdefull erfarenhet att ta med sig till nästa val.
Citat:
Ursprungligen postat av Motvillig 1.1
Men vad tycker då KLP-are i tråden om detta? Är KLP dödfött sett till faktiska möjligheter att få makt och inflytande? Kan det aldrig bli mer än en liten motvikt mot sosseriet? Är nattväktarstaten därmed omöjlig?
Som högt uppsatt i ledningen är det föga förvånande att jag inte anser LP vara dödfött. Det finns väldigt många, inte minst politiker inom Alliansen, som har samma åsikter som LP. Tyvärr resonerar vissa som så att partiet är för litet för att vara värt att rösta på, andra menar att man ska påverka exempelvis C eller FP inifrån.
När LP kan presentera en trovärdig och omfattande politik är jag övertygad om att partiet kan komma in i riksdagen.
Skulle det trots allt vara så att LP inte gör det, fyller partiet en viktig roll genom att stärka idédebatten i svensk politik, med ett klassiskt liberalt perspektiv. Visst finns nätverk, tidningar och tankesmedjor, men eftersom de inte kan vinna politisk makt kan man också välja att ignorera deras åsikter.
Citat:
Ursprungligen postat av Denom
Hur många aktiva inom Liberala Partiet är det som försöker värva nya medlemmar och röster?
Svårt att svara på. En handfull var i Stockholm, Göteborg, Uppsala, Malmö, Lund och Umeå, med varierande frekvens på aktiviteterna.
Besök gärna sidan nedan för att få en uppfattning var valsedlar har placerats ut.
http://www.grevadlux.com/valsedlar/