Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
Jo, du har uppenbarligen problem med din läsförmåga eller så har du slarvat när du läste mitt tidigare inlägg. Så, här har du det igen:
Men du vill alltså veta orsakerna till varför dessa 518 kvinnor gjorde abort?
Enkelt, så här många kvinnor svarade "ja" på de olika orsakerna (samma kvinna kan ha svarat "ja" på flera olika saker). Här har du orsakerna:
Dålig ekonomi: 166 kvinnor.
Vill studera innan barn: 122 kvinnor.
För ung: 117 tjejer/kvinnor.
Har redan de barn familjen vill ha: 116 kvinnor.
För tidigt i förhållandet: 107 kvinnor.
Vill jobba först: 100 kvinnor.
Osäker på relationen till partnern: 99 kvinnor.
Singel: endast 69 kvinnor.
Avstånd i ålder mellan redan födda barn och fostret: 59 kvinnor.
Vill inte ha några barn: 54 kvinnor.
Olämpligt: 51 tjejer/kvinnor.
För gammal: 40 kvinnor.
Hälsoskäl: 39 kvinnor.
Hälsoskäl som kan påverka fostret negativt: 33 kvinnor.
Rädd för att föda barn: 33 tjejer/kvinnor.
Vill gifta sig först: 25 kvinnor.
Vill inte sätta barn till denna värld: 21 kvinnor.
Föräldrarna vill inte att tjejen ska ha barn: 11 tjejer/kvinnor.
Offer för våld i hemmet: 7 tjejer/kvinnor.
Studiens resultat stämmer överens med tidigare gjorda studier.
Minst 85% av kvinnorna/tjejerna i studien var i fast förhållande. Och 64% hade använt sig av p-medel/p-metod vid befruktningstillfället.
Nej, det verkar inte vara så enkelt för dig.
1) Nepp, inte 518 kvinnor, det rätta svaret är 513. Du blandar ihop ''response rate'' med ''completion rate''. Det är olämpligt att nämna 518 siffran i det här avseendet av uppenbara skäl.
2) Du har skrivit dit fel siffror delvis för listan om skäl. Gör om och gör rätt.
Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
En sak är säker, kvinnorna i studien var 518 stycken. Ja-svaren på frågorna gör att varje kvinna i snitt skulle ha kunnat svara ja på mellan 2-3 av orsakerna. Och det var vad jag gjorde exempel över. Läs mitt inlägg igen, så kanske du förstår det.
Framgår inte av studien om kvinnorna gjort abort tidigare. Däremot framgår det att majoriteten upplevde abortbeslutet som mycket svårt eller svårt. Och att 91% efter aborten vill använda p-medel, gärna effektiva sådana.
Fel igen. Det framgår med önskvärd tydlighet. Du kan läsa resultatdelen i studien eller läsa tabell I.
https://obgyn.onlinelibrary.wiley.co...9.2001.00169.x
''Results. The response rate was 88% (n=518).
As many as 43%, among daily smokers 53%,
had experienced one or more previous legal abortions.''
Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
Tillägg: 64% av kvinnorna i studien hade skyddat sig mot graviditet genom p-metod eller p-medel.
Och? 64 % siffran är inte den relevanta siffran/måttet för att spekulera kring huruvida P-medel är bra/dåliga eller inte.
Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
Ja, det var 10.7% som angav det som skäl för sin abort. Förmodligen ville alla de 440 männen att abort skulle ske (annars hade de ju påverkat sina damer i annan riktning, ganska enkel match med en gravid dam som är hormonellt påverkad att vilja skydda fostret), men det var endast 55 av kvinnorna som uppgav det som skäl för aborten.
440 män ville göra abort skriver du för annars hade de ju enkelt kunnat påverka kvinnan till att inte göra abort.
Kan du ge ett starkt argument för varför vi ska godta detta resonemang? Varför är det helt uteslutet och orimligt att tänka sig att vissa av dessa män inte ville ha abort men att deras kvinnliga partners ändå gjorde abort? Detta är ju bara något som du har hittat på för att få män att se dåliga ut. Inte någonstans i studien går det att utläsa vad dessa män egentligen ville.
Vi kan applicera omvänd logik här för att snabbt ta ner dig på jorden. Vissa män skulle kunna säga: En icke-försumbar andel av dessa 440 män ville behålla barnet men män har lågt inflytande över kvinnor så det gick inte att undvika abort. Det är oerhört svårt att påverka gravida kvinnor.
Varför är ditt resonemang mer troligt än det resonemang jag skrev som bygger på omvänd logik? Det går inte att kritisera det jag nyss skrev som spekulativt och påhitt för då är du logiskt inkonsekvent för det är precis vad ditt uttalande är - spekulativt och påhittat.
Det finns fler saker jag kan kritisera men jag orkar inte ta upp allt. Men du diskuterar inte föga förvånande på ett oärligt sätt.