Citat:
Ursprungligen postat av
sillynamnam
Alltså de här resonemangen är helt fantastiska.
Det du skriver där skulle alltså räcka för ett åtal för mord tycker du?
Ta det lugnt med halmgubbarna, han påstod ju inget sådant - han bara konstaterade att det inte alls var orimligt att anta att SE hade tillgång till ett vapen. Argumenten handlade om varför han mycket väl kan ha haft ett vapen, inte ett smack om att det skulle "räcka för ett åtal för mord". Vad fick du det ifrån?
SE var medlem i Kungliga Armétygförvaltningens skytteklubb när han jobbade där, så han var liksom inte en snubbe som inte visste vad som var bak och fram på en revolver, bara för att han såg ut som en fåntratt med plufsiga kinder och Stig Helmer-keps.
Att det sen förekom vapen i samhället även 1986 är inget nytt. Sverige var förvisso inte vilda västern, men heller inte den pacifistiska vapenvägrande utopin i filmen Demolition Man som vissa vill få det till. Det räcker ju att läsa förhörsprotokoll från folket kring Oxen ett stenkast från SE för att konstatera att Sigge Cedergren & co hade så mycket vapen i rullning att de inte kom ihåg vilka som var vilka eller vart de tog vägen.
'Öh vänta hade du inte en vit Magnum 44 i grönt fodral som du bytte till dig från från Ryssen? Nää det var Tom-Tom som hade en brun Colt som han köpte från en pajsare som hette Hekka-Pekka Bänkpressinen. Ahaa, så den försvann då? Nä han bytte en Luger mot en folkvagn sen. Lacke sålde den för en holk och fick en hembränd AK-47 på köpet. Dom sköt han med granatgevär sen för han snodde Lisses stash av Aktuell Rapport. Ja just ja'. Ungefär så lät det.
Så nej, det är inte uppåt väggarna långsökt att SE skulle ha haft ett vapen.