Citat:
Ursprungligen postat av
nije
Jag önskar mig en ny hjärna i julklapp. Den ska vara strömlinjeformad och blank som en nyvaxad motorhuv. Snabb, smidig och felfri ska den vara. Inte slö, skrumpen och trasig som min gamla hjärna.
Min gamla hjärna ska jag slänga i komposten, bland bruna bananskal och kladdiga matrester. Där kan den få ligga och ruttna med alla dammiga minnen och trassliga känslor. Jag behöver dem inte, vill inte ha dem. Vill se dem förmultnas och bli till jord.
Jultomten kanske kan ge dig en ny hjärna, jag vet inte, men detta kan jag ge dig:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Neuroplasticitet
Citat:
Enligt teorin om neuroplasticitet, ändrar tänkande, inlärning, och agerande faktiskt både hjärnans fysiska struktur (anatomi) och funktionella organisation (fysiologi) från uppifrån och ner.
Detta betyder att du inte behöver en ny hjärna, utan att du kan rekonstruera den hjärna du redan har till att inte vara slö, skrumpen och trasig.