Citat:
Ursprungligen postat av
umadbroski
Tror inte det finns något rätt eller fel här då det inte är en regel. Men lärde mig av pappa att de heter "Pilsnerboll" i Sverige, så om det verkar som att du är packad/bakis när du slår första får du slå om. Därför jag sa att den första måste va riktigt kass om du ska slå en mulligan. Men som sagt, bara i min och pappas tycke

Pilsnerboll är (i dom flestas ögon tror jag) något annat. I alla fall den varianten som jag alltid hört, och det är både i Blekinge när jag startade och här i Göteborg där jag kör nu, plus några andra inflyttade.
Det är om man med utslaget inte tar sig förbi damtee (som väl inte finns nu längre i våra henifierade tider...) helt enkelt.
EDIT: Och namnet pilsnerboll kommer sig helt enkelt att det nånstans blev en tradition att man skulle bjuda dom andra i bollen på en pilsner om man lyckades med en.
Annars håller jag med surferdude vad gäller mulligans. Om man nu ska ta en mulligan, vilket jag "aldrig" gör, så får man ett försök och det kan man ta även vid en perfekt drive. Grejen då är ju att man får stå sitt kast, är den andra bollen då usel så blir det den man får köra med.