Citat:
Ursprungligen postat av
KinG-NothinG
Att de inte är vattenavvisande är inte så konstigt, det material de flesta är gjorda av kräver en jävla massa regn för att bli blöta igenom som det är. Regnar det så mycket är du redan i behov av regnhandskar och regnställ + att det utan tvekan börjar rinna ner genom hålen där du sticker ner klubborna.
Jag har provat både H2NO och Stadry och H2NO är kung vad gäller vattentätt - inget snack.
Ett skydd för där man sticker ner klubborna är ju bra att skydda oavsett att om bagen är vattenskyddande eller inte. Jag föredrar ju att kunna vara skyddad vare sig man behöver det eller inte. Tycker själv att min inte skyddar så bra när de regnar.
Visserligen kanske jag som bara vill ha en anledning för att köpa en men jag känner min är liten och inte så smidig, speciellt med ett skydd som man behöver dra över bagen, blir jobbigt när man skall gå vidare för skyddet gör att man inte kan komma åt axelremmen utan att behöva dra bort skyddet om du förstår vad jag menar.
Så enligt dig så är H2NO värt sitt pris? Jag såg att de är något dyrare än de flesta andra vattentäta bagar. Nu har jag inte sett fick-lösningen eller hur hålet för klubborna är fördelade, så det enda som jag direkt stör mig på är att de inte finns något fack för någon flaska. Du har ingen aning om de eller några andra tillverkare kommer komma med några nya modeller snart som kanske har detta?