Citat:
Ursprungligen postat av
basistensbas
Så den där hemska chatten 14/88 som Henko försöker använda för att stämpla folk med, har både Axel och Myra hängt i.
Dessutom verkar det ha varit ett slags internet-rollspel som har pågått där i chatten, med mycket satir och ironi. Känns ganska bajsnödigt att skärmdumpa något där och försöka påstå att det ska ha något med verkligheten att göra.
En sak som jag finner lite märklig är deras udd mot anonymitet medan de själva gärna sitter och spelar datorspel eller sitter i rollspels-liknande subkultur-chattar som ”Hatklubben” och ”14/88”. När man är anonym så går man ju in i en roll, på riktigt - medan dessa rum med fiktiva sociala regler är lite-versionen av att vara anonym, man lajvar en annan person (fast man visar vem man, som person, är). Men trots att reglerna är tydliga - det är ju inte på riktigt - så tar personerna (vuxna personer) skärmdumpar på vad som skrivs där och tar det hela dödsallvarligt?
Jag förstår inte poängen. Har de själva så svårt att särskilja fiktion från verklighet att de stundtals blandar ihop vad som var på skoj och vad som var äkta uttryckta åsikter? Eller inbillar de sig att utomstående inte ska förstå? Mycket märkligt alltihopa.
Jag har inte förstått vad Henko menar med ”nassar sig”. Är det en benämning på roll-spelen som de utövar mot varandra i dessa obskyra chattar?