2022-06-27, 02:47
  #2701
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
En omskrivning för att alkisen supit sig kraftigt berusad och snubblat.
Att ljuga in Holt i historien får den att låta bättre och hon kommer givetvis inte att kommentera det hela offentligt.
Så jobbar mytomaner och sociopater.
Han kanske körde kamikaze-självmords-alkis-stuket, och stal en ölflaska, halsade den och stupade på kuppen, och bröt lårbenet av bara farten.

Citat:
Ursprungligen postat av FindAway
Jan G. Ser ut som ett riktigt "pölstryne" nu för tiden. Super han ihop med Steffo T. tro?

Ja, han ser härjad ut.
Citat:
Ursprungligen postat av RobRoys
Guillou åker på skattesmäll. Det måste glädja den "negativt skatteplanerande" fasadkommunisten att nu få en extra möjlighet att bidra till den ekonomiska utjämningen av samhället. *Winning*

Jan Guillous saftiga skattesmäll i domstol
https://stoppapressarna.se/svenskt/j...all-i-domstol/

Citat:
Jan Guillous saftiga skattesmäll i domstol
Hyckleri har sitt pris.
Det har Jan Guillou nu blivit varse.
Författaren som hävdar att han vill betala så mycket skatt han någonsin kan förlorade i Förvaltningsrätten som nu påför honom förmånsbeskattning.


Jan Guillou, 78, är en man som emellanåt tycks svaja lite med sin moraliska kompass. Han har träget hävdat att han vill betala så mycket skatt han någonsin kan.

– Nu är de jäklarna ute efter att sänka min skatt igen. Det har med åren blivit allt svårare att bedriva negativ skatteplanering, eftersom det finns en bred politisk enighet om hur angeläget det är att öka inkomstklyftorna i Sverige, skrev han i en krönika i Aftonbladet för ett par år sedan.

Jan Guillou vill ägna sig åt negativ skatteplanering, det är mycket som är negativt runt hans person.
Ett tag var han ju förbannad över denna skattepålaga, och minsann skulle köra detta till högsta instans, dvs Högsta Förvaltningsdomstolen, HFD.
Jan Guillou lyckas nog bra med att betala skatt, han kan säga som Mona Sahlin att "det är häftigt att betala skatt".

Kör så det ryker Jan Guillou !!!! -- "Allah ska med", "Värdegrunden", HBTQ, könlösa toaletter och ännu fler muslimer till Sverige även sådana som skjuter bögar i Oslo, och hela meddevitten.
Det här måste ju bara, bah gå vägen.
Vi har ju Löfvéns ord på detta...

Citat:
– Domstolen konstaterar i korthet att utredningen visar att författaren i stor utsträckning bor i den 174 kvadratmeter stora villan mellan januari och juni varje år, och att detta ger upphov till en skattepliktig förmån som varken bolaget eller författaren har redovisat i någon deklaration, skriver Erik Wiger och Magnus Bodö som är skattejurister på Skattebetalarnas Förening.

Konstnärer och andra artister har i och för sig ofta någon slags ateljéer som de kan skapa i och utföra sitt konstnärskap. Men de brukar inte ha sådana stora kostnader. Men om denna stora villa skulle anses bara vara en författarlya eller skrivarateljé, det låter ju lite väl mycket med 174 kvadratmeter. Alla kan ju se att Guillou använder skrivarateljén som bostad under en stor del av året.

Därför anser tydligen Skatteverket att han ska förmånsbeskattas för värdet av boendet. Som står i tidigare artiklar till drygt 300 000 kr/år, kommer någon ihåg siffran 360 000 kr /år ?
Eftersom det tycks ha gått 5-6 år nu, så blir 5 * 360 000 = 1,8 miljoner

Enligt dagensjuridik handlar det om 362 000 kr - om det avses per år eller totalt, det framgår inte:
https://www.dagensjuridik.se/nyheter...skrivarstugan/

Skrivarateljén tycks ägas av Jan Guillous eget bolag. Undrar vad han gör avdrag för ?
Kan ju inte finnas mycket avdrag där att göra ?
Typ papper och färgband till skrivmaskinen. Något mera behövs ju inte.
Sedan jämför han "författarlyan" med en krukmakeriverkstad eller en smedja
Giljotinen har helt tappat sinnet för proportioner.
Om det rör sig om 362 000 kronor per år ? så är det mycket faktiskt.
Men här verkar det inte finnas prejudicerande fall, med en så pass dyr skrivarstuga.
Tex ett krukmakeri har höga elkostnader för keramikugnarna drar rejält med elström.
Nej Giljotinen har ta mig fan gott om pengar och kan gott betala.

Annat är det ju med en annan artist, "Babsan", Lars-Åke Wilhelmsson, han kan man förstå att hålla en sådan omfattande kostymering det kostar.

Liite svårt att begripa det här med JGs bolag och denna "skrivarlya".
Är det samma ställe som JG hade ett 40-tal dovhjortar i hägn ?
I så fall kan det ju knappast kallas skrivarlya, eller hur ?
Och varför försvann alla dovhjortarna över en natt ?
Man tycker ju att några borde ha stannat kvar.
Eller så hade de helt enkelt slut på foder, och JG var snål nog att skita i att köpa foder till dem ?
Något är skumt kring detta, helt klart.
För det var samtidigt som pandemin började, och alla finare restauranger stängde då.
Så då gick köttet inte att sälja huxflux, och JG stod där med ett 40-tal dovhjortar som inte gick att sälja, typ...
Verkligen mystiskt.
I och för sig så kan ju djuren ha sålts och slaktats svart, och hamnat på några guldkrogar där pandemin inte hade börjat härja ännu ?
JG behövde bli av med djuren snabbt tydligen.... Just saying...
Och det fanns rykten om att JG skulle ha sökt jordbruksstöd för dessa djur, plus betesmarkerna ?
Hur kan han samtidigt driva stället som en jordbruksfastighet, och också som en "skrivarlya" ?
Drar han av två gånger för samma kostnad - Får inte ihop det här ?

Och var det samma ställe som vinstölden ägde rum -- Hur sjutton kunde han ha dåliga dörrar och lås ? Vet man om att flaskorna är värda en miljon kronor så nog finns det förstås riktiga låsmästareproffs som kan montera en jävligt bastant dörr med mycket kraftiga lås som det tar minst ett par timmar att forcera ?

BTW: JG klagar över att han inte kan dricka vin nu när han har brutit lårbenet. Som tips till JG så gör man som på de franska vägkrogarna, man öppnar en flaska bubbelvatten och slår upp det på karaff, och så en skvätt rödtjut i det, och får stå och dra till sig i kylskåpet.
Det blir garanterat gott helt klart.
Citera
2022-06-27, 03:10
  #2702
Medlem
Hela den där vinstölden är skum, och Lidingöligan pekas ut.
Men en sådan liga kunde knappast beckna av sådant speciellt stöldgods utan känningar högt uppe i societeten.
Eftersom det inte är vanligt stöldgods som kan säljas på Blocket.

Det osar starkt av insiderjobb här.
Stölden av medaljerna verkar ju underliga.
Hade JG fått dem för sin skrivarkonst tro ?
Visste inte att medaljer delades ut för sådant precis.

Antar att de inte är värda så mycket, utan det är någon som är riktigt snedtänd
på JG, och att det är en personlig anledning till att de stals.

JG verkar ha ett rymligt samvete och de kanske inte alls är stulna, vi vet ju att
han har blåljugit förut ?

Och hur var det med hjorthägnet, det verkar ju skumt, och en mycket kryptisk förklaring av JG att grannarna skulle vara sura på att han hade ett hjorthägn ?
Det låter ju helt orimligt.
De betar ju inte på grannarnas marker precis.
Något lurt är det med detta, helt klart...

Tips är att han säljer av sina viner, och betalar skatteskulden med de pengarna.
Det har han råd med, han ska inte dricka sig knall och ramla
och bryta benet stup i kvarten
Något som definitivt borde gipsats för länge sedan är ju huvudet.

Han tycker ju alltid synd om kriminella så då vore det på sin plats
att han gav en offentlig ursäkt till Lidingöligan att han misstänkte dem,
På sin krönika i Aftonbladet.
MED STORA BOKSTÄVER förstås...

Ska Guillou vara vänster och fortsätta tycka synd om kriminella så får han
väl köra det fullt ut, eller hur ?
Citera
2022-08-15, 09:20
  #2703
Medlem
https://www.aftonbladet.se/nyheter/k...-pa-1600-talet

Citat:
…en stackars socialist inte, i avgrunden mellan högern och de hopplösa vänsterpartierna, kan rädda sig undan med en mittenröst. Liberalerna har gått över till högern, Centern skulle blockera varje steg mot jämlikhet. Så vad göra? Forts. följer.

Spännande. Vad tror ni gömmer sig i kuvertet när Jan slickar igen det den 11 september? SD?
Citera
2022-08-15, 09:46
  #2704
Avstängd
thaimans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oshin.cantwell
https://www.aftonbladet.se/nyheter/k...-pa-1600-talet



Spännande. Vad tror ni gömmer sig i kuvertet när Jan slickar igen det den 11 september? SD?
Han är och förblir en Gåslevermarxist
Citera
2022-08-28, 15:51
  #2705
Medlem
Jahopp. Då var saken biff. Miljöpartiet stannar kvar i riksdagen även nästa mandatperiod.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/k...ins-overlevnad

Citat:
Matematiken är i dag enkel för de taktikröstande. Om Liberalerna åker ur riksdagen kommer SD inte till makten. Om MP åker ut kommer SD till makten. Svårare än så är det inte.

Alltså får jag göra som miljoner av mina forna landsmän gör i de franska presidentvalen. Rösta antifascistiskt, som de gjorde senast mot Marine Le Pen och, med klädnypa på näsan, för högerliberalen Macron.

Jag kommer alltså att, med klädnypa på näsan, lägga min riksdagsröst på MP. Där väger den antifascistska rösten nämligen tyngst. Denna slutsats är jag inte ensam om.
Citera
2022-08-28, 17:26
  #2706
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av RobRoys
Guillou åker på skattesmäll. Det måste glädja den "negativt skatteplanerande" fasadkommunisten att nu få en extra möjlighet att bidra till den ekonomiska utjämningen av samhället. *Winning*

Jan Guillous saftiga skattesmäll i domstol
https://stoppapressarna.se/svenskt/j...all-i-domstol/
Intressant att stoppapressarna är de enda som skrev om detta, är väl ändå en rikskändis, ska inte de granskas som de makthavare de är?? Skvallertanten Nylén har fan mer stake och heder än hela stockholms"eliten" kombinerad.. själv tipsade jag aftonbladet och expressen (de visste det såklart redan) om "scoopet", men inte en rad om saken. Istället har enda andra stället som skriver om det (dagensjuridik) låst sin artikel om Guillous snålhet. De här "socialisterna" förnekar sig aldrig..
Citera
2022-08-28, 17:36
  #2707
Citat:
Ursprungligen postat av sweintoo
Intressant att stoppapressarna är de enda som skrev om detta, är väl ändå en rikskändis, ska inte de granskas som de makthavare de är?? Skvallertanten Nylén har fan mer stake och heder än hela stockholms"eliten" kombinerad.. själv tipsade jag aftonbladet och expressen (de visste det såklart redan) om "scoopet", men inte en rad om saken. Istället har enda andra stället som skriver om det (dagensjuridik) låst sin artikel om Guillous snålhet. De här "socialisterna" förnekar sig aldrig..

Så är det. Det blir allt mer ensamt att verka inom etablissemanget och murarna blir allt högre runt elfenbenstornet att de inte riktigt ser vad som händer utanför, då gäller det att skydda sina egna och klia rätt ryggar.

Desperationen tilltar.
Citera
2022-08-28, 19:39
  #2708
Medlem
quggels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sweintoo
Intressant att stoppapressarna är de enda som skrev om detta, är väl ändå en rikskändis, ska inte de granskas som de makthavare de är?? Skvallertanten Nylén har fan mer stake och heder än hela stockholms"eliten" kombinerad.. själv tipsade jag aftonbladet och expressen (de visste det såklart redan) om "scoopet", men inte en rad om saken. Istället har enda andra stället som skriver om det (dagensjuridik) låst sin artikel om Guillous snålhet. De här "socialisterna" förnekar sig aldrig..

Men va f*n det är ju skatteverket som har fel här. Huset ligger i skogen utanför Östhammar och det är den ostörda isoleringen som är grejen. Det finns ju många som har en fastighet de bedriver verksamhet i.

Ordinarie bostad ligger ju på Östermalm.

Idioter på skatteverket. Samma sak för en konstnär då som inte får ha en atelje? Nog vet jag vilka som hycklar.
Citera
2022-09-04, 23:01
  #2709
Medlem
Tar upp ett inlägg från år 2020 som sammanfattar förmånsbeskattningen:
Citat:
Ursprungligen postat av agoggoge
"Stugan" är en åretrunt-bostad i norra Roslagen (Östhammar kommun), som JG skrivit som sitt bolags egendom. Han har som bolagets ägare beviljat sig själv, med familj (fru), rätt att vistas där antar jag. Så det är mycket tveksamt om den här fastigheten bara är en "skrivarstuga". Det verkar inte vara så att JG invid sin bostad (hemma) har slagit upp en lite Attefalls-kåk på tomten dit han går för att utföra sitt inkomstbringande värv för bolagets räkning. Han tillbringar självklart stor del av sin tid framför skrivbordet. Han bor, lagar mat, äter, duschar och sover i sin fastighet. Självklart skriver han där också. Men när dagen är till ända så stänger han sin laptop och kör hem.

Han har skaffat en trevlig fritidsbostad, men kunde lika gärna valt att köpa en bekväm yatch. Eller hyra ett kontor i anslutning till hemmet. Skatteverket har alltså rätt i att denna fastighet på Barkö är en tjänsteförmån som ska beskattas som sådan. Sitta stilla och skriva kan han göra var som helst. Sen är det förlaget som säljer hans böcker och arrangerar allt praktiskt med att sälja böckerna.

Småroligt att han uppfattar det som en förolämpning att hans arbetsförmåner behandlas som alla andra människors arbetsförmåner. Jämför med alla lärare som tidigare fick avdrag för "arbetsrum" i hemmet där de satt och rättade alla skrivningar och prov, planerade undervisning och liknande. I Guillous fall är skrivarlyan helt sammanbyggd med permanentboendet. Det är bra att mediakonsumenterna har fått bilder i tidningarna och på nätet för att göra egna bedömningar.

Svenska kyrkan höll förr med bostäder, prästgårdar, som en löneförmån till kyrkoherdarna och mindre boställen till komminstrar. Där var kyrkoherdarna och komministrarna tvungna att bo och även hålla församlingskontor, med service av s.k. prästfruar, tills prästerna (och deras fruar) sa ifrån
till detta tvångsboende då de förmånsbeskattades. Prästgårdarna är numera sålda och prästerna har inte längre "tjänstebostäder" utan bor som vanligt folk och betalar själva för sina levnadsomkostnader. De kanske har skaffat fritidsbostäder också? Vem vet.

Paret Guillou -Skarp har bostad och flera lägenheter i Stockholm. Samt den här trevliga fritidsbostaden på Barkö. Där tycker Guillou om att sitta och skriva sina böcker. Betalar han själv för det så är det honom väl unt. Men om han tycker att alla andra ska betala för hans levnadsomkostnader så har han fel och förolämpar alla andra skattebetalare.

Han betalar nog sina levnadsomkostnader själv får man hoppas. Eller det är möjligt att han lever på bidrag som kanske Dror Feihler gör, och måste snatta maten på COOP i innerstaden ?
Citat:
Ursprungligen postat av sweintoo
Intressant att stoppapressarna är de enda som skrev om detta, är väl ändå en rikskändis, ska inte de granskas som de makthavare de är?? Skvallertanten Nylén har fan mer stake och heder än hela stockholms"eliten" kombinerad.. själv tipsade jag aftonbladet och expressen (de visste det såklart redan) om "scoopet", men inte en rad om saken. Istället har enda andra stället som skriver om det (dagensjuridik) låst sin artikel om Guillous snålhet. De här "socialisterna" förnekar sig aldrig..
https://www.dagensjuridik.se/nyheter...skrivarstugan/

Det verkar ju som att han utnyttjat den under många år och inte betalat skatt för förmånsvärdet.
Det rör sig kanske alltså om många år, och det blir dyrt det här.
Jag vet inte om det finns prejudicerande fall om konstnärers verksamhet, men det är
ju ett inte någon större rim och reson i detta.
Vad man förstår verkar det samtidigt röra sig om en jordbruksfastighet där han har haft hjortar ?
Antagligen har han sökt jordbruksstöd i så fall av något slag.

Hur fan kan man vara så korkad att man skaffar sig djur som man inte kan sköta om ?

Ungefär som Aschbergs kåte bögpolare och ökände åldringsrånare Åberg som skaffar sig jakar som han inte vet hur man sköter om, och hade bara skitit i.
Och lät dem bara självdö.
Inget foder och inget vatten, klart att de dör då ?

Gissningsvis var Jan Guillou helt enkelt för snål för att köpa foder till hjortarna.
Istället så klippte han bara upp stängslet och släppte ut dem.
Annars så om det funnits foder kvar så hade ju djuren varit kvar.

Sedan för han ett mystiskt långsökt resonemang om att det skulle varit hans grannar som ville jävlas med honom ?
Vad skulle det vara för något som de störde ju sig på ?
Djuren var ju inhägnade med ett rejält staket vad man kunde se.
Tydligen inte tillräckligt bra staket för de smet, om det nu inte var Den Gode Janne som själv klippte upp stängslet ?

Citat:
Ursprungligen postat av quggel
Men va f*n det är ju skatteverket som har fel här. Huset ligger i skogen utanför Östhammar och det är den ostörda isoleringen som är grejen. Det finns ju många som har en fastighet de bedriver verksamhet i.

Ordinarie bostad ligger ju på Östermalm.

Idioter på skatteverket. Samma sak för en konstnär då som inte får ha en atelje? Nog vet jag vilka som hycklar.

Då är det i praktiken en fritidsbostad. Men han har skrivit Östhammarstället på sitt bolag. Se citerat gammalt inlägg i början. Vet ej om det rentav är en jordbruksfastighet.
Den Gode Janne har alltså rört till det för sig, så han vet inte var han har kassaböckerna
någonstans.
Skatteverket har rätt, han utnyttjar en förmån som hans bolag har gett honom. Därför ska han betala förmånsvärde för att han använder den privat. Det är i stort sett lika för alla.
Men pengarna är småpotatis för Jan Guillou.
__________________
Senast redigerad av NegerStryparen 2022-09-04 kl. 23:03.
Citera
2022-09-07, 14:15
  #2710
Medlem
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...a-pa-ostermalm

Låter som en märklig olycka. Cyklisten har inte gett sig tillkänna. Mja...
Citera
2022-09-07, 14:19
  #2711
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Konrad
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...a-pa-ostermalm

Låter som en märklig olycka. Cyklisten har inte gett sig tillkänna. Mja...

Cyklisten finns kanske bara i Guillous huvud.
Citera
2022-09-07, 14:20
  #2712
Medlem
Dags att dra in körkortet för gubben när han ramponerat 2 parkerade bilar. Använd allmänna färdmedel och taxi hädanefter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in