Citat:
Ursprungligen postat av
Farbror Fazer
Vi fattar att du är övertygad om att hela pokemon go's fortsatta existens bygger på kartor och "pro-segmentet" utav spelare. Jag tycker det ser ut som att tråden fortfarande är väldigt aktiv och genererar ett par sidor om dagen.
Ca 1,5-2 sidor om dagen, korrekt. Det i säg säger ingenting men mitt påstående baseras på att det kunde skrivas 3-4 sidor om dagen för inte så länge sedan. Därav att trafiken har stagnerat.
Varför du tar upp min syn på själva spelet i denna frågan är en gåta men för att göra iaf en kommentar på ämnet så ja, de seriösa spelarna står för en klar majoritet av Niantics revenue.
Citat:
Ursprungligen postat av
Farbror Fazer
Aldrig i livet att största delen av niantics intäkter kommer vara ifrån folk som är level 27+ och fortfarande matar i pengar på incubators trots att de säkert har nästan en fylld pokedex.
Självklart gör de det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Petronius
Jag är säker på att Pokemon Go redan är ett sådant spel. Flertalet spelare lägger exakt 0 kr, en mindre andel köper väl nåt lucky egg eller en inkubator då och då medan en liten andel spelar med Lucky Egg varje dag samt alltid har alla sina ägg i inkubatorer.
Precis så är det.
Citat:
Ursprungligen postat av
modig.hemma
Ditto här också. Det var en tämligen besvärlig Pidgey som transformerade när jag fångat den.
En observation. Jag har en Pokémon som suttit fast i ett gym en längre tid. Tittade till den idag och märkte att den är kvar på sin tidigare CP i gymmet fast den har högre när jag kollar på den bland favoriterna.
Och spoofarna verkar ha fått ny energi iom. uppdateringen. Vänder bara ryggen till och ska dra vidare så är det vålnader som tar ner det igen. Verkar ha ett favoritgym i stan så blir väl till att ta det sist ett tag tills det lugnat sig.
Inget konstigt, alla attribut är ju låsta när han sitter i gymet. Precis som att du inte heller kan köra power-up på en du har i gymet.