Citat:
Ursprungligen postat av
skotittare
Känner mig inte utpekad av ditt inlägg men tycker att "ambitiös och bra karriär" kan vara helt rimliga krav för någon som t.ex tycker att sånt är viktigt för en själv och därmed bör vara viktigt för ens partner.
Ser inget konstigt med det alls.
Nja, det handlar bara om feminiserade män som blivit indoktrinerade av att växa upp i ett feministiskt land och tyvärr har gått på hela bullshiten om starka självständiga kvinnor som ska göra karriär och vara hustlers.
Istället för att då söka efter en feminin kvinna som faktiskt är ambitiös i rollen att vara kvinna och bli en bra mor.
Men en normalt funtad man inser att ju mer fokuserad en brud är på hennes karriär och läsa någon bullshit-utbildning, desto mindre kommer hon vara fokuserad på att faktiskt vara en bra fru och bli en bra mamma. Vara feminin helt enkelt.
Så man tittar efter hennes ambition i det avseendet snarare än att försöka hitta en kopia av sig själv.