Citat:
Ursprungligen postat av esloveslov
Erik en säkerhetsrisk?
En dansk partiledare, Anders Samuelson, från Liberal Alliance, ett litet borgeligt parti, ungefär folkpartiet i Sverige, är i blåsväder.
Hans son hade knarkskulder, skulder som hade övertagits av Hells Angels Århus. Anders blev bekymmrad, han gav en mellanhand ett kuvert, på 10- 20 000 dkr, uppgifterna varierar. Hells Angels blev också bekymmrade, de vill inte ha problem med sin indrivning,[en känd politiker kan sätta polisen igång och det kan bli problem] men kan heller inte för sin trovärdighet låta bli att indriva skulden. Anders betalade. Frågan är vad som kan hända Erik? Har han skulder?
Jag anser att det är allvarligt. En man som tillåter sin underåriga son vara på fester, är inte en man att leda Sverige.
Det sista stycket är bara fånigt. Att inte låta sin son vara ute och festa, lära sig hur världen ser ut på gott och ont, är bara korkat. Han har väl rätt till frihet precis som övriga ungdomar. Vår jord är en sjuk plats, och då är det lika gärna bra och inse det redan från första början.
Vad han däremot inte bör göra är att skämma ut sin far genom att gå runt och agera översittare.
Fredrik Reinfeldt vet nog garanterat hur det hela gått till. Förhoppningsvis så ger han sin son en ordentligt jävla utskällning så att han skärper sig. Att springa runt och lega allan ballan bara för att man är stadsministerns son är bara korkat. Och Fredrik skulle inte vara där han är idag om han hade varit en idiot. Så man ska nog räkna med att han också vägleder sin son.
För övrigt kan ni nog räkna med att Erik själv läser igenom den här tråden.