2012-01-27, 13:03
#2425
Citat:
Ursprungligen postat av Karlskronabloggen
Jag har faktiskt också funderat på om tipsmailen fungerar. På PI fick man alltid ett autosvar, vilket man inte får på Avpixlat och inget av mina tips har kommit med.
Den sajt bland "nya medier" som uppdaterar oftast är annars http://vgnt.se/, dvs Västra Götalands Nättidning. De har kommit med 24 nya artiklar hittills idag och under gårdagen var det hela 69 nya artiklar!
Den sajt bland "nya medier" som uppdaterar oftast är annars http://vgnt.se/, dvs Västra Götalands Nättidning. De har kommit med 24 nya artiklar hittills idag och under gårdagen var det hela 69 nya artiklar!
Det var inte dåligt vad vgnt.se klarar av att uppdatera! En ofattbart ful sida, men som sagt: otroligt vad de klarar av att hänga med!
Tillbaka till avpixlats alexa-ranking: nytt reach-rekord idag, med eftersläpning, på 0.017 ungefär. För första gången är man helt i paritet med gp.se i reach, om så bara för några upp-hypade dagar i samband med "infiltrations-gate". Gp.se brukar ligga i spannet 0.015-0.020, medan AP normalt legat mellan 0.010-0.015.
Vad gäller pageviews, vilket verkar vara ett lika viktigt kriterium så har AP dock varit jämförbara med gp.se ett tag och har nu gått om rejält. Om dessa nivåer fortsatte så skulle alltså AP gå om gp.se på några dagar bara.
MEN: avpixlat uppdaterar alldeles för sällan och har i den senaste peaken inte fått fler pageviews med sig, utan färre! En del kanske berodde på attackerna, men uppdateringstakten är alldeles för låg för att skapa mesta möjliga trafik.
Det verkar ju inte som om avpixlat läser den här tråden, men om de gör det är rådet fortfarande detsamma: de kan öka i reach över tid vilket är bra nog, men om de bara ger sina befintliga läsare mer uppdateringar så kommer de snabbt att hoppa ytterligare i alexa-rankingen. Gp.se är inom räckhåll bara genom att öka antalet pageviews genom att ge era läshungriga besökare fler uppdateringar!
Läs er tipsmejl, ta in mer om brottslighet, mer bevakning av läsarkommentarer och debatter på nätet, mer danska och norska notiser osv, så är plats 50 inom räckhåll. Det är ju ett bra delmål i omritandet av Sveriges knasiga mediekarta.