Citat:
Ursprungligen postat av
frusciantelo
Jehovas Vittnen har relativt mycket frihet, jag vet inte hur insatt du är men du skulle nog bli förvånad över hur normalt många lever. Som nu i midsommar tex så super rätt många jv till och man äter sill & potatis, enda skillnaden är att man inte dansar kring stången.

Men det finns en psykologisk barriär som ligger över dom likt en blöt filt, för vissa mer för andra mindre. Det finns ett underförstått psykologiskt tvång bland många medlemmar och ofta är detta ett resultat av att man har växt upp som ett jv, det är helt enkelt normalt att inte hälsa på din bästa kompis Kalle som du känt hela livet bara för att han blev utesluten för att haft sex med sin flickvän innan dom gifte sig...för att ta ett exempel. För en utomstående är detta helt galet men är man uppvuxen som jv (vilket allt fler i västvärlden är), så är det lika normalt som att solen går upp. Med andra ord, många vet inte bättre.
Det tror jag inte. Jag tror nog att jv kommer hålla ihop ett bra tag till utan att bli alltför domedagsinriktade, frågan är om dom kommer ta en mer liberal hållning eller mer konservativ och striktare. Vad man dock kan se är att dom har blivit mer medialt medvetna iallafall, dom gör lite trevande försök att bli mer moderna och använder internet och teknik till att sprida sitt budskap vilket är berömvärt. Men internet och information kan inte sägas vara till deras fördel så min spåkula säger att dom tvingas bli allt mer liberala för att hålla uppe sitt medlemstal på nuvarande nivåer. Dom har faktiskt potential att sprida lite konservativa värderingar blandat med lite liberalism just nu eftersom det verkar ligga i tiden, folk verkar längta tillbaka lite till folkhemmet och "hur det var förr". Men tiden får utvisa hur det blir

Hahaha, jag tyckte också att JV var en trevlig motpol i den lilla håla jag växte upp i, som en motpol till supa-slåss-knulla mentalitet (bokstavligen!).
Min JV kompis var en trevlig person som gick att samtala med och liksom mig inte var intresserad av det ovan nämda.
Men nej jag är jag inte insatt exakt i hur JV lever. Roligt att höra att de flesta är förnuftiga.... Sålänge inte något känsligt diskuteras iaf.
Jag är egentligen positiv till konservativa värderingar (du är ju också konservativ skrev du tidigare) men det finns för mycket negativt i JV tyvärr. Efter att jag undersökte evolutionens sannhet i någon månad konstaterade jag att det inte finns några alternativ egentligen... Och då kunde jag inte tro på JV längre, så då stängde jag dörren för dem. Det måste vara svårt för dem att få in högintelligenta människor när de är anti-evolutionistiska.
Jag fick material från dem som förklarade att evolutionen "bara är en teori" (bekant argument...) och att "inga arter har någonsin uppkommit ur andra arter". Så jag gick och läste på biblioteket, bland annat
Darwin's Black Box -- om jag minns rätt var den helt obegriplig. De argument som finns mot darwinism blev liksom vederlagda av Darwin redan 1860-talet. Och inga nya har uppkommit. ("
A banana is yellow and tastes good" )
Ibland undrar jag om evolutionsläran är som en sociodarwinistisk avgränsare, som skiljer ut korkade människor från intelligenta. Ända sedan jag var 15 har jag inte kunnat förstå hur någon kan tro på magi hellre än vetenskap. Det krävs kanske att man har nån slags "dumhetsgen" för att förneka evolution.
Men jag försöker hårt, kanske kan jag nån dag förstå mig på kreationism om jag anstränger mig tillräckligt mycket.

Det skulle vara spännande.