Citat:
Ursprungligen postat av
Wayto
Menar du max 10 set per träningspass eller max 10 repetitioner per set?
Träningspass beror på vilka muskler du tränar denna dag.
Jag menade max 10 repetitioner per set, och cirka 3-4 set. Dvs första set, 10 lyft så du blir helt slut, andra set kanske 8 lyft, tredje 6 lyft, och om du vill maxa då kan du köra fjärde set, även om du lyfter bara 3 gånger så är just detta som gäller, det är detta som skickar signaler till musklerna att de måste växa för att i framtiden klara av detta..
Alltså den sista svåraste biten som det gäller. Kör detta inte varje dag, utan varannan dag om aktuella muskler. Vad du ska göra är att du delar upp din träning, typ 5 muskler ena dagen, 5 muskler nästa dag, och så upprepar du. Musklerna måste ha 48 timmar återhämtning för maximal resultat.
Du kommer att se resultat på bara några veckor, men ät protein. Kan en batteri laddas utan tillräckligt med ström? Växer inte benmusklerna om man har som jobb att bära 50 kilo säckar varje dag, det är naturens gång, man tränar inte upp musklerna, man beordrar dem att växa för ens bästa att klara av livets uppgifter. Och kroppen som tur är vet inte att du kör detta för skojs skull, utan den tror att det handlar om överlevnad.
Precis som med en person som äter för mycket och blir fet, kroppen vet inte att personen har hur mycket mat som helst, och att det äter kanske pga depression, koppen tror bara att man hittat jackpot och lagrar allt som fet. För kroppen så handlar allt om överlevnad.
Kanske en dag lyckas forskarna lokalisera denna "gen" och lyckas manipulera den, så att man t.ex. tar en tablett och manipulerar genen att beordra musklerna att växa utan någon träning alls, eller att sluta lagra fet.
Man har faktiskt lyckats hitta denna gen på korna, och där har du beviset att man beordrar muskler att växa:
https://cdn2.cdnme.se/cdn/7-2/130516...l_70748280.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-r7VysJ6tl1...orror+Show.jpg