2021-11-22, 12:41
  #79909
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
En insändare i Dagens Nyheter har visserligen (i mitt tycke) utopiska föreställningar om den kristna etikens företräde, möjligheter att återkomma och en överdriven tro på att den en gång verkligen var den avgörande faktorn, men slår ändå huvudet på spiken



https://www.dn.se/insandare/grundern...rt-foraldrade/

Dessutom får insändarskribenten tidsordningen fel: Det var mångfaldsutopins "små" snubbelstenar mot Lyckoriket som ledde till övervakningsvansinnet och värdegrundsmoralismen.

En bortkastad moral och Gemeinschaft kan inte ersättas med hokuspokus-moralism och mångkulturell Gesellschaft. Inte ens med aldrig så mycket övervakning och repression. Men Gudarna skall veta att de försöker och därmed gör ont värre.

Ja mina tankar går mycket i den här riktningen. Är folk inifrånstyrda av sin moral som det var tidigare när landet var homogent behövs inga poliser. Nu när ordning, moral och dygder blivit skällsord går vi mot utifrånstyrning. Det mesta har blivit materiellt i det senmoderna men tappra försök görs att laborera men nya politiska dygder/värdegrunder som inte är hållbara. Nu verkar pandemin bli en räddningsplanka som ska skapa ordning. Men det är nog kört som det heter. Samhället fragmenteras allt mer och det kan vara så att en polisstat är den enda möjligheten att upprätthålla ordningen. Där ger jag SithMaster rätt.

Bra av Lars Åberg i Bulletin:

https://bulletin.nu/aberg-ansvaret-a...d-nagon-annans
__________________
Senast redigerad av stevenstills 2021-11-22 kl. 13:23.
Citera
2021-11-22, 13:19
  #79910
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Ja mina tankar går mycket i den här riktningen. Är folk inifrånstyrda av sin moral som det var tidigare när landet var homogent behövs inga poliser. Nu när ordning, moral och dygder blivit skällsord går vi mot utifrånstyrning.

Ja den kristna moralen har den förtjänsten att den åtminstone utlovar belöning på andra sidan. Utifrånmoralismen har inget alls att erbjuda, zilch nada. Bara lag, inget evangelium.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2021-11-22 kl. 13:24.
Citera
2021-11-22, 15:16
  #79911
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Ja mina tankar går mycket i den här riktningen. Är folk inifrånstyrda av sin moral som det var tidigare när landet var homogent behövs inga poliser. Nu när ordning, moral och dygder blivit skällsord går vi mot utifrånstyrning. Det mesta har blivit materiellt i det senmoderna men tappra försök görs att laborera men nya politiska dygder/värdegrunder som inte är hållbara. Nu verkar pandemin bli en räddningsplanka som ska skapa ordning. Men det är nog kört som det heter. Samhället fragmenteras allt mer och det kan vara så att en polisstat är den enda möjligheten att upprätthålla ordningen. Där ger jag SithMaster rätt.

Bra av Lars Åberg i Bulletin:

https://bulletin.nu/aberg-ansvaret-a...d-nagon-annans
I många fall känns det som om polisen mest är till för att skydda politiker & brottslingar från att bli lynchade.
Citera
2021-11-22, 17:13
  #79912
Avstängd
sherms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Precis, Stonetoss är en literal Nazi. Alltså tillhörig en nominell kategori som säger väldigt mycket om personer som placerar någon i kategorin. Vi har diskuterat detta förut.
Han drog just in 18 mille på 20 minuter.
Satirikern "Stonetoss", känd på sociala medier för sina politiskt inkorrekta serieteckningar, lyckades i en spektakulär kupp tjäna motsvarande 18 miljonor kronor i kryptovaluta genom att sälja så kallade NFT:er. Allt på 20 minuter.
https://www.friatider.se/hogersatiri...-pa-20-minuter
Citera
2021-11-22, 18:05
  #79913
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Heh. Tror det är få idag som är medvetna om bakgrunden till den splittring du beskriver mellan anarkister och marxister. Men det beskrivs här ordagrant av Michail Bakunin. Kan hållas i åtanke att Karl Marx släktband till Rothschilds inte var kända vid den tiden.

Att marxism inte är socialism utan ett sätt för kapitalister att tillförskansa sig makt över arbetarrörelsen har alltså varit känt länge. Självklart har väldigt mycket förändrats sedan splittringen uppstod i Internationalen. Dock gott att belysa vad splittringen bottnar i.

https://libcom.org/library/bakunin-marx-rothschild

Jag tycker själv att Proletären skriver mycket bra och även om sådant som har bäring för tråden. Däremot påtalar de inte i sin krönika över August Palm att denne (i likhet med Marx, Engels samt deras mentor Moses Hess) var frimurare. Dock finns där en intressant sak att notera och det är publikens sammansättning.
När Palm steg upp i talarstolen var det fullsatt i salen. Men inte främst av arbetare, utan av ”hantverksmästare, fabrikörer, lärare och tidningsmän”, berättar August Palm i sina memoarer.

August Palm inledde med att förklara att man inte ska tro motståndarnas påståenden om socialismen, som att socialister vill dela lika på allt, upphäva egendomsrätten, införa fri kärlek, förneka fosterlandskärleken och avskaffa religionen.
https://proletaren.se/artikel/nar-so...m-till-sverige

140 år senare har vi facit i hand! Och vi ser att följarskaran sett ut såhär redan från början.

Alla vet också att Wigforss och Branting kom från överklassen. Det var sådana, eller de som var född fattiga, men som av sin begåvning tog sig framåt till ett välbärgat liv (exempelvis Gustav Möller), formade socialdemokratin. En av socialdemokratins mål var också att arbetarklassen skulle börja leva ett borgerligt liv. Det talades om den intellektuelle arbetaren. Gunnar Sträng verkade enkel utåt, men han bodde i gamla stan i en flått våning och känd för att vara mycket beläst. Traditionen bröts med Göran Persson och inte minst Mona Sahlin. Nu försöker man igen med Magdalena Andersson.
Citera
2021-11-22, 18:44
  #79914
Medlem
RobbanUCs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
I många fall känns det som om polisen mest är till för att skydda politiker & brottslingar från att bli lynchade.
Det finns en grupp till. Det nya prästerskapet som står över alla andra, de presstituerade.
Avlönade av obskyra makter som vill allt annat än folkets och nationens väl.
Citera
2021-11-22, 18:54
  #79915
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Ja den kristna moralen har den förtjänsten att den åtminstone utlovar belöning på andra sidan. Utifrånmoralismen har inget alls att erbjuda, zilch nada. Bara lag, inget evangelium.

Vi går mot auktoritära tider

Citat:
The world is becoming more authoritarian as non-democratic regimes become even more brazen in their repression and many democratic governments suffer from backsliding by adopting their tactics of restricting free speech and weakening the rule of law, exacerbated by what threatens to become a "new normal" of Covid-19 restrictions. For the fifth consecutive year, the number of countries moving in an authoritarian direction exceeds the number of countries moving in a democratic direction. In fact, the number moving in the direction of authoritarianism is three times the number moving towards democracy.


https://www.idea.int/gsod/

Imperiets kärnland betecknas som ett land under tillbakagång. De liberala demokratierna verkar må illa. Kanske får vi uppleva Sithmasters biosäkerhetsstat?
Citera
2021-11-22, 21:01
  #79916
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Det är väl sen gammalt att trotskister tappar kompassen och går bort sig i mina-fienders-fiende-är-min-vän och omvandlar taktik till ideologi.

Det gäller de flesta -ismer.

Kompassen kan inte användas då de långsiktiga målen inte är angivna. Det är skälet till varför de flesta går bort sig. De har helt enkelt inget långsiktigt mål. Bara korta dagsmål. Att vinna matchen.
Den match som handlar om positionen och statusen i den sociala miljö man verkar i.
Kvartalsekonomi i företagen.

Den västliga världen hade kristendomens mål, att leva på ett sätt så man kunde nå paradiset i livet efter detta, också för samhället under nästan 2000 år. Det var inte på något sätt perfekt men det var något som kompassen kunde ställas in på.

Det avlöstes främst här i västvärlden av intet kollektivt formulerat. Där var och en söker sin egen lycka. Shamaner, New Age, religion, politik, Wokeism, kapitalism, fick därmed en marknad då behovet finns.

Folk söker medvetet eller omedvetet efter en större mening än att "bara" vara löneslavar eller goda konsumenter i någon annans banala jakt på rikedom och makt.

Det stora problemet är att denna större vision inte är formulerad för flertalet. De flesta försöker hänga på någon etablerad eller obskyr tänkare, politisk -ism eller filosofi men ingen har lyckats formulera något som kan ta över kompassinriktningen som kristendomen i väst skapade, eller för den delen andra religioners i andra kulturer. Många väljer att varva upp ekorrhjulet genom att fokusera sina dagar på att agera löneslavar med arbetsuppgifter som inte fanns för 100 år sedan och som inte kommer att finnas om hundra år. Är inte det slöseri?

Det är också därför mångkulturen får ta sådan plats i vårt samhälle.
Folk vill väl men det långsiktiga tänkandet finns inte. Det får konsekvenser.
Dels att beslut tas på ren välvilja men också att många blundar för konsekvenserna av samma välvilja.
Kortsiktig "godhet" trumfar långsiktighet.

Det måste till ett visionsbyggande som inte bara handlar om arkitektur i städer utan om vilket samhälle vi vill och för första gången i mänsklighetens historia faktisk kan bygga med modern teknologi.

Vi kan så mycket mer än att förfasa oss över idioterna.
Citera
2021-11-22, 22:29
  #79917
Medlem
Mjälls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Det gäller de flesta -ismer.

Kompassen kan inte användas då de långsiktiga målen inte är angivna. Det är skälet till varför de flesta går bort sig. De har helt enkelt inget långsiktigt mål. Bara korta dagsmål. Att vinna matchen.
Den match som handlar om positionen och statusen i den sociala miljö man verkar i.
Kvartalsekonomi i företagen.

Den västliga världen hade kristendomens mål, att leva på ett sätt så man kunde nå paradiset i livet efter detta, också för samhället under nästan 2000 år. Det var inte på något sätt perfekt men det var något som kompassen kunde ställas in på.

Det avlöstes främst här i västvärlden av intet kollektivt formulerat. Där var och en söker sin egen lycka. Shamaner, New Age, religion, politik, Wokeism, kapitalism, fick därmed en marknad då behovet finns.

Folk söker medvetet eller omedvetet efter en större mening än att "bara" vara löneslavar eller goda konsumenter i någon annans banala jakt på rikedom och makt.

Det stora problemet är att denna större vision inte är formulerad för flertalet. De flesta försöker hänga på någon etablerad eller obskyr tänkare, politisk -ism eller filosofi men ingen har lyckats formulera något som kan ta över kompassinriktningen som kristendomen i väst skapade, eller för den delen andra religioners i andra kulturer. Många väljer att varva upp ekorrhjulet genom att fokusera sina dagar på att agera löneslavar med arbetsuppgifter som inte fanns för 100 år sedan och som inte kommer att finnas om hundra år. Är inte det slöseri?

Det är också därför mångkulturen får ta sådan plats i vårt samhälle.
Folk vill väl men det långsiktiga tänkandet finns inte. Det får konsekvenser.
Dels att beslut tas på ren välvilja men också att många blundar för konsekvenserna av samma välvilja.
Kortsiktig "godhet" trumfar långsiktighet.

Det måste till ett visionsbyggande som inte bara handlar om arkitektur i städer utan om vilket samhälle vi vill och för första gången i mänsklighetens historia faktisk kan bygga med modern teknologi.

Vi kan så mycket mer än att förfasa oss över idioterna.

Någonting skrämmande är att eftersom samhället är såpass riktningslöst och impulsstyrt så kan denna välvilja förbytas i illvilja. Allt på bekostnad av långsiktigt tänkande.

Vad gäller kompassen kan jag inte annat än att se även kristendomen som en del i vår kursglidning. Om något är det asatro som bör ses som ett fungerande historiskt exempel. Vad som bör anammas idag vet jag inte men man kanske behöver en kompass för att ens hitta kompassen och då tycker jag att vår fornhistoria är en bra sådan (för-)kompass.
Citera
2021-11-22, 22:56
  #79918
Medlem
redrik.feinfeldts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mjäll
Någonting skrämmande är att eftersom samhället är såpass riktningslöst och impulsstyrt så kan denna välvilja förbytas i illvilja. Allt på bekostnad av långsiktigt tänkande.

Vad gäller kompassen kan jag inte annat än att se även kristendomen som en del i vår kursglidning. Om något är det asatro som bör ses som ett fungerande historiskt exempel. Vad som bör anammas idag vet jag inte men man kanske behöver en kompass för att ens hitta kompassen och då tycker jag att vår fornhistoria är en bra sådan (för-)kompass.
Halldorf söker något nytt
https://www.expressen.se/kultur/joel...s-arbetsvecka/
Citera
2021-11-22, 23:13
  #79919
Medlem
stevenstillss avatar
Den globalistiska hydran ångar på konstant. Nu har man fått SvD att publicera ett alster som levereras via TT-AFP-Reuters. Bara det antyder agendan. Det är FN:s särskilda sändebud för minoriteters rättigheter som får publicera sig. Eller att SvD valt att publicera hans åsikter som handlar att det amerikanska valsystemet förtrycker minoriteter. Väldigt angeläget för oss svenskar eller - nej kanske inte. En rätt så udda artikel som ändå bedöms intressant för SvD:s läsare. Eller också handlar det om SvD:s position och status i de publicistiska nätverk som dominerar västvärlden. SvD ställer upp. Bra så SvD. Det blir en guldstjärna till.

https://www.svd.se/fortryck-i-usas-valsystem
Citera
2021-11-22, 23:30
  #79920
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av redrik.feinfeldt
Halldorf söker något nytt
https://www.expressen.se/kultur/joel...s-arbetsvecka/
Jag drar mig till minnes ett meningsutbyte på Twitter vid Valborg i år eller förra året. Halldorf skrev något insmickrande om hur töntigt det var med Valborg och fick svar av Hanif Bali av alla människor. Det var det här, skrev Bali, som hände i Iran när islam tog över. Man gav sig på persernas rika förislamska kultur. Halldorf försökte skämta bort det men man märkte att han kände sig påkommen.

Kanske satt den piken djupare än vad jag föreställde mig då.

(Som alla läsare naturligtvis vet så är Valborg en hednisk tradition med en flertusenårig historia och Halldorf är en troende kristen och en instinktiv motståndare till allt hedniskt)
__________________
Senast redigerad av Friherr 2021-11-22 kl. 23:34.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in