Flashback bygger pepparkakshus!
2020-08-28, 08:27
  #71977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kinuski
Med en minskande befolkning torde det väl också vara färre som letar partner...

Graden av etnisk blandning mellan olika grupper brukar sällan överstiga 5 procent per generation.
Citera
2020-08-28, 10:12
  #71978
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Samtidigt går Asien allt bättre. Du är säkrare på Jakartas gator (Indonesien är ett muslimskt land) än på Oslos gator.
...
Även om massinvandringspolitiken till Sverige är ett mycket stort problem är liberalismen ett ännu större problem. Liberaler ägnar sig åt att bryta ned traditionell moral inte bara hos etniska svenskar men även i invandrarpopulationen - vilket ökar brottsligheten.
...
Den psykiska ohälsan är fruktansvärt hög i Sverige på grund av massarbetslöshet, reducerade möjligheter till klassresor och avsaknad av traditionell samhällelig moral.
...
Istället lär sig muslimen att individualism och nihilistisk hedonism är viktigare än någonting annat. I kombination med psykisk ohälsa och arbetslöshet ger sig muslimen sig på omgivningen - något han annars inte skulle ha gjort. Muslimen och svenskar är ett offer för den liberala hegemonin i det här landet. Svenskar klarar sig något bättre trots den liberala ordningen - vilket är orsaken muslimers något högre brottsbenägenhet än etniska svenskar.
...
Muslimer är inte per definition våldsamma och Islam är inte på något sätt en religion där där urkunderna innehåller ett irrationellt våldsamt innehåll. Religiösa muslimer är sällan våldsamma men liberala muslimer är oftast våldsamma precis som liberala svenskar också är våldsamma.
Jisses. Det är ju inte första gången du islamkramar, vilket du gärna får göra, men du måste ha rätt i sak. Ditt exempel Indonesien har en sekulariserad islam, för att slippa våldsbejakande bokstavstro. Jag och andra har länkat en intervju med en överimam i Indonesien tidigare, där han bland annat säger
Citat:
Ursprungligen postat av imamen
Western politicians should stop pretending that extremism and terrorism have nothing to do with Islam. There is a clear relationship between fundamentalism, terrorism, and the basic assumptions of Islamic orthodoxy.
https://time.com/4930742/islam-terro...obia-violence/

Din tes att invandrares brottslighet beror på att de liberaliserats är helt galen. Andra generationens invandrare är generellt mer troende och mindre liberala än sina föräldrar, precis tvärtemot vad du hävdar, men det är i denna grupp många kriminella finns.

När det gäller den psykiska ohälsan, så ökar den inte i termer av psykiskt mående. Det är konstant. Det som ökar, är synen på att dåligt psykiskt mående är sjukligt, vilket gör att de normala psykiska svackorna i samband med t.ex. kriser numera inte anses vara en del av ett normalt liv, utan psykisk ohälsa. Allt annat än evig lycka är ohälsa, enligt dagens definition, som så klart är påverkad av att vi i liberalismens tidevarv ska få allt som vi vill.

Sedan är det lite festligt att du utmålar liberaler som en våldsam grupp. Utan att ha testat, så tror jag att det är den grupp där ett försök att starta slagsmål är svårast. Man möts snarare av ett ”Sluta! Man får faktiskt inte slåss!” än att någon slår tillbaka.
Citera
2020-08-28, 11:46
  #71979
Medlem
167-steg-kvars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Socialdemokraten Widar Andersson tar i en ledarkrönika upp det märkliga fokuset på NMR och liknande grupperingar medans gängvåldet mörkas i medierna.
Nazister är fina medan gängmördare är fula
Häromdagen publicerades en nästan 500 sidor lång och gedigen rapport om den "radikalnationalistiska" miljön i Sverige.
...
Det är något som skaver med det statliga, mediala och vetenskapliga intresset för de här ytterst marginella radikalnationalistiska och högerextrema grupperingarna.
...
Men i jämförelse med det statliga intresset för gängkriminalitetens närmast dagliga mördande och skjutande så är det som sagt något som skaver.

Jag kan ha fel. Men jag anar en större statlig, medial och akademisk lust att profilera sig mot nazistgäng än mot de våldsgäng som verkligen och här och nu är systemhotande och som bokstavligen sporrar överdödligheten bland barn och ungdomar i Sverige. Det ena är finare och godare. Det andra är fulare och ondare. Det är där det skaver. Jag kan ha fel. Men det känns som om nazister gärna uppförstoras medan gängmördare gärna bortförklaras. Där någonstans är problemets kärna.
https://folkbladet.se/nyheter/artike...-fula/kr2ozevl

Widar ger ett ypperligt exempel på mediernas makt att förvränga fakta för att det skall passa politiska narrativ. I symbios med makten propagerar medierna ut vänsters drömmar istället för fakta.

Men analysen han gör är fel då skälet är att vänstern är i desperat behov av att ha fascister till fiender. Även om de knappt finns. Det är maktpolitik som styr mediernas agenda.

Mångkulturen som genererar nya vänsterröster får inte angripas. Istället är det godhetsknarkare som är problemet till och med för Widar.

Karen tycker "Karens" är del av problemet. Det är nytt.
Ja, ungefär så. Tacksamt kan systemet fortsätta odla myten om egen godhet, 8-bitars nazisterna i NMR är inget annat än systemets nyttiga idioter.

Kalibreringens tid är förbi, magnetiska deviationen alltför stor för att kunna täcka dissonansen mellan värdegrund* och verklighet. Något lite förenklat men medias huvudsakliga uppgift vilar idag på tre ben.
Förvilla - Förvanska - Vilseleda.

*= Nuvarande maktstrukturer med agenda och färdriktning ligger benhårt fast - It's all about power and control.
Citera
2020-08-28, 12:14
  #71980
Medlem
167-steg-kvars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Det är bara alltför märkligt det som händer i USA. Är det en ny berättelse om USA som ska skapas? Ett nytt USA där eliterna tar stöd av gatans parlament för att skaka om landet? För det måste ju betyda något när "alla" med inflytande (storföretagen, Wall Street, medierna, idrotten, högskolorna, det demokratiska partiet, Hollywood med mera går in och stödjer gatans parlament i Portland, Kenosha, Chicago med fler ställen. De demokratiskt styrda städerna i på väst- och östkusten driver på. Och medierna talar om ansvarsfulla demonstrationer fast det inte är sant.

Nej det verkar som de ekonomiska eliterna i USA vill runda det vita middle America och skapa en ohelig allians mellan sig själva och de svarta och brunmelerade grupperna som växt i styrka och omfattning under senare år. Och identitetspolitiken används som murbräcka i det syftet. Landet ska splittras upp och grupper ska ställas mot varandra. Det finns inte längre ett USA utan flera. Det kan bara inte sluta väl. Det är anmärkningsvärt det som händer. Självklart växer tuppkammarna på demonstranterna när de har etablissemangets stöd och välsignelse. Då trappas det upp därhän att man anser sig ha rätt att ta över de vitas hus och egendom. Vad är det för positivt i landet USA som kan komma ut av en sådan här politik? Märkligt detta. Och jag tycker de svenska medierna lägger locket på mer eller mindre. Det börjar osa katt både i USA och här hemma när rättssamhället sviktar eller ses som obehövligt som i Portland. Bevare oss för utopierna.
I ett lågintensivt inbördeskrig är verktygslådan stor och innehållsrik, inga Instrument, verktyg, arbetsmetoder eller allianser är för maktstrukturerna några främmande obekanta fåglar. Identitetsstärkande tribalism, klan- och stambyggande är ok, så länge det handlar om oss*.
Vad som runt hörnet väntar, vet ingen, mer än att inbördeskriget trendar mot upptrappning. Fortsättning lär följa och medias lögner med den.

*= undantaget, det traditionella funktionella vita harmoniska.
Citera
2020-08-28, 12:16
  #71981
Medlem
McAzs avatar
Det här är nog bland det äckligaste jag läst på länge. Förklaring krävs sannolikt ej.

Citat:
”Det här blev bättre än vi tänkt” – muslimer, judar och kristna markerar mot hot, hat och våld

I korta anföranden betygade gästerna att de kommit för att visa stöd och solidaritet med Malmös muslimer i en tid när de riskerar att få sina heliga skrift skändad av en demonstration som är oönskad av alla.
– Detta är en väldigt speciell stund. Vi har alla bestämt oss för att vända något negativt till något mycket mer positivt, sade rabbinen Moshe-David Hacohen från Judiska församlingen i Malmö.
Han såg en klar parallell mellan den tänkta koranbränningen i Malmö och de bokbål som nazisterna i Tyskland anstiftade på 1930-talet.
– Vi bör använda vår frihet för att göra gott för andra. Det är sanslöst att använda den friheten för att skada, sade Hacohen.

Citat:
– Koranbränning i Malmö är inte bara en fråga för muslimer i Malmö. En attack mot synagogan är inte bara en fråga för judar i Malmö. Det är en fråga för oss, för hela Malmö, sade kommunstyrelsens ordförande Katrin Stjernfeldt Jammeh (S).

Läs detta i vetskapen om att en kyrka under senaste veckan vandaliserats sju gånger dvs varje dag. Varför säger hon inte ”en attack mot en kyrka är inte bara en fråga för kristna i Malmö”?

Varför nämner inte de kristna företrädarna nåt om detta illdåd? Fega krakar.

Citat:
Därefter markerade sex ledande Malmöpolitiker från lika många partier att de tillsammans står upp för Malmös religiösa minoriteter när de utsätts för hot från våldsverkare och politiska extremister.

Verkligen? Religiösa minoriteter? Är muslimerna en religiös minoritet i MALMÖ?

Inte kristna då? Det spelar nog ingen roll om så Malmö består av 100% musslor så kommer de ändock betraktas som religiös minoritet.

Citat:
– Vi vet inte hur det här slutar. Men vi är glada att vi nu är många som står tillsammans. Vi ska inte tillåta enskilda rasister att skada oss och vårt samhälle, säger Ramadan Boussaidi.

Vårt? Vilka innefattas i detta?

https://www.sydsvenskan.se/2020-08-2...mpaign=ushares
Citera
2020-08-28, 12:38
  #71982
Medlem
167-steg-kvars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Kanske kommer den gode Widar någon gång rycka plåstret och se vad det är som skaver. Det finns vissa minoritetsgrupper (vid sidan av andra medlöpare som gjort frågan till huvudsaklig födkrok) som tjänar på att hålla nazistspöket vid liv och vi vet alla vilka de är. Två av grupperna som förknippas med förintelsen har lyckosamt tagit sig in under den intersektionella offerkoftan och livnär sig på håvor från diverse allmänskuldmedvetna majoritetsgruppsbord, sexuella avvikare och zigenare slafsar så att säga varhelst majonnäsen rinner till och pysslar därutöver på det stora hela med sitt. Detta har aldrig varit ett alternativ för den judiska gruppen som hela tiden insisterat på att just deras lidande är oerhört speciellt då de blev just nazisternas måltavla på grund av att de var just judar och inte på något vis gjort något som motiverade deras olycka. Implicit i exklusivitetsanspråket ligger att zigenare och bögar gjort sig skyldiga till klandervärda handlingar de kunnat avstå från, till skillnad från juden som inte kan undkomma sin judiskhet då den av någon anledning ska anses som essentiell och genetiskt betingad.

Judiskheten behöver nazister för sin kulturella överlevnad - på samma sätt som zigenare behöver analfabetismen för sin. Det går inte att framgångsrikt propagera för att etniska svenskar (eller andra vita majoritetsfolk) utgör ett existentiellt hot mot judiskheten så därför behöver man ständigt underblåsa myten om farliga nazister som när som helst ska slå till och leverera pogrom. Propagandamaskineriet kring nazisthotet drivs huvudsakligen av media och media är överbefolkat av representanter för minoritetsgruppen som behöver nazistiskt hot för sin kulturella överlevnad. Det är vad du hittar under plåstret, Widar.

P1 Morgon hade ett intressant inslag i morse. Elisabeth Åsbrink intervjuades om en bok som ska komma ut i dagarna där Åsbrink berättar om sin uppväxt. Boken heter Övergiven och handlar om hur barn utvecklar medberoende i dessa sjukliga familjer som odlar myten om att ständigt vara försatta i yttersta existensiella fara. Man talade, enligt Åsbrink, inte explicit i familjen om utsattheten i att vara
judisk men "den psykologiska katastrofberedskapen" dessa människor omhuldar smittar och skadar. Åsbrink skrev en gång en krönika om sin uppväxt under förespegling att det gällde någon annan och, tror jag, utelämnande att det rörde sig om judisk uppväxtmiljö. Responsen på den blev, bland andra, att socialsekreterare hörde av sig och upprört påtalade att detta barn omedelbart måste omhändertas.
https://sverigesradio.se/artikel/7540980

Sådant finns under det saggiga plåster som behöver rivas av så att såret äntligen får möjlighet att läka. Görs det inte kommer allt för mycket makt fortsätta att växa i händerna på människor som deformeras av myterna om egen förträfflig oskuldsfullhet och andras hotfulla ondska genom internalisering i hemmiljön och ständig kulturell pålagring. De är farliga för sig själva och alla andra.

Illavarslande nog tas metoden efter av andra grupper som svarta och muslimer. När oförrätter - faktiska och inbillade - malts runt i bönekvarnarna tillräckligt mycket och traderingen pågått tillräckligt länge kommer varje svart - oavsett ursprung - vara offer för den atlantiska slavhandeln och varje muslim offer för korsriddarna. Här har vi, tror jag, orsaken till att vissa ur egendomsfolket nu väljer att försöka kränga sig ur den av kultur- och rasfränder egenhändigt virkade offerkoftan. Den börjar bli farlig då judar rent numerärt helt enkelt utmanövreras av potentiella slavättlingar och korsfararoffer. Det vita kristna västerlandets ursprungsbefolkningar har manipulerats så framgångsrikt under så lång tid att det numera är tveksamt om någon hjälp här finns att söka. Lyckas de också i sin avsikt att hetsa fram bestående avsky hos Kina, Ryssland och det icke muslimska Österlandet kan de nog säga tack och god natt och följa Västerlandets kulturellt vita kristenhetet ner i avgrunden för att aldrig mer höras av.
Att vägen till helvetet är stensatt med goda föresatser och när fan blir gammal blir han religiös... gäller kanske i någon mån. Men att gode Widar skulle samla styrka, kraft och mod till att rycka plåstret :-) insikten om tamponad- och kompressbehov bliver nog även för Widars del övermäktigt med eftertankens kranka blekhet i åtanke. Han tänker i bästa fall på sitt eftermäle och att även fortsättningsvis kunna sätta bröd på bordet.

Hursomhelst, hatten av.
Citera
2020-08-28, 13:55
  #71983
Medlem
167-steg-kvars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av McAz
Läs detta i vetskapen om att en kyrka under senaste veckan vandaliserats sju gånger dvs varje dag. Varför säger hon inte ”en attack mot en kyrka är inte bara en fråga för kristna i Malmö”?

Varför nämner inte de kristna företrädarna nåt om detta illdåd? Fega krakar.
Det är vare sig en fråga om brist på mod eller någon lojalitetskonflikt, om du nu händelsevis mot förmodan trodde det. Det etniska, funktionella vita, harmoniska svenska, har inte längre några företrädare i den allmänna debatten. "Rasister" ges inte tillträde.
Citera
2020-08-28, 14:59
  #71984
Medlem
Hlewagastirs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kinuski
Med en minskande befolkning torde det väl också vara färre som letar partner...
Jag tänkte att en minskande befolkning gör att släktträdet blir glesare. Dvs det genomsnittliga genetiska avståndet mellan föräldrarna kommer att öka.

Det blir tydligare om man tar extremfallen ensambarn och kusinäktenskap. Båda företeelserna kan inte vara vanliga i samma befolkning, för om föräldrarna inte har syskon har man heller inte några kusiner.
Citera
2020-08-28, 15:46
  #71985
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sillbert
Dagens Expressen hade en rolig bild som måste sparas till eftervärlden:

https://imgur.com/a/1XXeoRQ

En skäggig iman framför en text på arabiska ihopklippt med en bild på en brinnande bil. Inte ens Mona Sahlin tror jag tänker "Vilken härlig mångkultur!" när hon ser den bilden.

De hade också en stor bild på en somalier som var mördare och gängledare. Det är viktigt att de kriminella får ett ansikte för gammelmedia-svenskar.
Citera
2020-08-28, 16:33
  #71986
Medlem
McAzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 167-steg-kvar
Det är vare sig en fråga om brist på mod eller någon lojalitetskonflikt, om du nu händelsevis mot förmodan trodde det. Det etniska, funktionella vita, harmoniska svenska, har inte längre några företrädare i den allmänna debatten. "Rasister" ges inte tillträde.

Jag är väl införstådd med detta tragiska faktum och trots att man inte borde förvänta sig annat blir man lika bestört varje gång företrädare för kyrkan är så värdelösa att företräda de kristna. De har ju kapitulerat helt. Står där och flinar samtidigt som de fått en av sina kyrkor förstörda, helt otroligt.
Citera
2020-08-28, 17:00
  #71987
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blabarssylt
Din tes att invandrares brottslighet beror på att de liberaliserats är helt galen. Andra generationens invandrare är generellt mer troende och mindre liberala än sina föräldrar, precis tvärtemot vad du hävdar, men det är i denna grupp många kriminella finns.

Kanske är en bättre beskrivning att de har hedoniserats. Pga den implicita hedonismen i liberalismen. Liberalismens kravlöshet och gulligullande har gett gökungarna tolkningsföreträde.

Citat:
Ursprungligen postat av McAz
Jag är väl införstådd med detta tragiska faktum och trots att man inte borde förvänta sig annat blir man lika bestört varje gång företrädare för kyrkan är så värdelösa att företräda de kristna. De har ju kapitulerat helt. Står där och flinar samtidigt som de fått en av sina kyrkor förstörda, helt otroligt.

Som jag (med viss insyn i kyrkan) har skrivit förut: svenska kyrkan är inte kristen, utan mer eller mindre öppet synkretistisk. Man ser sig själv som en slags godhetskonsult. Kristna kan återfinnas bland fotfolket, och vissa enskilda präster, men organisationen är tydligt okristen, förstörd, och går inte att rädda.
Citera
2020-08-28, 18:24
  #71988
Medlem
McAzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Som jag (med viss insyn i kyrkan) har skrivit förut: svenska kyrkan är inte kristen, utan mer eller mindre öppet synkretistisk. Man ser sig själv som en slags godhetskonsult. Kristna kan återfinnas bland fotfolket, och vissa enskilda präster, men organisationen är tydligt okristen, förstörd, och går inte att rädda.

Ja det stämmer ganska väl med hur Svenska kyrkan utvecklats. De ska agera ”brobyggare” och vara någon form av högborg för vad politikerna betraktar som gott dvs mångkultur, HBTQ, feminism, miljö osv. Och de mest extrema elementen i detta avseende (ofta kvinnor) belönas med avancemang i organisationen.

Samma mönster som inom myndigheterna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in