Citat:
Ursprungligen postat av
Kinuski
Malcoms tanke, såvitt jag minns resonemanget i fjor, är att boställen i Sverige generellt är ganska väl åtkomliga på allehanda sätt: med bil eller till fots, med eventuell kollektivtrafik eller åtminstone privat. I USA bygger åtkomligheten i hög grad på privatbilism. USA är mer slutet och avstånden är större. Men givetvis kan man åstadkomma allt, så länge man vill och betalar vad som behövs. Jämför t ex de stora städerna i Brasilien, med bostadskomplex som omges av murar och vaktkurer med vilka flanörer som helst alldeles inpå. Finns även mer slutna, riktiga gated communities. Är inte detta egentligen internationell standard, utanför vår egen europeiskt västerländska kultursfär? Svensk allemansrätt ter sig apart i sammanhanget. Man söker trygghet, vill inte bli rånad. Skurkarna strövar fritt medan de skötsamma måste låsa in sig?
Du har helt rätt. Keyeunes tes är att det inte går att bygga gated communitiies, eller snarare suburbia, i Sverige.
I USA finns inga busslinjer som går från de etniskt utsatta områdena (Alltså områdena utsatta för vissa etniska grupper) till de mer välmående områdena. Till suburbia, dit medelklassen flydde när det blev olagligt att neka svarta att bo i områden på 60-talet och stadskärnororna invaderades går det inte att ta sig utan bil. I de allra mest välmående områdena (Beverly Hills t ex) är trottoarer icke-existerande för att det inte ska gå att stå där och hänga eller driva omkring. USA har sedan 60-talet och sedan svarta fick lika (Och i vissa fall fler) rättigheter som vita utsatts för en konstant nivellering, påskyndad av etablissemanget och påfallande ofta judiska krafter, och en motverkande kontranivellering, påskyndad av framförallt lokala krafter, ung motsvarande kommun- eller stadsdelspolitiker, och privata entreprenörer, som är de som skapat konceptet "Gated community".
Ks tes är att Sverige är uppbyggt för att vara ett sammahållet samhälle. Vi har spårvagns- eller tunnebanelinjer som går rakt igenom staden, från de etniskt utsatta områdena till de välmående områdena. Platser att uppehålla sig på och driva omkring på, som små torg, ligger nära övrig bebyggelse, trottoarer är naturligtvis en självklarhet.
I så måtto har K rätt. Men att det skulle vara omöjligt att hägna in vissa samfällligheter med murar med taggtråd, att sätta upp vaktkurer och hindra biltrafik (och gående) att köra in och ut ur området annat än på ett ställe där en beväpnad vakt finns, är naturligtvis fel. Likaså att man kan ha sin lokala ICA-butik i sitt gated community, där det också finns ett par ronderande väktare.
Det stora problemet är istället att i Sverige är vägar inte privata, förutom i vissa mycket sällan förekommande undantagsfall, och beväpnade privata vakter existerar i praktiken inte. Vi har inte heller den boenderättsformen som gör att markägare kan välja själva vilka som ska få vistas på deras allmänna mark, såsom vägar och parker (Detta kan bara ske genom inpasseringskontroll med dörrar med passerkort i Sverige.
Du kan alltså inte inhägna ett område, sätta en vaktkur med en bom och en beväpnad vakt som kontrollerar alla inpasserande till området och neka folk att köra in i området om de inte är inbjudna av en fastigheetsägare, med hänsyn till att de inte bor där
Vad är det för mening med ett gated community där du måste parkera utanför och sedan gå till din exklusiva villa på vägar som vem som helst får gå på - det är ju bara som att be om att bli rånad och utsatt för våld.
Kanske fungerar det med parkeringsgarage, dock, med väktarkurer utanför med minst två, tre väktare som ser till att inget kriminellt slödder smiter in när du kör in bilen, där du från parkeringshuset sedan kommer in i ett helt inhägnat område med alla faciliteter du behöver för det dagliga livet.
Med andra ord - problemet är politiskt, i det att det svenska etablissemanget kommer aldrig tillåta att folk innesluter sig i riktiga gated communities, med murar runt en samfällighet där de som inte bor där inte släpps in till fots och inte får köra bil igenom och där en övervakad vaktkur med beväpnad vakt och kameraövervakning över området (Här i Sverige måste vi väl annars ha tre-fyra vanliga väktare istället eftersom en ensam väktare, obeväpnad, har noll att sätta emot om Abdullah och Muhammed och brushorna bestämmer sig för att råna Elisabeth och Yngve i deras "gated community" i Täby) kontrollerar alla som vill in i området, som måste ha föranmälts av en boende i området.
Så K har fel. Det är inte vår redan ordade samhällsplanering som är problemet, utan etablissemangets ideologi. Detta är det huvudsakliga problememt med Ks tänkande, att han är alldeles för insnöad på att leta efter förklaringar som utgår från materiella faktorer, historiematerialist som han är. Han förstår helt enkelt inte idéers kraft, i sin marxistiska autism, och därför hamnar han ibland, eller ganska ofta, fel.
Så det blir inga gated communtiies, åtminstone inte mer än för en tiondels procent av Sveriges befolkning.
Etablissemanget håller nu istället på att ställa om samhällsproduktionen tilll total integration. Nu byggs t ex istället sjuvånings hyreshus i exklusiva villaområden i Göteborg, bara femtiotalet meter från villaområden där villorna kostar sju-åtta miljoner och där avskiljande infrastruktur som t ex motorvägar saknas. Denna trend kommer bara accelerera. Svensken ska helt enkelt inte kunna slippa att bli berikad, av
jämlikhetsskäl (Där har vi återigen den förhatliga liberalismens skadeverkningar).
Inse att white flight har nått sin ändpunkt nu, och organisera er istället för framtiden.
Se till att ha tilllgång till vapen. Skaffa tre-fyra stora hundar med god vaktinstinkt. Inhägna ert hus med hög, tät häck som ni sätter taggtråd i och sätt upp automatiskt öppningsbara grindar där ni kör in bilen och förse samtidigt hela tomten med intelligent kameraövervakning (Som om fem år kommer vara avsevärt mer intelligent) och huset med larm av god kvalitet (Verisures rörelsedetektorer är ett skämt, för övrigt) kopplat till larmcentral. Förstärk ert hus så att det inte går att ta sig in utan en bulldozer.
Och viktigast av allt: Lär känna era grannar, eller annat folk ni vet ni kan lita på. Redigt folk som har rätt mindset. Män som tränar och kan hantera våld och vapen. Inget slår detta. Svensken med en släkt på totalt tolv personer kommer aldrig ha något att sätta upp mot ens en liten pytteklan med 20 män i vapenför ålder om vi inte har män vi vet att vi kan lita på och som går i döden för oss omkring oss. Också, börja gå i gäng på stan. Tiden där man kunde gå som ensam svensk är över.