Citat:
Ursprungligen postat av von Hindenburg
I samband med Uvells artikel har det dykt upp kommentarer till den på Facebook där folk angriper SD. Jag noterade i artikeln att Uvell erkänner att det kommer invandrare som är för dåliga för att få jobb så nu är SD hemska som hindrar lönedumpning för att ge invandrarna jobb.
Jag noterar också en förskjutning från att "invandring är bra för att det berikar" till att "invandring är bra och vi måste ta mot invandrare pga internationella avtal."
Är det någon annan som märker liknande tendenser bland PK-bekanta?
Tänkte också på det, t ex Dahlbergs artikel innehöll det avdammade "altruismargumentet" istället för "det är nödvändigt för ossoch ekonomin"-argumentet som hållit förstaplats på senare år.
Altruismargumentet fungerar kanske bättre när saker och ting uppenbart gått år helvete.
Du kan inte stå framför kunden och sälja en krockad rishög med argumentet "bara du byter olja så..."
Likaså Borg använde "internationella avtal" i ordväxlingen med Almqvist i riksdagen.
Man kan betrakta dessa ständiga skiftningar med stilla ironi men det är förstås ett cyniskt och försåtligt spel med befolkningen.
Ser fram emot mer målinriktat arbete (t ex från SD - som ju nu som etablerade kritiker åtminstone står på arenan) mot dessa "altruism", "internationella avtal" respektive "Vi klarar oss inte utan"-arguments samtdigt inneboende inkonsekvens.