Citat:
Ursprungligen postat av
Ottokar
Jag instämmer beträffande frågan om de rasifierades rasism mot vita kroppar. Självklart kan de vara rasister, men tanken på det förhållandet tas inte upp utan motstånd.
Men det intressanta är varför det är på det viset? Är det beroende på att den intersektionella alliansen varit så skickliga och framgångsrika i sin nästintill totala mediala dominans de senaste 30 åren, eller speglar tankegången någon djupare kulturell föreställning.
Jag tror att de flesta mycket väl kan tänka sig att exempelvis en kines kan vara rasist gentemot en svart afrikan. Men att samme afrikan skulle kunna vara rasistisk mot kinesen är mera svårt att tänka sig.
Rasism har alltid varit ett tillmäle riktat mot vita. Det är inte svårare än så. Vi har ju tidigare haft den totala floppen med uttrycket "omvänd rasism", som lanserades som en beskrivning av rasism riktad mot vita. Men det fick aldrig fäste och upplevdes bara som konstigt och gallsprängt, varken populärt bland antirasister eller invandringskritiker.
Vi får nog acceptera att rasism = ett skällsord för vita. Gör vi det och nöter in det så förlorar också ordet sin potens som politiskt vapen. "Rasist!" ropar någon - "aha, där står någon som hatar vita", tänker de som lyssnar.
"Dominanskriminalitet" är alltså inte så mycket en eufemism för rasism som ett eget begrepp, som beskriver den andra sidan i den etniska konflikten mellan en vit inhemsk befolkning och icke-vita bosättare. "Rasism" är när vita pekas ut som förövare - "dominanskriminalitet", "ungdomsgäng", "klankultur", "integrationssvårigheter", "islamism" med mera kan beskrivas som motsvarigheter för den andra sidan, men inte egentligen eufemismer.
Om man accepterar att olika folkgrupper är olika så blir det också fåfängt att tro att nomenklaturen som beskriver dem kan vara helt universell. Måttstockarna kommer aldrig vara helt lika, ju fortare vi accepterar den antropologiska sanningen desto fortare kan vi komma in i matchen.