2017-12-07, 20:16
  #49813
Medlem
fasligts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Ja verkligen. Frågorna står där obesvarade. Från kommentarer i ovan länk.
"vem/vad ligger bakom, vem betalar, vem samordnar? Det hela verkar så välorganiserat och orkestrerat att det knappast kan vara spontant,"
"Vad står de för, vilket är syftet och vem ligger bakom? Och varför publicerar tex SvD sida efter sida med dessa berättelser?"

Det landar i frågan om mål och medel för någon aktör. I vems syfte drivs detta? Och varför?
Jag tror inte en sekund på att detta är "gräsrotsrörelser".
Någon organisation med en agenda och kapital driver på detta.
Är det Putin? Soros? Trump? NWO? CIA? KSA? EU? Mossad?
Vem har resurserna och vem är motiverad att göra ett dåligt exempel av Sverige och den Svenska regeringen? Vilka är Sveriges fiender?

Ja här har vi i alla fall någon som just gjort ett fientligt drag mot svenska bolånetorskar och svensk "integrationsspekulativ" ekonomi.
Citat:
George Soros gör sin första blankning i svensk aktie
Finansgurun George Soros har för första gången blankat en aktie i Sverige.
"Det är en slags signal om att nu är Soros här igen", säger Avanzas sparekonom Claes Hemberg och syftar till när George Soros riktade sina blickar mot Sverige i början av 90-talet och den svenska kronan föll.
Amerikanska finansmannens George Soros har via sitt bolag Soros Fund Management LLC dykt upp som ny storblankare i bostadsutvecklaren Bonava. Han har kortat 0,5 procent av kapitalet. Det är Soros första blankning i Sverige, enligt Holdings ägartjänst.

Det bekymrar Avanzas sparekonom Claes Hemberg.

"Många förknippar ju Soros med svenska kronans fall 1991-92. Så jag tror att vad han gör i Sverige har en särskild lyster. Jag skulle själv inte våga äga om Soros går in och handlar.", säger han.

I början av 90-talet ägnade sig 87-årige George Soros åt omfattande spekulationsverksamheter mot flera länder där Sverige var ett av dem. Det hade som effekt att den svenska kronan föll.

Claes Hemberg tycker att Soros blankning visar på att det inte bara är vi i Sverige som oroar sig för bostadsmarknaden. Vi har nu omvärldens blickar på oss.

"Han är bara en av alla som sett att det är dyrt i Sverige och att det finns utrymme för nedförsbacke."
https://www.di.se/nyheter/george-sor...-svensk-aktie/

Citat:
Blankning (engelska: short selling) är en ekonomisk term som innebär att man säljer finansiella instrument som till exempel aktier som man inte äger. Det är i princip motsatsen till ett vanligt aktieköp.[källa behövs] Man lånar aktier av ett institut, som en fond eller motsvarande, och säljer sedan dessa vidare på värdepappersmarknaden. Vid en senare tidpunkt köper man tillbaka aktierna, förhoppningsvis till ett lägre pris vilket därmed ger en vinst, för återlämning till den som ursprungligen lånade ut aktierna.

För att blankning skall ge stor avkastning krävs ett stort kapital att blanka med. Det kan för en privatperson vara osäkert att blanka då man blir skuldsatt ifall aktien stiger.

Denna typ av spekulation i kursfall är för närvarande[när?] tillfälligt förbjuden i ett fåtal bankaktier i vissa länder.[källa behövs]

Oavsett ekonomiska överväganden anses av många en kort försäljning vara moraliskt fel, eftersom det är en spekulativ aktivitet som orsakar förluster för andra personer eller företag.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Blankning

Nog har Mr Soros ett stort kapital att leka med alltid. Nu blir det åka av.
Citera
2017-12-07, 21:36
  #49814
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Se där ja. Återvändandet börjar. Svarta afrikaner repatrieras från Libyen under legitimitet från andra svarta afrikaner. Från Libyen idag, från Italien imorgon? Och sedan från ... Nu när luften gått ur den väderspända EU-ballongen och ingen ska tvingas till att plusbefolka sitt land med välfärdsmigranter, det inte går att komma ifrån att den svarte mannen är den svarte mannens värsta förtryckare och att sjw-aktivister lånat sig till redskap för människosmuggling och slavdrift är det inte roligt längre. T o m svenska beslutsfattare måste snart fatta att det inte blir något av solidarisk fördelning inom EU av folk utan asylskäl. Risken att, bokstavligen, bli sittande med Svarte Petter torde vara uppenbar även för den mest tröge om inte mått och steg för den nya vändningen i den globala migrationspolitiken tas omedelbart.

http://www.bbc.com/news/live/world-a...b0318653719b43

Apropå citerat inlägg, varsågoda med lite flyktingpornografi från Aftonbladet kultur.

Citat:
Fukten och hettan får huden att kännas som en tvättsvamp. Gnadou Gnapo väntar i skuggan utanför en klinik i Elfenbenskustens huvudstad Abidjan för att få sin feber undersökt. Han är sliten. Det har inte ens gått en vecka sedan han fick hjälp av FN att ta sig hem från ett fångläger i Libyen.

Det känns onekligen som att Godhetskrigarna ligger lite efter i samhällsutvecklingen. Hela "kulturinlägget" handlar om att det är inhumant att de svarta hålls inspärrade i dessa omänskliga fångläger i Libyen. I själva verket påbörjas planerna för en deportation söderut, så att den humana förnedringen i fånglägren får sitt rättmätiga slut.

Citat:
De som grips till sjöss eller på land sätts i just den sortens fångläger som Gnadou hamnade i. Övergreppen är väldokumenterade. Efter ett besök i Libyen i början av september skrev Läkare utan gränsers internationella ordförande ett öppet brev till de europeiska ledarna, där hon vittnade om utbredd kidnappning, internering, tortyr och utpressning av migranter i det laglösa landet.

Ja men visst! Vilken anständig människa vill att detta fortgår? Tillbaks med dem under ordnade och civiliserade former till ursprungshabitatet, där de kan göra en positiv skillnad i motsats till vad de kan åstadkomma i Europa.

Citat:
Toppmötet i Abidjan faller ihop som en trött sufflé. Det är svårt att enas. Man lyckas göra några gemensamma uttalanden om framtida prioriteringar, EU presenterar en plan för investeringar. Flera statschefer åker hem redan före avslutningsceremonin. Några beslut som kan lösa ”grundorsakerna till migrationen” blir det inte. Bara en överenskommelse om att snabbt evakuera 15 000 migranter från Libyen.

Här är, vad jag förstår, de personer som Fasligts inlägg handlade om. Svarta hjälper svarta liksom. Bort från misären i det Libyska lägret tillbaka till friheten. En så kallad win-win situation? Enligt mig ja och enligt kulturskribenten mycket sannolikt nej (Anna Roxwall).

Hur gick det då för stackars Gnapou, som skickade tillbaka från helveteshålet i Libyen? Tråden är i spänd förväntan utgår jag ifrån.

Citat:
Gnadou Gnapou har fortfarande feber. Hemkomsten till Abidjan har varit svår. Han bor hos sin bror igen. Folk skrattar åt att han var borta så länge men kom tillbaka tomhänt.

– Jag är glad att ingen längre slår mig, fysiskt sett är jag fri nu, men mentalt är jag det inte, säger han stilla.
Han är tillbaka där han började. Gnadou och hans vänner pratar redan om att försöka åka iväg igen.
– Hittar jag ett jobb så stannar jag såklart, säger han, men jag kan inte bara sitta här. Jag är 33 år gammal, jag har räkningar att betala. Vi får se.

"Hasta la vista baby, I'll be back!" svarar Gnapou (eller Gnapo, det var tydligen svårt med namnet där. Han kanske var papperslös och det blev en ren transkribering?).

Blir ett intressant mentalt chicken race i hjärnorna på SJW då de kommer fortsätta att framhålla fasorna i det Libyska lägren samtidigt som de inser att personerna ifråga får det bättre när de skickas hem än vad situationen är i lägren. Ingen som läser "kulturinlägget" kan tvivla på var den maximala humanlyckan finns mellan dessa båda alternativ.

https://www.aftonbladet.se/kultur/a/...-i-skracklager
__________________
Senast redigerad av Runningonempty 2017-12-07 kl. 21:57.
Citera
2017-12-07, 22:28
  #49815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Ja här har vi i alla fall någon som just gjort ett fientligt drag mot svenska bolånetorskar och svensk "integrationsspekulativ" ekonomi.

https://www.di.se/nyheter/george-sor...-svensk-aktie/


https://sv.wikipedia.org/wiki/Blankning

Nog har Mr Soros ett stort kapital att leka med alltid. Nu blir det åka av.

Synd att kulturmarxisterna inte har något minne eller ens kunskaper i ekonomi. Det är ju på det här sättet som hajar som Soros skrapar ihop pengar som han senare använder för att destabilisera länder som han kan spekulera mot för att på det sättet tjäna ännu mer pengar så att han kan destabilisera ännu fler länder.

Deras globala guru och välgörare är en dömd insiderhandlare som finansierar samhällsnedbrytande krafter - som migranttsunamis. Globalisternas hjälte är en ekonomiska krigsbrottsling som jag har för mig att någon regeringschef i Sydostasien kallade honom.

Jag har sett uppgifter om att det var en av Soros think-tanks som tog fram en plan för massmigration av muslimer till Tyskland och kallade den för "The Merkel Plan" och sedan introducerade den för sagde regeringschef. Hon ska sedan ha antagit den som sin plan.

http://investmentwatchblog.com/what-...-bank-updated/

(Själv undrar jag om inte den gode George Soros var med och skapade migrationskaoset också av den anledningen att han ville att tyskarna skulle få betala för gammal ost. Han deltog ju som jude med att plundra andra judars hem i Budapest i slutet av WW II på tyskt uppdrag. Något som han själv har sagt var den bästa perioden i hans liv.)
__________________
Senast redigerad av Ottokar 2017-12-07 kl. 22:45.
Citera
2017-12-07, 22:45
  #49816
Medlem
fasligts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Runningonempty
Apropå citerat inlägg, varsågoda med lite flyktingpornografi från Aftonbladet kultur.



Det känns onekligen som att Godhetskrigarna ligger lite efter i samhällsutvecklingen. Hela "kulturinlägget" handlar om att det är inhumant att de svarta hålls inspärrade i dessa omänskliga fångläger i Libyen. I själva verket påbörjas planerna för en deportation söderut, så att den humana förnedringen i fånglägren får sitt rättmätiga slut.



Ja men visst! Vilken anständig människa vill att detta fortgår? Tillbaks med dem under ordnade och civiliserade former till ursprungshabitatet, där de kan göra en positiv skillnad i motsats till vad de kan åstadkomma i Europa.



Här är, vad jag förstår, de personer som Fasligts inlägg handlade om. Svarta hjälper svarta liksom. Bort från misären i det Libyska lägret tillbaka till friheten. En så kallad win-win situation? Enligt mig ja och enligt kulturskribenten mycket sannolikt nej (Anna Roxwall).

Hur gick det då för stackars Gnapou, som skickade tillbaka från helveteshålet i Libyen? Tråden är i spänd förväntan utgår jag ifrån.



"Hasta la vista baby, I'll be back!" svarar Gnapou (eller Gnapo, det var tydligen svårt med namnet där. Han kanske var papperslös och det blev en ren transkribering?).

Blir ett intressant mentalt chicken race i hjärnorna på SJW då de kommer fortsätta att framhålla fasorna i det Libyska lägren samtidigt som de inser att personerna ifråga får det bättre när de skickas hem än vad situationen är i lägren. Ingen som läser "kulturinlägget" kan tvivla på var den maximala humanlyckan finns mellan dessa båda alternativ.

https://www.aftonbladet.se/kultur/a/...-i-skracklager

Och den heta aspekten som migrationsromantiker och allmänna hysteriker aldrig, aldrig berör är denna:
Citat:
Folk skrattar åt att han var borta så länge men kom tillbaka tomhänt.

Det är knappast tal om några bibliska historier här inte. Den förlorade migrantsonen är och förblir förlorad så länge han inte förlänar klanfamiljen det europeiska ymnighetshornets håvor. Inga glädjens gästabud för den arme återvändande sonen. Nej, spott och spe i bästa fall, hugg, slag och hedersmord i värsta. Alltid utdelat av deras egna. Så gott som aldrig av "den vite mannen", såvida "den vite mannen" inte är rom eller kurd. Det görs idoga försök att knyta den europeiska normalbefolkningen till den typ av öppen kränkning Gnapo berättar om, eller till nedbränning av moskéer och flyktingförläggningar. Debatten flammar upp likt en påtänd gävlebock för att snabbt rinna ut i sanden då det gång på gång visar sig vara lögn och förbannad dikt. För att inte tala om mord begångna av normaleuropéer på utomeuropéer, Lasermannen och Mangs återanvänds ständigt, med nyrekryteringen går det väldigt trögt. Ändå framhålls främlingsfientlighet som ett enormt problem, fast den värsta fientligheten pågår inom och mellan egna kultursfärer.

Skulle den förlorade sonen mottas med glädje i det egna hemmet om han förlorats på grund av krig, förföljelse eller förtryck? Men det är förstås i normalfallet en högst hypotetisk fråga, så det lär bli svårt att få svar på den.
Citera
2017-12-07, 22:49
  #49817
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Och den heta aspekten som migrationsromantiker och allmänna hysteriker aldrig, aldrig berör är denna:


Det är knappast tal om några bibliska historier här inte. Den förlorade migrantsonen är och förblir förlorad så länge han inte förlänar klanfamiljen det europeiska ymnighetshornets håvor. Inga glädjens gästabud för den arme återvändande sonen. Nej, spott och spe i bästa fall, hugg, slag och hedersmord i värsta. Alltid utdelat av deras egna. Så gott som aldrig av "den vite mannen", såvida "den vite mannen" inte är rom eller kurd. Det görs idoga försök att knyta den europeiska normalbefolkningen till den typ av öppen kränkning Gnapo berättar om, eller till nedbränning av moskéer och flyktingförläggningar. Debatten flammar upp likt en påtänd gävlebock för att snabbt rinna ut i sanden då det gång på gång visar sig vara lögn och förbannad dikt. För att inte tala om mord begångna av normaleuropéer på utomeuropéer, Lasermannen och Mangs återanvänds ständigt, med nyrekryteringen går det väldigt trögt. Ändå framhålls främlingsfientlighet som ett enormt problem, fast den värsta fientligheten pågår inom och mellan egna kultursfärer.

Skulle den förlorade sonen mottas med glädje i det egna hemmet om han förlorats på grund av krig, förföljelse eller förtryck? Men det är förstås i normalfallet en högst hypotetisk fråga, så det lär bli svårt att få svar på den.

Skulle han återvända med ett nätt litet repatrieringsbidrag utöver den enkla biljetten hem så blev det kanske bättre. Synd bara att vi skulle behöva stänga våra gränser för inresor från Afrika under en mansålder efter det.
Citera
2017-12-08, 02:03
  #49818
Medlem
Nu kommer statliga text-tv ut på samma sida i frågan om sionism som Nordiska Motståndsrörelsen. Någonting som uppmärksammas av konvertiten Ann Heberlein.

På twitter gör hon sig lustig över att text-tv använder det i sammanhanget korrekt begreppet "judiska lobbyn" i USA.

Om vi inte får kalla en spade för en spade så undrar jag vilket kodord som är mest lämpligt. "Eskimåiska lobbyn?

Nu när anden är släppt ur flaskan av text-tv och konvertiten Heberlein så kanske vi kan diskutera eskimåernas stora inflytande över åsiktsbildningen över mångkulturen i Sverige?

Ann Heberlein på twitter https://mobile.twitter.com/AnnHHeber...05092651257861

Edit: På anmodan från Heberlein kommer jag hädanefter tala om eskimåernas inflytande över samhällsdebatten i andras länder. Då kan ingen ta på sig offerkoftan och vifta med antieskimåkortet.
__________________
Senast redigerad av HedgeZero 2017-12-08 kl. 02:09.
Citera
2017-12-08, 10:26
  #49819
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HedgeZero
Nu kommer statliga text-tv ut på samma sida i frågan om sionism som Nordiska Motståndsrörelsen. Någonting som uppmärksammas av konvertiten Ann Heberlein. På twitter gör hon sig lustig över att text-tv använder det i sammanhanget korrekt begreppet "judiska lobbyn" i USA.

Vi får börja kalla det parenteseskimå naturligtvis. Men AIPAC kan korrekt beskrivas som judisk lobby utan citattecken. Det vimlar av judar i USA på Capitol hill.

https://www.lrb.co.uk/v28/n06/john-m...e-israel-lobby

Citat:
Another source of the Lobby’s power is its use of pro-Israel congressional staffers. As Morris Amitay, a former head of AIPAC, once admitted, ‘there are a lot of guys at the working level up here’ – on Capitol Hill – ‘who happen to be Jewish, who are willing … to look at certain issues in terms of their Jewishness … These are all guys who are in a position to make the decision in these areas for those senators … You can get an awful lot done just at the staff level.’

Så här använder en parenteseskimå själv begreppet "Jewishness", inte sionism. Så att inte kalla AIPAC för "Jewish lobby" är ju konstigt när dom själva ser sig som "Jewish lobby". Sen att dom ibland kallar sig Israel lobby gör ju ingenting för det är för dessa herrar samma sak då staten Israel ju är "the Jewish State". Precis som Iran är the Islamic republic eller vad som själva kallar sig.

Heberlein får bara en ryggmärgsreflex och gnäller på SVT.
Citera
2017-12-08, 10:41
  #49820
Medlem
Nostradumbasss avatar
En iakttagelse man kan roa sig med att göra är att när Merkel nu propagerar för Europas Förenta Stater innan 2025, George Soros har inflytande i EU parlamentet och denne Soros nu har gått in med stålar och satsar sina pengar på en svensk bostadspriskrasch så är det väl den öppnaste dörren sedan 1994 att stenhårt i valrörelsen banka in budskapet med utträde ur EU.

Jag menar, även om det enda EU-kritiska partiet inte kan göra det själva så är det ju enkelt att slå det i huvudet på S. Socialdemokraterna pratar välfärd och "den svenska modellen", att vi ska inte avskaffa den svenska modellen utan utveckla den.

Det man måste se, är att "den svenska modellen" kräver nationalstaten Sverige. Så vi kan inte ha "den forna Svenska modellen" eller "federationsmedlemmen formley known as Sweden"-modellen. Den svenska modellen kräver ett bevarande av nationalstaten. Och om S, M och SD menar allvar med att bevara nationalstaten så ta då beslutet att gå ur EU, eller låt svenskarna rösta igen.

Så när det går så här fort i Tyskland, och vore jag politisk strateg så skulle jag gå stenhårt in på det viktiga i att bevara nationalstaten, och den debatten lyfts i sig, så kommer nationalismen hos svenskarna att öka utan att behöva vara skamligt.

En klar valvinnare 2018, och ett mycket enkelt sätt att få S och M att bekänna färg. Major Björklunds parti är ju redan förlorade då dom tog beslut på sin partistämma att gå federationsvägen. Nu vill jag också ge lite cred till alla som pekat på att EU är Sovjetunionen. Kulturmarxism är kommunism i en liten annan tappning än gammal "Sovjetkommunism" men ändock kommunism, och det har bara mig veterligen bara funnits en kommunistisk federation förrut. Sovjetunionen. Det gick inte så bra förra gången heller, och det kommer att gå ännu sämre den här gången.
Citera
2017-12-08, 10:57
  #49821
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Det man måste se, är att "den svenska modellen" kräver nationalstaten Sverige. Så vi kan inte ha "den forna Svenska modellen" eller "federationsmedlemmen formley known as Sweden"-modellen. Den svenska modellen kräver ett bevarande av nationalstaten.

Eller också kör man medvetet den svenska modellen i sank för att ge svenska folket alternativet att EU är räddare av trygghet och välstånd.

Typiskt exempel på moderniteten "Nudging" eller skall vi kalla det för vad det är: mediekrig
Citat:
Nobelpristagaren: ”Nudging” gör det lätt att välja rätt

Årets ekonomipristagare Richard Thaler är pappa till konceptet ”nudging” som fått stort genomslag de senaste åren. Allt från regeringar till livsmedelshandlare tar nu hjälp av beteende-ekonomi för att påverka människors val.

https://www.svt.se/nyheter/ekonomi/n...att-valja-ratt
Citat:
Är ”nudging” ett användbart styrmedel i politiken?

Kan små beteendeinsatser få människor att fatta bättre beslut?

I en ny rapport till ESO, När det rätta blir det lätta, diskuterar Francisca Ramsberg förutsättningarna för att använda förutsättningarna för att använda beteendeinsatser – så kallad nudging – i politiken.

Arrangör: ESO, Regeringskansliet. Från 15/12.
https://www.svt.se/nyheter/svtforum/...el-i-politiken

Mediekriget går på högvarv. Jag ser det som ena sidan, etablissemanget, är väldigt desperata och gör nästan vad som helst idag. De har väldigt bråttom. Som om någons tid höll på att ta slut.
__________________
Senast redigerad av longbow4y 2017-12-08 kl. 11:28.
Citera
2017-12-08, 11:28
  #49822
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Eller också kör man medvetet den svenska modellen i sank för att ge svenska folket alternativet att EU är räddare av trygghet och välstånd.

Mediekriget går på högvarv.Jag ser det som ena sidan, etablissemanget, är väldigt desperata och gör nästan vad som helst idag. De har väldigt bråttom. Som om någons tid höll på att ta slut.

Du brukar ju alltid förtjänstfullt tjata här i tråden om mål och medel. Begreppet "nudging" är ju ett medel att för federalismförespråkare skjuta den svenska modellen i sank. "Nudging" kan således också användas av oss nationalstatsförespråkare. Det är bara ett sätt att nå ut med sitt narrativ.

Jag tror, i motsats till någon nudgeanvändande agendaeskimå i MSM att i de svenska folkdjupen finns inte stöd för att avskaffa Sverige som nationalstat för att uppgå i en federation. Det finns hur mycket krut att ta av i EU-federationstunnan. Det svenska folkdjupet har i färskt minne EUs totala fail när det gällde att gemensamt "rädda upp situationen" med den katastrofala hösten 2015.

EU är för svagt för att rädda någonting alls på nationell nivå. Och vi som en liten federationsmedlem kommer att få betala kalaset till mer högljudda och mer centralt belägna federationsmedlemmar. Det är en dyngdålig lose-proposition än hur man vrider och vänder på den.

Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Mediekriget går på högvarv. Jag ser det som ena sidan, etablissemanget, är väldigt desperata och gör nästan vad som helst idag. De har väldigt bråttom. Som om någons tid höll på att ta slut.

Enkelt. Det är Merkels tid som håller på att ta slut. Och i och med att EU och Storbritannien nu är överrens om villkoren för utträdet ur EU

http://www.friatider.se/eu-och-storb...rens-om-brexit

och när Frankrikes president säger att "Europa kan inte ta in flyktingar, vad ska jag säga till mina skattebetalare?" så finns det ju ingen att lämna över den globalistiska ledartröjan till i Europa. Inte i Tyskland, inte i Frankrike och absolut inte i Storbritannien.

Vem ska man då lämna den globalistiska ledartröjan i Europa till efter Merkel? Sverige?
__________________
Senast redigerad av Nostradumbass 2017-12-08 kl. 11:36.
Citera
2017-12-08, 11:53
  #49823
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Jag tror, i motsats till någon nudgeanvändande agendaeskimå i MSM att i de svenska folkdjupen finns inte stöd för att avskaffa Sverige som nationalstat för att uppgå i en federation. Det finns hur mycket krut att ta av i EU-federationstunnan. Det svenska folkdjupet har i färskt minne EUs totala fail när det gällde att gemensamt "rädda upp situationen" med den katastrofala hösten 2015.
Nja.
Nu var det så att huvuddelen av EU medlemmarna vägrade ta emot flyktingar så det var deras ståndaktighet som fick Sverige och Tyskland att också sätta stopp. I skarp kontrast till medias kampanjer.
I det fallet var det delvis tack vare EU som det tog stopp. Så länge den svenska regeringen förespråkar generösare invandringspolitik än EU så vinner EU den frågan. SD måste alltså positionera sig stramare än EU för att vinna migrationsfrågan. Typ ansluta sig till Polsk linje.
Förstår du nu varför Wollo/DN baktalar Polen?
Och varför Regeringen "skyller" på EU? Det är partikamrater med Schultz:
Citat:
Schulz’s comments about the importance of protecting Israel are not new. Former Knesset speaker Avraham Burg wrote in February 2014 in Haaretz that Schulz once told him: “For me, the new Germany exists only in order to ensure the existence of the State of Israel and the Jewish people.”
http://www.jpost.com/International/M...-debate-504184

Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
EU är för svagt för att rädda någonting alls på nationell nivå. Och vi som en liten federationsmedlem kommer att få betala kalaset till mer högljudda och mer centralt belägna federationsmedlemmar. Det är en dyngdålig lose-proposition än hur man vrider och vänder på den.
Agree.
Det som inte nämns är att ett EUs förenta stater med säkerhet inbegriper Euro som gemensam valuta.
Är det därför det är så viktigt att i Sverige nästan först av alla länder avskaffa kontanter?
Ett valutabyte blir då väldigt lätt och billigt.

En sänkning av den svenska kronan utlöst av säg en spekulation i en bostadskris, blankning, skulle innebära "nudging" till att se mer positivt på en gemensam och trygg valuta, typ Euro.

En liten chockterapi som är beskriven i boken chockdoktrinen:
Citat:
Klein menar att Friedman ansåg att liberala reformer bäst kan genomföras när individerna i ett samhälle befinner sig i ett tillstånd av chock, och således är desorienterade. Vidare förfäktar hon i sin bok att detta förfaringssätt har varit mycket utbrett, och spridits via Friedmans lärjungar vid Chicagoskolan.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Chockdoktrinen

Den svenska modellen är en finne i röven på det globala etablissemanget.
Citera
2017-12-08, 12:06
  #49824
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Den svenska modellen är en finne i röven på det globala etablissemanget.

Så är det eftersom när svenskarna och Socialdemokraterna införde den var det ett nationellt projekt. Frågan jag ställer mig är om S själva skulle överleva att skjuta sin egen stolta historia i sank? Jag tror inte att självbilden och partiet överlever ett avskaffande av nationalstaten.

Kriget har kommit till slaget mellan nationalstaten och federationen. Jag personligen kan tänka mig att göra avkall på lite av min levnadsstandard för att behålla nationell frihet, självbestämmande och kontanter. Alternativet är federation, övervakning och ofrihet. Det gör valet lätt för mig personligen, och borde göra valet lätt för alla andra också - inklusive Socildemokrater och Moderater av den gamla sorten.
__________________
Senast redigerad av Nostradumbass 2017-12-08 kl. 12:19.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in