2017-03-05, 11:09
  #43945
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Här tror jag att nästa steg i utvecklingen inom mediakriget kommer att bli teknologidriven. På samma sätt som dagens utveckling har möjliggjorts av internet & sociala medier så kommer nästa steg att ske när system för mikrobetalningar blir allmänt spridda & tillräckligt enkla för att man med ett tumtryck på mobilen kan donera ett par kronor till en välskriven artikel.

Vi är ju många idag som donerar till alternativmedia, men det tar en stund kräver lite mer fepplande än vad som skulle vara nödvändigt. Dessutom är många rädda för att bli fast i olika abonnemangssystem.

När ett system som bara kräver ett knapptryck för att föra över ett par kronor har nått allmän spridning, då kommer spelplanen att ändras ännu en gång.

Teknologin möjliggör även att kvalitén och utbudet blir bättre. Det Goda Samhället gör nu tv-program. Det har Ledarsidorna också börjat med. Ann Heberlein intervjuade i Fredags Magnus Norell. Avpixlat startade med tv redan förra året. Det här leder i sin tur till att folk inom etablissemanget vill vara med. Hakelius deltog i ett av programmen som Det Goda Samhället gjorde. Paula Neuding hade ett eget program där hon intervjuade räddningspersonal.

Den här utvecklingen är viktig så att fler kan samtala med varandra och nå ut till konsumenter utan att man förknippas med Sverigedemokraterna. Inget fel att bli det, men detta parti och deras anhängare kan inte vara de enda som får tala om ämnet.

Sedan tycker jag att man under senare tiden märkt en enande kraft i och med det ökade utbudet av alternativ media med bättre kvalité. Sanandaji och Neuding gillar varandra offentligt. Båda har nya kanaler att tillgå bortom mainstreammedia. Snart kan det väl bildas en klubb av alla dem som medverkat i utländsk press och tv för att tala om den svenska politiska korrektheten och dess ödesdigra konsekvenser.
Citera
2017-03-05, 11:33
  #43946
Medlem
Den svensk-engelske filmaren och journalisten Pelle Neroth Taylor går hårt åt de svenska medierna i denna intervju som gjordes efter Trumps Sverigekommentarer. Han har skrivit en bok om svensk invandring och gjort en dokumentär på Vimeo, Sweden - dying to be multicultural

https://www.youtube.com/watch?v=w5IMTXc6ecM&t=6s
Citera
2017-03-06, 00:26
  #43947
Medlem
fasligts avatar
Är det så att de skvatt galna globalistlakejerna till progressiva krafter har uttryckt sitt hat över det acceptablas gräns nu? Akademin har börjat vakna, i alla fall i USA och nu börjar avståndstagandet nå in på de riktiga PK-fästena. New York Times publicerade Muslimska Brödraskapets manual för hur USA ska förgöras inifrån och nu publicerar Washington Post om hat- och våldsprotester mot gästföreläsare på universitet, utan att ta ställning till det eventuellt misshagliga i föreläsningen i fråga.
Citat:
Middlebury College said a professor was injured by a protester following a demonstration against guest speaker Charles Murray on Thursday.

The Southern Poverty Law Center considers Murray a white nationalist who uses “racist pseudoscience and misleading statistics to argue that social inequality is caused by the genetic inferiority of the black and Latino communities, women and the poor.” Protests of Murray’s lecture forced the college to move it to another room.

The college said Murray and professor Allison Stanger were surrounded by a group of protesters who became violent after the talk and a protester pulled Stanger’s hair, twisting her neck. It said the group climbed onto the hood of a car carrying Murray and Stanger and threw a traffic sign in front of it.
Citat:
Murray, who wrote “The Bell Curve: Intelligence and Class Structure in American Life” and “Coming Apart: The State of White America, 1960-2010,” tweeted that the Middlebury College administration “was exemplary.”

“The students,” he tweeted, “were seriously scary.”

College president Laurie L. Patton said she was “deeply disappointed” by the events she witnessed and said members of the college community had “failed to live up to our core values.” She said she believed many of the protesters were “outside agitators” but there were indications Middlebury students also were involved.
Citat:
“Today,” she [Patton] wrote in a letter to the college community, “our community begins the process of addressing the deep and troubling divisions that were on display last night.”
https://www.washingtonpost.com/natio...=.881722bf8def

Svårt att med hedern i behåll försvara de "progressivas" beteende i längden.
__________________
Senast redigerad av fasligt 2017-03-06 kl. 00:30.
Citera
2017-03-06, 09:44
  #43948
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Mycket bra poäng. Och eftersom makt är ett nollsummespel så kommer inget att ges, utan under kamp tas.

Någon sorts ny terrorbalans måste uppnås, där repression av medborgarnas rätt att ifrågasätta och granska blir för kostsam i form av opinion på sociala medier och sämre annonsintäkter. Här finns både modiga offer att göra och plats för opportunism för framtiden.

Idag lever väl bara en handfull systemkritiker på sina surt förvärvade varumärken. Om en mekanism och vana utvecklas att styra oroliga, arga och engagerade svenskars pengar från MSM till alternativ, kan samma typ av löst sammanhållna nätverk av stora, individuella aktörer och en levande folkrörelse som fått så stort genomslag på engelskspråkiga Twitter, att etableras på allvar i Sverige.

Intressant nog är ju Sverige numera föremål för aktörer som är större än svenska medier och inte drar sig ett ögonblick för att länka till och lyfta fram Ingrid Carlquist eller Fria Tider.


Dick Erixon skriver så här:

Citat:
Men jag upplever att den grupp som mest befinner sig i en filterbubbla är journalistkåren. Beskrivningen “människor som kanske har politiska motiv” passar utmärkt på journalisterna som sprider vänsterideologiskt vinklade nyheter dygnet runt.

Lustigt hur Mattsson bara i andra ser dem som vill kränga politiska åsikter, men inte att han och hans kollegor i mediebranschen själva är de värsta spridarna av en vinklad och tillrättalagd agenda till sina läsare.

“Vi som jobbar i de journalistiska medierna”, säger Mattsson. Som om journalister stod över politiken och rapporterade objektivt. Inget kan vara mer falskt. Medier vinklar hårt och alltid i en viss ideologisk favör - vänsterns.

Det är ju därför sociala medier har blivit så stort. Människor efterfrågar andra, mindre vänstervridna medier.

För mig är det märkligt att ingen inom mediebranschen, som trots allt fortfarande omsätter flera miljarder kronor, har förstått att mer än halva svenska folket har ett enormt sug efter nyheter som inte filtrerats genom kultur- och medievänsterns politiska korrekthet. Här finns en enorm marknad som är otillfredsställd.

Detta marknadsbehov söker nu information på nätet och pengarna i form av annonsintäkter hamnar hos Facebook.

Det är ett enormt underbetyg till mediebranschen att inte kunna tillgodose miljontals människors efterfrågan av nyheter som inte vinklats vänster. Här har man förlorat stora pengar. Och det förklarar till del varför mediebranschen är i ständig ekonomisk kris. Man lyssnar inte på marknadens (dvs mediekonsumenternas) behov, utan sitter i sin filterbubbla och tror att alla, likt dem, älskar Gustav Fridolin och Jonas Sjöstedt.

(Min fetning)

http://erixon.com/blogg/2017/03/medi...tan-politiska/

Den här, med Erixons ord, journalistiska vänsterfilterbubblan och konsekvenserna den får, är högst verkliga. Samtidigt är det lätt att förledas att tro att det är den enda mekanismen som styr medias utveckling (förfall, ökande dekadens, whatever). Det tekniska paradigmskiftet, politisk bias och färgfördelning oaktat, är förmodligen lika viktig som förklaring till msm:s kräftgång. Kanske kan det förklaras bäst med en liknelse:

När mindre tätorter, som en gång myllrade av folkliv, sakta förlorar sina publika verksamheter och går sotdöden till mötes, så är det lätt hänt att all verksamhetsnedläggning skylls på den allmänna utvecklingen. Men det behöver inte vara sant. Ta exemplet bankkontor. Vad är viktigaste förklaringen till att sådana lämnar tätorten: det allmänna förfallet - som är långt och utdraget - eller teknikskiftet - som skett snabbt - som gör att en mycket hög andel medborgare har bankkontoret i innerfickan? Livsmedelsbutiken försvinner pga bristande kundunderlag. Bankkontoret försvinner oavsett.

Lite på samma tema, som jag hoppas att läsare här kan finna intressant att fundera över:

Vilken betydelse har den ökande graden av engelskakunskaper hos väljarna, för medias utveckling och i längden för svensk politik? Det är en fråga som känns högaktuell i efterdyningarna av sverigebildens spräckta oskuld i den anglosaxiska världens medier. Att den senare nog leder till ytterligare krympandets radikalisering vänsterut, är väl en lågoddsare. Men hur påverkas de redan frälsta och, ännu viktigare, vad gör det med den inte obetydliga massan likgiltiga?

Jag skulle också vilja framhålla en trivialitet. Papperstidningen vilade på ett koncept där tidningen varje dag distribuerades fysiskt till dess läsare. Halvvägs till pressbyrån eller hela vägen hem i brevlådan. Därefter satt konsumenten ned med tidningen och läste den, om än inte i sin helhet, så i avsevärda delar. Innehållet i tidningen påverkade fundamentalt inte bara den enskilda läsarens världsbild, utan hela kollektivet läsares världsbild. Jämför kyrkans och dess gudstjänsters roll tidigare, samt moskéernas idag. Iom internet, eller snarare internets totala implementering, så kastas allt detta omkull. Människor kan ta del av media från överallt. Och människor kan utbyta åsikter oavsett var de befinner sig fysiskt, likaväl som de kan förbli anonyma. Med tanke på hur fundamental denna förändring är, så är det smått otroligt att inte mer vitala diskussioner i t.ex. public service, förs om utvecklingen.
Citera
2017-03-06, 17:08
  #43949
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sjunnedotcom
Den svensk-engelske filmaren och journalisten Pelle Neroth Taylor går hårt åt de svenska medierna i denna intervju som gjordes efter Trumps Sverigekommentarer. Han har skrivit en bok om svensk invandring och gjort en dokumentär på Vimeo, Sweden - dying to be multicultural

https://www.youtube.com/watch?v=w5IMTXc6ecM&t=6s
Och här är Pelle Neroths dokumentär Sweden - Dying to be multicultural:

https://vimeo.com/204969267

Lågmäld och välkomponerad på alla sätt. Den självgott nedlåtande Rustan med mustaschen och den kackigt löjeväckande/förargelseväckande IM-reklamen är obetalbara inslag.

Bra att den är gjord på engelska; det underlättar att bilden av Sverige vanärat flyger över jorden. Ett korrektur till den grandiosa självbilden och självförhärligandet som är Den humanitära stormaktens signum.
Citera
2017-03-06, 20:26
  #43950
Medlem
ojhos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sjalvebastedrang
Dick Erixon skriver så här:



(Min fetning)

http://erixon.com/blogg/2017/03/medi...tan-politiska/

Den här, med Erixons ord, journalistiska vänsterfilterbubblan och konsekvenserna den får, är högst verkliga. Samtidigt är det lätt att förledas att tro att det är den enda mekanismen som styr medias utveckling (förfall, ökande dekadens, whatever). Det tekniska paradigmskiftet, politisk bias och färgfördelning oaktat, är förmodligen lika viktig som förklaring till msm:s kräftgång. Kanske kan det förklaras bäst med en liknelse:

När mindre tätorter, som en gång myllrade av folkliv, sakta förlorar sina publika verksamheter och går sotdöden till mötes, så är det lätt hänt att all verksamhetsnedläggning skylls på den allmänna utvecklingen. Men det behöver inte vara sant. Ta exemplet bankkontor. Vad är viktigaste förklaringen till att sådana lämnar tätorten: det allmänna förfallet - som är långt och utdraget - eller teknikskiftet - som skett snabbt - som gör att en mycket hög andel medborgare har bankkontoret i innerfickan? Livsmedelsbutiken försvinner pga bristande kundunderlag. Bankkontoret försvinner oavsett.

Lite på samma tema, som jag hoppas att läsare här kan finna intressant att fundera över:

Vilken betydelse har den ökande graden av engelskakunskaper hos väljarna, för medias utveckling och i längden för svensk politik? Det är en fråga som känns högaktuell i efterdyningarna av sverigebildens spräckta oskuld i den anglosaxiska världens medier. Att den senare nog leder till ytterligare krympandets radikalisering vänsterut, är väl en lågoddsare. Men hur påverkas de redan frälsta och, ännu viktigare, vad gör det med den inte obetydliga massan likgiltiga?

Jag skulle också vilja framhålla en trivialitet. Papperstidningen vilade på ett koncept där tidningen varje dag distribuerades fysiskt till dess läsare. Halvvägs till pressbyrån eller hela vägen hem i brevlådan. Därefter satt konsumenten ned med tidningen och läste den, om än inte i sin helhet, så i avsevärda delar. Innehållet i tidningen påverkade fundamentalt inte bara den enskilda läsarens världsbild, utan hela kollektivet läsares världsbild. Jämför kyrkans och dess gudstjänsters roll tidigare, samt moskéernas idag. Iom internet, eller snarare internets totala implementering, så kastas allt detta omkull. Människor kan ta del av media från överallt. Och människor kan utbyta åsikter oavsett var de befinner sig fysiskt, likaväl som de kan förbli anonyma. Med tanke på hur fundamental denna förändring är, så är det smått otroligt att inte mer vitala diskussioner i t.ex. public service, förs om utvecklingen.

Givetvis bidrar fallande upplagor och konkurrens från det helt väsensskilda internet till kvalitetstappet. Clickbaiting, krönikor och hårdvinklade reportage utan subtans för att skapa billig uppmärksamhet är en del av detta. Men det är knappast en slump att det är SD-hat och flyktingsnyft som används som verktyg istället för uthängning av grova brottslingar och hets mot islam(jämför brittiska tabloider). SR/SVT är inte heller i ekonomiskt trångmål, men levererar samma direkta lögner("den genomsnittlige syriske flyktingen har doktorerat i kvantfysik") och kulturkrigsvinklingar och är lika ofta drivande som följare. Som ytterligare ett motexempel kan GP sägas ha börjat fiska i grumliga vatten när den ekonomiska kniven lades mot strupen, så kopplingen mellan ekonomiskt trångmål och krympandets radikalisering vänsterut känns inte helt självklar.

Jag skulle definitivt säga att det finns en axel av rumsren alternativmedia - Det Goda Samhället, Ledarsidorna, Tino, Janouch, Thomas Gür, Jens Ganman etc, även om de gärna fick samarbeta ännu mer för min del. De är en maktfaktor - se hur Tino vände debatten med sin bok och sitt oförtröttliga statistikältande. Men fenomenet Springare/Janouch är lika viktigt i min mening, för det visar att även helt nya eller tidigare mer perifera röster kan lyftas fram av en folkrörelse om de säger något viktigt eller behandlas illa. Vi behöver både offentliga intellektuella som utför de journalistiska och sociologiska hantverk etablissemanget skolkar från, men också möjligheten för visselblåsare att nå fram utan att hindras av några grindvakter(även om mellanhanden är ärbar(som de ovan nämnda) är den ändå en flaskhals). Det senare är än farligare för eliten, för de vet aldrig var blixten kommer att slå ner nästa gång, vilken negligerad fråga eller sviken medborgare kommer att bli galjonsfigur för tiotusentals. Precis den funktion som våra etablerade journalister ger sig själva pris för att låtsas fylla.

Oh we happy few, we band of brothers

Och visst sätter det spår hos etablerad media. GP och Expressen(som nu LARP:ar brittisk tabloid light) givetvis, men även en scroll på DN:s förstasida(för första gången på länge...) visar många sprickor i fasaden. För om DN inte skriver om de eskalerande skjutningarna, en ande utsläppt ur flaskan av SD/Springare/Tino(varje namn ett knivhugg i Wolodarskis bröst, en autistisk förvridning av ansiktet) framstår man bara som pinsamma. Som irrelevanta. Som några jävla bönder.

Turning and turning in the widening gyre / The falcon cannot hear the falconer;

Ni vet vad som händer sen.
Citera
2017-03-06, 22:19
  #43951
Medlem
longbow4ys avatar
Men var är mångkulturens försvarare idag?

Det längsta de som tidigare okritiskt hyllade målkulturen kan sträcka sitt samtal om mångkulturen idag är att det finns utmaningar.
No shit Sherlock! Det kunde väl ändå ingen räknat ut?

När till och med Gardell/Shyffert /Ernman/Betnér är tysta så inses att mediekriget om mångkulturen är vunnit. De drar sig helt enkelt ur striden då de inser att de förlorat.

Nu gäller det att gå från ord till handling och inte nöja sig med en vinst mot medierna och PK-idioterna.
Segern i mediekriget måste förvaltas och momentum måste bibehållas så att "folkfronten" inte nöjer sig med att "utmaningarna" måste lösas utan att ansvar utkrävs.
Citera
2017-03-06, 23:40
  #43952
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
En sannolik utveckling som till dels redan pågår. Vi har t ex Westerholms Ledarsidorna.se som åtminstone delvis dras runt genom donationer från läsande privatpersoner, samma med Nya Dagbladet. Ja, det finns ju fler, men dessa två är ganska bra exempel som inte kan avfärdas som extrema.

Nya Dagbladet tar ett friskt grepp genom att låta en Hollywoodsvensk rapportera om såväl "Sverigebilden" som den gräsrotsrörelse som förde Donald Trump till Vita Huset. Känns ju bra mycket mer relevant än det vanliga fradgetuggandet om Trump och Sverigebilden från statsmedier och ledarredaktioner.














http://nyadagbladet.se/kultur/buller...or-revolution/

Bullerby-Bosse!

Det där var en kraftfull skildring av utvecklingen. En grundläggande, problematiserande faktor består av att media övergått från att förmedla nyheter, till att ingå i en ohelig allians med statsmakten, i formen av renodlade, institutionella propagandaorgan. Man slutade för länge sedan att granska statsmakten, och påbörjade istället en omfattande mörkläggning, propgandaspridning, censur, som kantats av vinklad statistik där det passat. Det är lite svårt att ta in så här i efterhand.
__________________
Senast redigerad av redcube 2017-03-07 kl. 00:38.
Citera
2017-03-07, 18:11
  #43953
Medlem
S.Kandals avatar
En lisa för själen att lyssna till nedanstående, håll till godo.

http://avpixlat.info/2017/03/07/sati...llas-av-srsvt/

Vid 51:50 in i klippet och framåt levererade Aron Flam en rad salvor mot svensk Public Service och SVT i synnerhet. Han berättade hur SVT klippte bort satir som inte passar de statliga tv- och radiobolagens rödgröna policy.

– SVT censurerar friskt satir om feminism, vänster och Miljöpartiet. Och den egna rörelsen, dvs Public Service, sa Aron Flam.

Dilan Apak som drivit Tankesmedjan vid Sveriges Radio instämde i kritiken.

– Jag förstår kritiken av Tankesmedjan. Att vi varit ensidiga och för mycket vänster. Men det är en rekryteringsfråga, sa hon.


För Er som är lite fina i kanten erbjuder jag länk direkt till källan, varsågod.

http://www.publicistklubben.se/2017/...a-pa-pkdebatt/
__________________
Senast redigerad av S.Kandal 2017-03-07 kl. 18:13.
Citera
2017-03-07, 20:46
  #43954
Medlem
fasligts avatar
Bra av Anosh Ghasri i NWT om parallella samhällen och hur de funkar. Folkbildning på riktigt:
Citat:
Religion och klan bildar en symbios där religion är ett verktyg för att hålla klanen intakt: ”Om dessa två storheter är ett hus är klan den bärande byggnadskonstruktionen med syllar, takstolar, bjälkar och reglar. Religionen är murstocken, eldstaden och fasaden”. Hittills har många, inte helt obefogat, fokuserat på fasaden. Men vi bör även ägna uppmärksamhet åt bjälkarna för att på riktigt förstå vilka förhållanden våra nyanlända kommer ifrån, vilka mekanismer som försvårar integrationen och hur vi bättre kan hjälpa nyanlända.

Ett allvarligt inslag i diskussionen om parallella samhällen gäller tilliten till våra institutioner och vårt rättsväsende, och inte minst statens våldsmonopol. Där svenskar vid konflikter vänder sig till domstolar löser människor från klankulturer dem sinsemellan genom sedvänjan, kompensation eller blodshämnd, och föregår därmed rättsväsendet – något som det börjat rapporteras alltmer om. När föräldrar upplever att skolan förstör barnen moraliskt genom undervisning i sex och samlevnad varnar de barnen för det svenska samhället och dess representanter; polisen, socialtjänsten, skolan. Självständiga döttrar och unga som individualiseras riskerar att bli ett hot mot klansamhället, menar Brinkemo.

Det vi behöver är en bredare förståelse av de mekanismer som vidmakthåller parallella samhällen. Därefter måste staten hitta effektiva strategier för att hantera de strukturer som utmanar dess våldsmonopol, sätter dess rättsväsende ur spel och underminerar tilltron till dess institutioner. Beaktas bör att demokratiska stater är bara så starka som den grad av legitimitet som medborgarna skänker dem. Och när legitimiteten sviktar, lär inte all världens kameler och getter hjälpa. Vi måste förstå grunderna.
http://nwt.se/asikter/signerat/2017/...n?refresh=true

I Aftonbladet skriver han bra om varför "män" är en otillräcklig kategorisering av sexualbrottslingar:
Citat:
Män följer blint, och utan något som helst inslag av egen vilja eller föreställningar om rätt och fel, de strukturer som omgärdar dem. Det gör att de tafsar och våldtar. Därtill är de så omedvetet drabbade av manligheten som norm att social bakgrund, klass, kulturell tillhörighet, ålder, socialt umgänge, värderingar och andra faktorer som vanligtvis reglerar individers beteenden inte gäller i deras fall.
Nåväl, det är åtminstone den verklighet som dessa debattörer och skribenter målar upp i sina texter, en alltför märklig sådan som överger det specifika till förmån för det generella.
[...]
Gemensamt för alla hittills offentligt rapporterade fall av könsstympningar är att såväl offret som förövaren är kvinnor. Är könsstympning därmed ett kvinnoproblem? Självklart inte! På samma sätt förhåller det sig med frågor om manlighet, normer och trakasserier. Svaren finns att finna i det specifika.
Sverige är, enligt Gender Gap Index, det fjärde mest jämställda landet i världen, medan Syrien, varifrån flest personer sökte asyl i Sverige förra året, hamnade på plats 143 av 145.
[...]
Där vi gärna talar om kulturella normer när det handlar om hur människor hälsar på varandra, värderar gemenskaper, ser på givmildhet eller bemöter andra har många förvånansvärt svårt att medge att kulturella normer även spelar en stor roll i hur man ser på det andra könet.
Kultur är, grovt förenklat, inlärda värderingar och föreställningar. Hur kan då kultur vara betydelselös i den här frågan?
http://www.aftonbladet.se/debatt/article23267474.ab
Citera
2017-03-07, 21:23
  #43955
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Men var är mångkulturens försvarare idag?

Det längsta de som tidigare okritiskt hyllade målkulturen kan sträcka sitt samtal om mångkulturen idag är att det finns utmaningar.
No shit Sherlock! Det kunde väl ändå ingen räknat ut?

När till och med Gardell/Shyffert /Ernman/Betnér är tysta så inses att mediekriget om mångkulturen är vunnit. De drar sig helt enkelt ur striden då de inser att de förlorat.

Nu gäller det att gå från ord till handling och inte nöja sig med en vinst mot medierna och PK-idioterna.
Segern i mediekriget måste förvaltas och momentum måste bibehållas så att "folkfronten" inte nöjer sig med att "utmaningarna" måste lösas utan att ansvar utkrävs.

Det görs fortfarande utfall, men de har blivit mindre kraftfulla och mer sporadiska. Lars Lindström i Expressen, Janne Ljugo så klart, Ylva Johansson med sina lögner i BBC osv. Men det går inte så bra just nu. Detta får man emellertid inte ta som intäkt för att mångkulturförespråkarna är i grunden besegrade. Det är de inte. Likt varje monster i en skräckfilm så återkommer; ibland i nya skepnader. Mångkulturen har föregångare, främst socialismen, och släktingar inom feminismen och delar av liberalismen. Vi måste förstå mångkulturideologin i sitt sammanhang, för att inte bara vinna utan också behålla segern.
Citera
2017-03-07, 21:28
  #43956
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Det görs fortfarande utfall, men de har blivit mindre kraftfulla och mer sporadiska. Lars Lindström i Expressen, Janne Ljugo så klart, Ylva Johansson med sina lögner i BBC osv. Men det går inte så bra just nu. Detta får man emellertid inte ta som intäkt för att mångkulturförespråkarna är i grunden besegrade. Det är de inte. Likt varje monster i en skräckfilm så återkommer; ibland i nya skepnader. Mångkulturen har föregångare, främst socialismen, och släktingar inom feminismen och delar av liberalismen. Vi måste förstå mångkulturideologin i sitt sammanhang, för att inte bara vinna utan också behålla segern.
En viktig lärdom. Den här kampen slutar aldrig, den måste ständigt utkämpas.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in