Citat:
Ursprungligen postat av
oyto
Möjligen misstolkar du vad jag menar med att "det homogena Sveriges vålnad ska upplösas". Det jag säger är tvärtom att svensk (eller vilken folkgrupps som helst) nationalism inte försvagas av att finna sig i ett mångetniskt, mångkulturellt sammanhang - tvärtom.
Om det är någon som har det långa perspektivet och inte slängt in några handdukar är det ju jag.
Då missförstod jag dig lite. Ja, svensk nationalism kommer att bli inne igen. Äkta exkluderande nationalism som alla identitetspolitiska grupper driver. Afrosvenskar, kurder eller andra grupper som driver sina nationalistiska agendor. Jag tror att givet tillräckligt lång tid så kommer "mångkulturen" att straffa ut sig själv. Vi måste nog lösa den akuta situationen med repatriering av stora grupper, men sedan så kommer vi inte att leva tillsammans i nåt lyckorike och sjunga kombajaa. Mångkultur är att leva brevid varandra, inte blandas - och så länge nationalstaten är och förblir svensk så kommer svenskar att ha fördelar. Det är där jag tror vi kommer att hamna.
Om vi hamnar där, så kommer de per definition rörliga migranterna som inte "får det tillräckligt bra" att förmodligen återmigrera. Givet lång nog tid. Svensk nationalism är inte förstörd. Jag tror även du har ett par skrynkliga chinos längst in i tvättkorgen.
Har du köpt nytt sköljmedel?