Citat:
Ursprungligen postat av
oyto
Länk?
De identitetspolitiska kurderna har vind i seglen, när V i dagarna dessutom verkar för att av-terrorstämpla PKK och "Kurdistans befrielse". Ma
http://www.svd.se/khan-i-nytt-klavertramp
Efter 8 år av Reinfeldts nedmontering av den svenska staten och dess förmåga att upprätthålla grundläggande statliga funktioner har nu plötsligt en av dom ansvariga ministrarna som hjälpte till att försvaga Sverige börjat ta sig en annan ton.
Citat:
Svensk polis står inför stora utmaningar och får allt fler uppgifter. Samtidigt bortser regeringen från behovet av resursförstärkningar. För oss moderater är det en fullkomligt oacceptabel utveckling.
Svensk polis måste fungera. Stölder, våldsbrott, bedrägerier, det ökade terrorhotet och framväxten av parallella samhällen i några av våra mest brottsutsatta förorter är exempel på de utmaningar svensk polis står inför. Därtill kommer de utmaningar flyktingströmmarna och befolkningsökningen innebär. I det läget duger det inte med en passiv regering som tar bort målet om att Sverige ska ha minst 20 000 poliser och heller inte ser behovet av resursförstärkningar för att rusta polisen.
I delar av våra storstäder har områden vuxit fram som präglas av genomgående hög kriminalitet, våld och skjutningar på öppen gata, öppen droghandel och rivaliserande kriminella gäng som kämpar om makt och pengar. I dessa områden måste polisen förstärkas för att återupprätta förtroendet för rättsväsendet och bekämpa förekomsten av parallella samhällen.
http://www.dagenssamhalle.se/debatt/...ersvagas-24821
Hur dumma i huvudet tror engentligen svenska politiker att folket är? En av dom viktigaste orsakerna till framväxten av dessa parallella samhällen är idioten Reinfeldts massinvandringspolitik som avsevärt fövärrades genom migrationsuppgörelsen med Miljöparitet som gav illegala invandrare rätt till skola och sjukvård så att dom ska kunna stanna i Sverige, även fast dom inte har rätt till det.
Idioten Ask gjorde
ingenting åt missbruket av svenska pass, jihadresor eller terrorhot. Istället gjorde man sitt yttersta för att tillgodose Miljöpartiets önskningar och behov i invandringspolitiken och resultatet ser vi just nu. Att nu i opposition komma med förslag för att lösa dom problem man själv skapade under
8 år vid makten borde diskvalificera henne att någonsin få fatta ett beslut i politiska sammanhang igen.
Konsekvenserna av dom parallella samhällena börjar bli svåra att förneka nu.
Citat:
I veckan sände norska statstelevisionen NRK ett reportage om svenska utanförskapsområden. På ett kafé i Husby dök det upp aggressiva unga män och avbröt en intervju med den svensk-kurdiske nationalekonomen Tino Sanandaji. Det slutade med att tv-teamet jagades ut ur området. Att NRK fick fly från Husby blev en stor nyhet i Sverige och ännu större i Norge, där man inte verkar ha problem av en sådan omfattning.
När rapporter om händelser av det här slaget kommer brukar de mötas med klichéartade svar om att sådant är oacceptabelt och att polisen eller rättsstaten måste gripa in. Men i Sverige har vi ingen tradition av att polisen måste bevaka nationalekonomer på kaféer eller religiösa minoriteter som går ut på torget.
Om man för några år sedan varnade för utvecklingen i miljonprogrammen kunde man räkna med att bli avfärdad som främlingsfientlig. Som vänsterpartisten och tidigare Husbybon Inger Stark beskrev det i en intervju i förra veckan: ”Beröringsskräcken till SD är ett stort problem. Man är så rädd att bli betraktad som rasist att man inte vågar lyfta problemen.”
http://www.dagenssamhalle.se/kronika...rtsborna-24819
Först nu har det börjat gå att antyda att den svenska massinvandringspolitiken har lett till vissa problem som sverige inte är anpassat för att hantera. Det är så dags. Sveriges invandringspolitik saknar helt kontakt med verkligheten och undergräver snart hela samhället.
Citat:
Inrikesminister Anders Ygemans tal om massutvisningar visar på ett nästan övertydlig sätt hur den svenska migrations- och asylpolitiken har misslyckats. Nu måste vi dra lärdomar av det inträffade och inse det omänskliga i dagens system, och varför 80 000 asylsökanden inte kommer kunna utvisas från Sverige.
Sett till verkligheten torde således de aviserade massutvisningarna vara ogörliga. Ygeman och Johansson ägnar sig därför här rimligen främst åt signal- och plakatpolitik. Avsikten med uttalandena och de aviserade åtgärderna är i så fall dels att göra en markering mot omvärlden om att asylsökande göra sig icke längre besväret att söka sig till Sverige, dels att signalera till de väljare som alltmer oroar sig för den svenska migrationspolitiken att regeringen minsann tar frågan på allvar.
Den här drastiska signalen illustrerar tydligt det märkliga i den signalpolitik Sverige tidigare har fört på asylområdet, såväl under regeringen Reinfeldt som under regeringen Löfven.
Först skickar man ut budskapet att Sverige är ett land som villkorslöst välkomnar alla människor. Sedan stänger man gränserna tvärt när det blir uppenbart att såväl kommunala som statliga resurser inte räcker till för att upprätthålla ett bra flyktingmottagande och en framtida generell välfärd, givet svårigheten för nyanlända att bli nettoskattebetalare inom överskådlig tid. Som om det inte gick att räkna ut detta i förväg. Och nu när verkligheten väl kommit ikapp skulle det alltså istället vara dags för massutvisningar.
http://www.dagenssamhalle.se/debatt/...s-haveri-24757
Massutvisningar och återvandring är det enda sättet att lösa problemen med "integrationen" och segregationen i Sverige. Folk som enbart kommit hit för att leva på bidrag måste omdelbart skickas hem igen. Sverige har ingen skyldighet att ge arbetslösa i afrika och mellanöstern gratis livstidsförsörjning.
Utvisningar och återvandring kommer bli en mer accpeterad lösning ju värre problem kommer bli. Vi har redan sett att återvandring av afghaner är en legitim åsikt på ledarsidor, och det kommer knappast sluta där.