2016-02-14, 07:52
  #38089
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Runningonempty
Så enkelt, så självklart, så rätt! Ett debattinlägg från professor Peter Esaiasson, Göteborgs universitet. Här bekräftas allas våra tidigare framförda tankar att massinvandringsprojektet är ett elitistiskt politikerprojekt utan nödvändigt folkligt stöd. Vi har helt enkelt blivit påtvingade ett folkutbyte utan möjlighet att agera eller protestera.

"Legitimitet handlar om medborgarnas uppfattningar om makthavarnas sätt att sköta uppdraget. Här står Sverige inför en besvärlig situation. Det är ovanligt, kanske till och med unikt, att det politiska etablissemanget enas om en politik som leder till samhällskonflikter".

Ljuv musik för mina öron. Vi har väl alla stundom förundrats över svenska politikers patologiska motvilja mot att i första hand verka för sin egna befolknings bästa utan konsekvent prioriterat precis alla andra än de egna väljarna.

I en simpel three point plan förklaras hur detta "unika" har kunnat komma till stånd.


" 1. Det politiska etablissemanget brett definierat (partier, medier, myndigheter, debattörer, akademiker, intresseorganisationer) har i samförstånd satsat på att Sverige ska ha Europas mest generösa flyktingpolitik. Det rör sig om ett medvetet val. En jämförelse med Danmark visar att Sverige hade kunnat gå en annan väg.



2. Den generösa flyktingpolitiken har aldrig haft aktivt majoritetsstöd bland medborgarna. Den bästa källan över opinionsläget är SOM-undersökningarnas tidsserie från 1990 och framåt. Vid samtliga 25 mättillfällen är det fler som önskar en restriktiv politik än som önskar en generös politik. Och när motsvarande fråga ställs till riksdagsledamöterna i samband med riksdagsvalen från 1994 och framåt visar jämförelsen på större åsiktsskillnader gentemot medborgarna än i någon annan sakfråga som har undersökts.



3. I den offentliga debatten har argumenten för en generös flyktingpolitik dominerat över motargumenten. Exempelvis har ingen trovärdig etablissemangsperson föreslagit att Sverige ska gå den danska vägen. Eftersom medborgarna tar intryck av debatten kan vi utgå från att opinionen för en restriktivare flyktingpolitik varit ännu starkare om det offentliga samtalet varit mer balanserat."

Självklarheter som sagt men ändå klart uppfriskande att se dessa på pränt och i DN av alla tidningar. Till sist underkänns med råge hela beslutsprocessen för pågående folkutbytesprojektet.

"Även om den generösa flyktingpolitiken har stöd av många medborgare är den ett elitprojekt som har drivits av det politiska etablissemanget i samförstånd. Belysande är att beslutsprocessen inte klarar något av tre kriterier på en väl fungerande och lyhörd representation:

• att politikerna fattar de beslut som de flesta medborgare vill att de skall göra i stunden;

• att politikerna gör klart att de känner till vad medborgarna tycker och tänker i den aktuella frågan; och

• att politikerna ger goda förklaringar till sina beslut (i det här fallet genom att bekräfta farhågorna över den generösa flyktingpolitikens negativa konsekvenser)."

Egentligen hade man väl kunnat stanna vid den inledande formuleringen att det är "unikt" att politiker enas om en politik som leder till "samhällskonflikter". Etablissemanget enas alltså om en politik som man "vet" kommer ställa till djävulskap för medborgarna samtidigt som man "vet" att detta inte är något som folket överlag vill ha. Ändå kör man fullt ös medvetslös rätt in i kaklet. Någon unvis.it är ej nödvändig för detta inlägg. Läs och njut!

http://www.dn.se/debatt/eliten-satte...n-pa-undantag/

Sakinnehållet är inte så märkvärdigt. Självklarheter som ältats till leda i alternativa medier sedan slutet på 90-talet.

Det som är nytt är att det framförs av en professor på debattplats i DN. Mediekriget har öppnat många dörrar.

Det finns dock mer murar att riva. Exempelvis tar inte den gode professorn upp de repressiva elementen i folkförrädarpolitiken.

Fusklagar som används mot misshagliga personer, organiserad politisk brottslighet för att begå våldsdåd mot misshagliga personer, trakasserier på arbetsplatser och avskedningar av oppositionella.

Det är inte många år sedan Bo Lundgren manifesterade mot rasism under flygande anarkistfanor och gangsterglin sprang in och ut ur vänsterpartiets valstugor för att hämta mer "ammunition" att kasta när det skulle protesteras mot rasism.

Vi får se om det kommer på tapeten. Det är ett stycke mörk samtidshistoria som borde granskas. Men det är väldigt många som inte vill ha någon granskning.
Citera
2016-02-14, 09:30
  #38090
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Sakine Madons ståndpunkter - till skillnad från Alice Teodorescus - är starkt orienterade mot att förespråka:

● vad som gynnar muslimska kvinnor med hennes egen profil

● vad som gynnar kurder

● vad som gynnar/befrämjar invandring till Sverige

Sakine Madon drar en lans för Fredrik Segerfeldt och centerpartiet, eftersom de vill befrämja invandring till Sverige. Det är fullt möjligt att hon är medveten om det du citerar från Segerfeldts penna - men för Madon s.a.s. trumfas det av, att Segerfeldt vill öka invandringen till Sverige från t.ex. Afrika och Mellanöstern.

Hon twittrade t.ex., att hon alltid hade "sett upp till" eller "beundrat" (minns inte det exakta ordvalet) organisationen Expo. Nuff' said.


Ja, Sakine är verkligen inte speciellt konsekvent eller bunden till principer som debattör - men det gäller väl i princip alla som skrivit i kvällstidningarna de senaste tio åren?

Jag håller med om att Sakine i många lägen är en förenklande, populistisk slugger som orienterar sig efter vilka som är hennes kompisar och så, och som gärna döljer vad hennes punchlines leder till på längre sikt - men det gäller ju i lika hög grad Pascalidou, Isobel, Katrine Kielos m fl. Principfasta, resonerande figurer som Herbert Tingsten, P-O Enquist eller Marika Formgren är liksom inte vad massmedia efterfrågar idag. Det positiva med Sakine är att hon har varit rätt så konsekvent med att ta avstånd från identitetspolitikens grumligheter. Att hon sedan ändå anser att kurder är bäst får man ju räkna in på att det är hemmalaget.
__________________
Senast redigerad av HepCat-X 2016-02-14 kl. 09:34.
Citera
2016-02-14, 10:09
  #38091
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Ja, Sakine är verkligen inte speciellt konsekvent eller bunden till principer som debattör - men det gäller väl i princip alla som skrivit i kvällstidningarna de senaste tio åren?

Jag håller med om att Sakine i många lägen är en förenklande, populistisk slugger som orienterar sig efter vilka som är hennes kompisar och så, och som gärna döljer vad hennes punchlines leder till på längre sikt - men det gäller ju i lika hög grad Pascalidou, Isobel, Katrine Kielos m fl. Principfasta, resonerande figurer som Herbert Tingsten, P-O Enquist eller Marika Formgren är liksom inte vad massmedia efterfrågar idag. Det positiva med Sakine är att hon har varit rätt så konsekvent med att ta avstånd från identitetspolitikens grumligheter. Att hon sedan ändå anser att kurder är bäst får man ju räkna in på att det är hemmalaget.

Oyto brukar gissla Adan Cwejman för att denne lyfter fram de negativa konsekvenserna för den judiska befolkningsgruppen i Sverige - men inte tillerkänner den etniskt svenska befolkningsgruppen några legitima intressen som grupp. Sakine Madon har samma slags gruppegoistiska perspektiv (som Cwejman) på ett s.a.s. simplare sätt. Adan Cwejman skulle inte twittra, att han alltid beundrat organisationen Expo eller dra någon lans för Fredrik Segerfeldt.
Citera
2016-02-14, 10:53
  #38092
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Oyto brukar gissla Adan Cwejman för att denne lyfter fram de negativa konsekvenserna för den judiska befolkningsgruppen i Sverige - men inte tillerkänner den etniskt svenska befolkningsgruppen några legitima intressen som grupp. Sakine Madon har samma slags gruppegoistiska perspektiv (som Cwejman) på ett s.a.s. simplare sätt. Adan Cwejman skulle inte twittra, att han alltid beundrat organisationen Expo eller dra någon lans för Fredrik Segerfeldt.

Ja, vi har åtskilliga inom etablissemanget som visserligen belyser avarterna med invandringen. Välbekanta namn som Jan Josefsson, Tove Lifvendahl, Sakine Madon, Adam Cwejman, Paula Neuding med flera drar sig inte för att kritisera godhetsapostlar. Men vi vet att själva kärnproblemet, det vill säga de sanslösa volymerna, inte bekymrar någon av dem. Ingen av de uppräknade skulle oroa sig över om svenskarna blev en minoritet. Därför tar jag dem inte på allvar längre. Sådan som Cwejman citerar gärna de stora tänkarna och problematiserar postmoderna teorier. Däremot bortser han från det fundamentala: blir svenskarna i minoritet så är det inte Sverige längre och då kan han lika gärna skippa att skriva om att svenska värdegrunder ska gälla.
Citera
2016-02-14, 13:25
  #38093
Moderator
Meijis avatar
Ivar Arpi skriver på FB

Citat:
Har skrivit en essä om huruvida det är en slump var vi föds. Utgår från boken The Great Debate av Yuval Levin. Ett utdrag:
I höstas flyttade min bror och hans familj in i ett hus i Mellansverige. Men det är inte vilket hus som helst. Vår morfar byggde huset tillsammans med sina bröder. Min mamma är uppväxt i det huset och varje sommar under min barndom var vår familj där. Efter att både morfar och mormor gick bort för några år sedan visste min mamma inte vad som skulle bli av det. Men nu har min bror flyttat in. ...

På kyrkogården ligger inte bara morfar och mormor, utan även deras föräldrar. Och deras. Och så vidare. Det är inte någon slump att just jag är född just i Sverige, skulle Burke ha sagt.
https://www.facebook.com/ivar.arpi?fref=nf&pnref=story


Det här är av allt att döma en läsvärd essä. Yuval Levins bok "focuses of upon Edmund Burke's and Thomas Paine’s differing views. One championed a reforming conservatism (Burke) and the other with radical progressivism ideas (Paine)."

http://www.amazon.co.uk/Great-Debate.../dp/0465050972

Ivar Arpis essä är tyvärr enbart tillgänglig för prenumeranter i SvDs nätupplaga och den finns enl. Ivar Arpi dessutom enbart publicerad på webben (!). Det är ett m-y-c-k-e-t märkligt upplägg... att Ivar Arpis essä inte finns publicerad i papperstidningen.

Är det månne för att begränsa tillgängligheten av en skribent, som KO Arnstberg beskriver som någon, som "nu [skriver] öppet om den svenska katastrofen" "efter en lång tid med garderobsdörren på glänt".

Att ifrågasätta ett av massinvandringsevageliets centrala trossatser - Är det en slump var vi föds? - kanske en fast ledarskribent inte tillåts göra i SvD? (Ivar Arpi ska nu vara barnledig i tre månader... så SvD får en paus från problemet - om han nu ses som ett problem för ledarredaktionen.)

Någon som kan vara hygglig och skicka texten till en icke-prenumerant.

----

I dagens SvD har Katarina Barrling en ganska korfattad kolumn: "Manipulation av språket pågår". Mitt i kolumnen nämns även svenska s.k. journalisters ymniga användning av begreppet "flykting" som ett exempel bland andra exempel:

Citat:
Olika ord väcker olika associationer. En människa som flyr sitt land kan komma att tillerkännas flyktingstatus, men kallas inte sällan flykting före dess. Genom att kalla en människa migrant, asylsökande eller flykting kan man påverka hur nödställd hon uppfattas vara. Människor som i sin tur fått avslag på sin asylansökan men ändå stannar i landet kan kallas papperslösa, men även betecknas som personer som vistas illegalt i landet – med helt andra känslor och tankebanor som följd.

Ofta följer det valda ordets vinkel en tydlig logik där ideologi eller ansvarsförhållanden anas i bakgrunden.

http://unvis.it/www.svd.se/manipulat...-spraket-pagar
Citera
2016-02-14, 14:12
  #38094
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sixt
Den brandskattade, högt belånade svenska medelklassen är väldigt fin i kanten; för "fin" för att ställa de obehagliga frågorna eller dra de likaledes obehagliga eller drastiska slutsatserna. Om boten är drastisk så är det enkom för att konsensusdebatten (ickedebatten) och självförhärligandet censurerat, i hög grad självcensurerat genom tankeförbud, tabun, och bristen på kanaliserat kurage/ilska. Fredsskadan är för mig en tillräckligt förklarande kugge för att grupprunkandets exceptionalism ska få frispinn och balla ur; i det självgoda Sverige har det kommit till uttryck i grandiosa humanitära vanföreställningar och martyrskap via ombud (någon annan får lida så kan den privilegierade i "själsnöd" fälla några narcissistiska tårar).


Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Tar man/"en" in MENA så får man MENA.

Avellanskan i Asylsvenskan bölar förgäves:

Citat:
I Sverige får alla välja sitt liv. Fast så var det könsrollerna. Skolan. Och hederskulturen, där klanens anseende går före den ungas drömmar.

Citat:
I Sverige beräknas minst 100 000 unga leva i hederskulturer. Med fler som söker sig till Sverige från länder med hederskultur ökar antalet – samtidigt som majoritetssamhället står handfallet.

Citat:
Fortfarande, fjorton år efter att hennes pappa mördade Fadime, lever hederskulturen.

Under 2015 tog Sverige emot över 160 000 asylsökande. Omkring 70 procent var män. Av de drygt 35 000 ensamkommande flyktingbarnen var 90 procent pojkar. Många av dem kommer från patriarkala kulturer.

Detta är en utmaning för samhället – både vad gäller jämställdhet och individens frihet.

Citat:
Sveriges feministiska regering måste vara mycket tydligare med vilka värderingar som gäller. Unga måste ha rätt att leva sin dröm, inte bara undvika släktens mardröm.

Avellanskan skriver om en kvinnomoské som öppnar i Köpenhamn, men beklagar att det är ett utslag av tilltagande segregation, könssegregation. Kanske är det det bästa man kan hoppas på, segregering, avknoppningar? Vilken "värdegrund" eller överbryggande princip ska kunna hålla ihop multikulti, som ter sig som monistiskt muslimskt i no go-zonerna och vänstermedelklassigt i Södermalm - aldrig mötas de två? Vilka muskler i statsfeministiska Sverige ska se till att Avellanskans vädjanden, ställd inför fullbordat faktum (om vad hon och hennes kollegor i Statsmakten aktivt underblåst i åratal), bönhörs och bringar till rätta? Should've thought of that before.
__________________
Senast redigerad av Kinuski 2016-02-14 kl. 14:15.
Citera
2016-02-14, 19:03
  #38095
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kinuski
Citat:
Ursprungligen postat av heidi avellan
Citat:
I Sverige beräknas minst 100 000 unga leva i hederskulturer. Med fler som söker sig till Sverige från länder med hederskultur ökar antalet – samtidigt som majoritetssamhället står handfallet.

Och vad är problemet? Att 100000 unga lever i hederskultur är en del av mångkulturen, det som inte bara var positvit utan rent nädvändigt för Sverige.
Fråga fru A när som helst om hon vill ha mångkultur. Hon svarar garanterat ja. Men när mångkulturen manifesteras i Verkligeheten, ja då är det som var så positivt och nödvändigt ... ett problem!

Varför är det så få mångkulturalister som talar väl om hederskultur? Att folk har olika kulturer är väl bra, det sa ni ju nyss. Eller har ni blivit nazsiter, ni också?
Citera
2016-02-14, 19:49
  #38096
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Runningonempty
Egentligen hade man väl kunnat stanna vid den inledande formuleringen att det är "unikt" att politiker enas om en politik som leder till "samhällskonflikter". Etablissemanget enas alltså om en politik som man "vet" kommer ställa till djävulskap för medborgarna samtidigt som man "vet" att detta inte är något som folket överlag vill ha. Ändå kör man fullt ös medvetslös rätt in i kaklet.
Ja, det började ju redan med Palme som stolt deklarerade att de "låg före opinionen" när han 1977 fick frågan om riksdagen verkligen hade folket med sig i 1975 års mångkulturbeslut. S gjorde vad de ville på den tiden de var ett 50%-parti, folket var valboskap som skulle hålla käften mellan valen. Progressivt, onekligen, att ligga så långt före opinionen att den ännu inte kommit ikapp 40 år senare.

Ser man på Sifos kurva 1957 och framåt så hade Palme faktiskt opinionen med sig (om än marginellt) mellan c:a 1978 och 1988 för att sedan tvärvända omkring Luciabeslutet. Sedan dess har "för stor omfattning" dominerat utan avbrott. Vilket berättar att det inte handlar om att utvecklas eller regrediera, utan att för omfattande invandring har gjort folk förbannade i alla tider och kommer att fortsätta göra det. Amerikaner var förbannade när det drällde in båtar med irländare till New York på 1800-talet och de är förbannade över mexikanerna nu. Svenskarna lackade ur på bulgarienturkarna 1989 och de har lackat ur på araber/afrikaner/romer nu. Det finns en viss avtrubbning över lång tid men pressar man för hårt går allt i baklås.

De där tio åren 1978-88 och att det verkade gå hem i opinionen då, förefaller ha varit det som satte agendan, som gjorde "generositet" till norm, som satte griller i huvudet på folkpartister om att den återgång som Luciabeslutet markerade var en styggelse. Av samma anledning finns det många som inte förstår att det skett ett paradigmskifte nu, de tror det är en tillfällig vinter i opinionen och att våren kommer snart och allt blir som vanligt igen. Grön Ungdom hoppas få öppna gränserna redan i år. Tillfällig vinter trodde antagligen danska vänstern för 15 år sedan också. Vid det här laget torde de ha upptäckt att visst, det går bra att stå i Danmark och snacka som Esbati och Höj-Larsen, men det kommer aldrig att bli mer än en perifer röst i mängden. Normen är "håll stängt".
Citera
2016-02-14, 19:53
  #38097
Medlem
SigmenFloyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
Och vad är problemet? Att 100000 unga lever i hederskultur är en del av mångkulturen, det som inte bara var positvit utan rent nädvändigt för Sverige.
Fråga fru A när som helst om hon vill ha mångkultur. Hon svarar garanterat ja. Men när mångkulturen manifesteras i Verkligeheten, ja då är det som var så positivt och nödvändigt ... ett problem!

Varför är det så få mångkulturalister som talar väl om hederskultur? Att folk har olika kulturer är väl bra, det sa ni ju nyss. Eller har ni blivit nazsiter, ni också?

Hela konceptet "mångkultur" är en tanke som bara tänkts halvvägs.
Inte ens den mest febriga mångkulturproponent har minsta susning om hur ett "mångkulturellt" samhälle faktiskt ser ut.

Så som begreppet används i den offentliga debatten fungerar det mer som ett substitut för anti-rasism. Att vara för mångkultur är kod för att var mot rasism.

Detta språkkrångel är ett jävla gissel. Folk kan inte resonera kring koncept som inte är någorlunda tydligt definierat.

Tidningen Framsidan utgiven av Kultur i Väst har försökt reda ut vad mångkultur betyder:

Mångkultur - vad är det?


Citat:
Ursprungligen postat av Framsidan
Vad avses då egentligen [...] frågar sig Steven Vertovec och Susanne Wessendorf i ett nyutkommet arbete med titeln The Multiculturalism Backlash. European discourses, policies and practices (2010. London: Routledge). Och så radar de upp olika förståelser av begreppet mångkulturell; är det vad man kan kalla ”radical multiculturalism”, ”polycentric multiculturalism”, insurgent multiculturalism”, ”public space multiculturalism” eller ”difference multiculturalism”? Olika forskare har kategoriserat talet om det ”mångkulturella” och finner åtta eller nio olika typer av ”mångkulturalitet”.

Det blir ännu mera komplext när man jämför olika länders policy och strategier för ett ”mångkulturellt” samhälle. Det gäller bland annat nationer som Australien, Canada, USA, Storbritannien, Nederländerna och Sverige som under 1970-talet formulerade program för ett mångkulturellt samhälle. Under senare år har även Malaysia, Singapore, Brasilien, Mexiko, Indien och Sydafrika antagit sådana formuleringar i sina policy-program. Det visar sig att inte någon av de nämnda nationerna har antagit samma ”mångkulturella” inriktning, introducerat samma institutionella ramar eller uppföljningsinstrument. Det är i och för sig ganska naturligt, eftersom länders historiska bakgrunder skiftar och policy- och implementeringsprogram påverkas av och måste förhålla sig till det.
(mina fetningar)

http://www.framsidan.net/2011/02/mangkultur-vad-ar-det/

Det är ett jävla kaos i hjärnkontoret minst sagt.

Varje gång en politiker eller opinionsjournalist yppar ordet "mångkultur" kan ni vara jävligt säkra på att dom inte har någon aning om vad fan dom pratar om.
__________________
Senast redigerad av SigmenFloyd 2016-02-14 kl. 19:56.
Citera
2016-02-14, 20:31
  #38098
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aristides
Den där figuren tycks ha valsat runt en del bland asylaktivisterna de två-tre senaste åren. Vi har haft tur, det är en ren slump, inget är av egen förtjänst, förfäderna hade också tur. Vit skuld. Dela med dig till de förtrampade massorna, din bleka rika jävel.

Exempel 1: Lisa Magnusson, Metro, 9 december 2014: "Vi som är födda i Sverige förtjänar inte att ha det bättre än flyktingarna"



Jag tror i och för sig just Lisa Magnusson när hon säger att hon "har fått allt gratis". Den jubelåsnan har knappast gjort sig förtjänt av sin plats i offentligheten eller de privilegier hon uppbär (varför avstår hon dem inte till rasifierade som vill upp?). Men har alltså svenskar i gemen i dag fått allt gratis, har de många generationerna i graven fått det? Näppeligen. Det tror jag faktiskt inte krönikörlollan i fråga heller riktigt anser, men det är en nödvändig byggsten i försöket att välta landet över ända, att förstöra alla förutsättningar för ett konstruktivt samhälle. Vi ska inte bara låta oss invaderas, förstöra våra oförtjänt välmående nationalstater och rånas på våra egendomar (som vi såklart fått gratis), nej, vi ska även bejaka det, aktivt bjuda in till det.

Jo, dumma krönikörer i Metro går det naturligtvis tretton på dussinet på, det är bara det att åtskilliga av landets makthavare är marinerade i samma tankegods. Den nihilistiska, allt förintande globaliseringen buktalar genom dem.


Exempel 2: Isobel Hadley-Kamptz, "De döda på stränderna", 29 augusti 2014:



Här används den sjuårige, blonde sonen som slagträ och murbräcka för mammas heltokiga, sprittsprångande-fantasier om en gränslös värld, fri invandring och att bryta ner allt som fjättrar individen jadajada. Eftersom hon vet att det bara är en fantasi, och till och med själv tillstår att det är orealistiskt, får man gissa att hon på allvar missunnar sitt eget kött och blod att somna trygg, gå i en bra skola, slippa få granater i huvudet osv. (Kanske är det dags att göra en orosanmälan till Södermalms socialtjänst...)

Lägg gärna märke till den hänsynslösa, råa tonen i citaten ovan. Det slår mig allt oftare när jag läser texter skrivna av medlemmar i den massinvandringsförespråkande tyckokratin: det här är svin, hänsynslösa svin som är beredda att offra allt för sitt egos skull, för den dödssköna kittlingen i maggropen när andra av samma sort bekräftar den egna förträffligheten.

Man postar bilder på "flyktingar" i gummibåtar på Facebook och Twitter, fäller en tår över den drunknade lille pojken Aylan, står och viftar med "Welcome Refugees"-skyltar på tågstationerna, "markerar" mot fascisterna i SD på Grammisgalan, man kanske rentav skaffar ett gulligt litet brunt fadderbarn någonstans. Och bakom den förment humanistiska masken grinar en dödskalle.
Att alla inte föds in i familjen Kamprad eller Gates är helt rimligt för liberaler. Endast kommunister tycker det är skäl för utjämnande åtgärder. Att vissa föds som japaner eller sydkoreaner och har det minst lika förspänt som valfri europé tycks heller inte skava. Ej heller att alla inte föds som människor. Jag har aldrig sett någon kräva medborgarskap och försörjningsstöd för hundar och älgar, eller att vi ska bygga stora (väldigt stora) elrullstolar åt blåvalar för att det är orättvist att de är hänvisade till vattnet och aldrig får utforska torra land. Orättvisan i att vissa drar lotten bananfluga eller amöba i livets lotteri tycks ointressant.

Nej, det är den avgränsade demografin västerländsk vit arbetar- och medelklass (särskilt de som därtill hade mage att få blont hår) som blott genom att födas har begått någon form av orätt som tarvar bestraffning. Just de, inga andra, har haft "för mycket tur". Och det är i första hand självspäkande individer ur sagda demografi som anser detta och anser att hela gruppen måste piska sina ryggar kollektivt för att några vill det. De ska dras med i den oikofobiska ritualen ungefär som vissa dras in i "utökat självmord".

Jag tror inte att 1870-talets svenskar skulle ha hållit med på en enda punkt i något pekoral om hur orimligt privilegierade de var. De hade inte tacofredag och de räknade aldrig med att hela familjen skulle få bli gamla. Folk fortsatte dö som flugor av tuberkulos och annat en bit in på 30-talet, de fick trösta sig med att de just hade lämnat de stampade jordgolven bakom sig. Vi har haft det riktigt bra i 50-60 år. Det är ett lövtunt lager marsipan på toppen av en tusen år hög bajstårta. Och Magnusson och Hadley-Kamptz kan inte sova förrän vi delat med oss av det tunna lagret marsipan och återgått till renodlad bajstårta igen.

Historielöshet är en folksjukdom, och den gängse uppfattningen tycks vara att västeuropeernas historia är ett solitt block av marsipan. Förutom ett skikt av tyskt gift en bit ner i tårtan, kring 1930-talet. Det är det enda som begreppet "historielöshet" används till, att stämpla på dem som inte ser de ack så klockrena parallellerna mellan 30-talet och idag. Vilket i sig är en oerhört ytlig och historielös analys av 30-talet som bortser från upptakt och kontext.
__________________
Senast redigerad av CrispyKreem 2016-02-14 kl. 21:08.
Citera
2016-02-14, 21:03
  #38099
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Ivar Arpis essä är tyvärr enbart tillgänglig för prenumeranter i SvDs nätupplaga och den finns enl. Ivar Arpi dessutom enbart publicerad på webben (!). Det är ett m-y-c-k-e-t märkligt upplägg... att Ivar Arpis essä inte finns publicerad i papperstidningen.

Är det månne för att begränsa tillgängligheten av en skribent, som KO Arnstberg beskriver som någon, som "nu [skriver] öppet om den svenska katastrofen" "efter en lång tid med garderobsdörren på glänt".

Att ifrågasätta ett av massinvandringsevageliets centrala trossatser - Är det en slump var vi föds? - kanske en fast ledarskribent inte tillåts göra i SvD? (Ivar Arpi ska nu vara barnledig i tre månader... så SvD får en paus från problemet - om han nu ses som ett problem för ledarredaktionen.)
Nja, men på nätet finns obegränsad plats till skillnad från i papperstidningen. Att inte vika utrymme till en personlig essä, utöver den ledartext han säkert har i pappersnumret, låter mer som en rimlig publicistisk avvägning än ett sätt att minimera spridningen.

Citat:
I dagens SvD har Katarina Barrling en ganska korfattad kolumn: "Manipulation av språket pågår". Mitt i kolumnen nämns även svenska s.k. journalisters ymniga användning av begreppet "flykting" som ett exempel bland andra exempel:
Hon tar upp en del enskilda begrepp, men en trendspaning ger vid handen att det som gäller nu är hela fraser med lösa ord som alltid tycks hamna i block: "Människor som flyr för sina liv", "samhällets allra mest utsatta", "utsatta EU-medborgare" (tack för Soraya Post-korrigering!) osv. Ett slags verbal kulsprutesalva för att pricka alla hjärtesträngar i ett svep. Jag såg det senast i någon krönika av Lena Melon:

Citat:
http://www.aftonbladet.se/nyheter/ko...cle22240790.ab

Om flyktingströmmen mot Sverige ökar är det alltså upplagt för regeringskris. Socialdemokraterna är beredda att öka svårigheterna för dem som flyr hit för att rädda sina liv. Miljöpartiet är det inte.
Kommer afghaner, eritreaner, marockaner, statslösa palestinier, albaner m fl bokstavligen hit "för att rädda sina liv"? Finns det några, syrier inkluderade, som har att välja på Sverige eller döden och inget däremellan? Nej. Ändå ska det gnuggas in med stålborste att vägen från plats X till Malmö är ett bombregn från första till sista fotsteget. De är överlevarna som klarade sig förbi den sista danska granatelden vid brofästet.
Och sedan undrar journalister var alla får sina idéer om vridning, propaganda, folkfostran och agenda om. Just därifrån. I skillnaden mellan det neutrala "asylsökande" och "dem som flyr hit för att rädda sina liv", eftersom det sistnämnda alternativet röjer ett ställningstagande som skulle fylla en hel bok.
Citera
2016-02-14, 21:20
  #38100
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
JAmerikaner var förbannade när det drällde in båtar med irländare till New York på 1800-talet och de är förbannade över mexikanerna nu. Svenskarna lackade ur på bulgarienturkarna 1989 och de har lackat ur på araber/afrikaner/romer nu. Det finns en viss avtrubbning över lång tid men pressar man för hårt går allt i baklås.

Värt att nämna att "Immigration Act of 1924" i princip förbjöd negrer & araber från att flytta till USA.
Vilket upphävdes först när Ted Kennedy & Lyndon B. Johnson drev igenom "Immigration and Nationality Act of 1965".

Vilket ganska väl fungerar som förklaringsmodell för USA:s uppgång & fall.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in