2015-12-13, 00:26
  #36193
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kinuski
oyto, exemplet med de norska nationalisterna handlar om den svenska chauvinismen för över ett sekel sedan, efter unionsupplösningen, inte dagens belägenhet.

Ytterligare en aspekt i Dan Korns krönika:



Det är inte så konstigt att expansionismen eller "upprättelsen" av ett återtagande, en tvångsanslutning, av Norge eller andra stormaktsdrömmar vid sekelskiftet var utåtblickande. Men den som undersöker saken hittar säkert mer inrikesrelaterat fokus också för dåtidens storsvenskhet, men det blev bara inte stoff för storslagna strofer och parader. Det förflutna som stycket ovan tar upp, passar också in på nutiden såtillvida att den chauvinistiskt "humanitära" överheten har omvärlden i fokus (eller sig själva, med överbudspolitikens proxy), på bekostnad av svensken.


Arnstberg om maktens dikotomi, den mellan de folkvalda och det dresserade folket:



Med den monomana multikultin som ett enkelriktat påbud från överheten, Statsmaktens "gåva" till folket.

Jag har svårt att läsa Korns konfliktbeskrivning som annat än mellan aktörerna "storsvensk" och "icke-svensk", där den märkvärdige svensken i sin hybris tar sig rätten att styra och ställa med andra folk. Samma konflikt som Anna Dahlberg beskriver i Expressen.

Svensken (av den storsvenska övertygelsen) är en odräglig översittare mot andra folk - norrmännen då och alla EU-folk ("idioterna från vildmarken") utom tyskarna idag.

Att "storsvensk" är samma sak som "överhet" och plågare av svensk allmoge nu och då, att det största, ENDA verkliga offret för stormaktsprojektet är svenska folket är - menar jag fortfarande - osynliggjort.
Citera
2015-12-13, 01:02
  #36194
Medlem
Per Svensson i Asylsvenskan lägger ut texten sofistikerat och tillsynes nyanserat ('Är han som förbytt?', kanske man undrar); men det är bara ett utdraget preludium (plädering), för den goda appellen (det offensiva försvarets slutplädering eller snarare attack under sken av försvar):

Citat:
Nå, vad är det då för ”situation”? Ett klimatsammanbrott, en kärnkraftskatastrof, en statskupp, ett akut ryskt invasionshot? Nej, det har kommit väldigt många asylsökande till Sverige.

”Kan vi inte uppbåda resurser för att hantera detta, vad klarar vi då av?” Den frågan, ställd av arkitekten och skribenten Ola Andersson i Dagens Nyheter i måndags (7/12) kräver sannerligen ett svar.

De problem och svårigheter som Migrationsverket och de kommunala skolförvaltningarna ställs inför när flyktingströmmarna är stora ska inte förringas. Men det handlar trots allt om praktiska och administrativa problem och vi lever i ett land som anser sig kapabelt att bidra till såväl fred på jorden som en lösning av den globala klimatkrisen. Så varför är vi så blygsamma, så ängsliga, när det kommer till flyktingfrågan?

NB: min fetning ovan. Dagens storsvenska chauvinism.

Citat:
Låt oss återvända till antologin ”Social Transformations in Scandinavian Cities”. Ett tema som återkommer är parallellsamhällen. Man skulle kunna använda ordet ”segregation”, men det är på ett sätt missvisande. Segregation äger rum inom ett och samma samhälle. Men det som skymtar i forskarnas uppsatser, och för övrigt också i den breda europeiska samhällsdebatten, är något annat, samhällen som gjorts plats- eller i alla fall nationsoberoende och därför kan existera vid sidan om varandra i samma land, i samma stad.

"platsoberoende"... Jämför Arnstbergs blogginlägg som länkades tidigare inatt på tråden, om den lydige svenske medborgarens frigörelse från det habitatberoende som det domesticerade djuret enligt teorin ska ha gjort sig kvitt. Evolutionen antas vara snabb i Utopia.

Citat:
Bördsrätten föreföll oproblematisk så länge Sverige var en väl avgränsad, homogen nationalstat. Andelsrätten tog över, eller snarare kompletterade smidigt, när Sverige blev ett väl avgränsat stabilt invandringsland med lysande exportsiffror och full sysselsättning. I dag, i ett Sverige där stora grupper av utlandsfödda invånare har stora svårigheter att ta sig in på arbetsmarknaden, är andelsrätten på väg att bli nära nog lika problematisk som bördsrätten.

”Nästan en tredjedel av Malmös invånare har inget jobb att gå till och är inte heller under utbildning (in further education)”, konstaterar Tapio Salonen.

Vem kan kräva vad av en välfärdsstat och på vilka grunder? Det är den avgörande politiska fråga som inga hederliga politiker orkar svara på.

Istället låter de Jimmie Åkesson leka Heidenstam och hävda bördsrätten.

Istället låter de polisministern bli landets de facto-suverän, med uppgift att hålla flyende krigsoffer på betryggande avstånd från den skakiga svenska välfärdsmodellen.

Inget av dessa alternativ är förenligt med anständigheten. Det enda rimliga är att öppna Sverige, både för fortsatt migration och för en fördomsfri omförhandling av välfärdskontraktet.

Per Svensson predikar överhetens chauvinism, med svenskarna som försöksdjur. Den grundläggande premissen, motiveringen, varför svenskarna ska ställa upp på detta saknas. Som vanligt, när Statsmaktens företrädare delger sina axiologiska påbud, i humanitetens tjänst.
__________________
Senast redigerad av Kinuski 2015-12-13 kl. 01:05.
Citera
2015-12-13, 01:12
  #36195
Medlem
RadioDDR1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hogerspoket
Det verkar som Lindberg, till slut, släppt sargen och insett att man kan skriva något annat än att SD är nazister, har bruna rötter, allmänt dålig värdegrund och gillar att tortera smådjur.

Lustigt nog är ingressen något som ofta dryftats här i tråden - att skilje linjen inte längre går mellan 'höger' och 'vänster' utan snarare mellan 'internationalism' och 'nationella intressen'. Lindberg beskriver det dock som att:


En intressant ingress, inte minst i ljuset av SvDs bägge texter om identitetsvänstern igår.

Han fortsätter med:

Det är intressant att han på samma gång kritiserar Virtanen som 'verklighetsfrånvänd' och pekar på problematiken med åsiktskorridoren. Som han själv med sitt eviga brunmålande och naziststämplande varid en av de mest drivande inom.

Nåväl, Lindbergs krönika visar, inte bara, att han är en kappvändande syltrygg till ordluder utan ett uns av ärlighet; utan även, till slut, på ett mått av tillnyktring och självreflektion inom rörelsen.



Avslutningen är dock nykter och i sak korrekt, och inte långt ifrån hur jag själv skulle beskrivit situationen. Frågan är bara om Lindberg och Pettersson kommer att erkänna sin egen del i den soppan vi befinner oss i?

I think not.

Westerholm verkar välkomna det öppnade fönstret inom rörelsen, samtidigt som han pekar på problematiken inom det extremsplittrade S:

http://ledarsidorna.se/2015/12/aftonbladet-har-sorg/

Aftonbladet säger på ledarplats att det finns en splittring inom partiet i relation kring migrationen.

Ännu en milstolpe i mediakriget, imo.

Men som Westerholm förtjänstfullt pekar ut har man långt kvar att vandra, i termer av realpolitisk geografi. Denna förflyttning kan naturligtvis komma att gå mycket fort.

Se oyto's eminenta reflektion om 'svensk identitetsvänster' från igår.

Nu börjar tom Anders på AB att ifrågasätta Virtanens Rödvinsindikator. Rödvinsvänstern med b la Virtanen och Schyffert i spetsen kommer att få det allt tuffare framöver nu när verkligheten slagit ner med brutal kraft.

Morgan Johansson totalsågar Annie Lööf och Centern:
- Centern går i andra riktningen och säger att det ska vara öppet. Man vill sänka kvaliteten när det gäller mottagandet och som jag tolkar det ska man få klara sig själv. Hittar man ingen bostad eller jobb med någorlunda kvalitet då får man väl jobba för 10 kronor i timmen och bo i en källare.

– Den här nyliberala kombinationen av öppna gränser och samtidigt nästan total brist på socialt ansvar. Den skillnaden finns i borgerligheten just nu.

http://www.expressen.se/nyheter/morg...rda-ord-mot-c/

Sossarna verkar nu på allvar vilja slåss om de invandringskritiska väljarna. Vi börjar faktiskt att se en dansk utveckling även här i Sverige.
Citera
2015-12-13, 01:19
  #36196
Medlem
Menveds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RadioDDR1
Nu börjar tom Anders på AB att ifrågasätta Virtanens Rödvinsindikator. Rödvinsvänstern med b la Virtanen och Schyffert i spetsen kommer att få det allt tuffare framöver nu när verkligheten slagit ner med brutal kraft.

Morgan Johansson totalsågar Annie Lööf och Centern:
- Centern går i andra riktningen och säger att det ska vara öppet. Man vill sänka kvaliteten när det gäller mottagandet och som jag tolkar det ska man få klara sig själv. Hittar man ingen bostad eller jobb med någorlunda kvalitet då får man väl jobba för 10 kronor i timmen och bo i en källare.

– Den här nyliberala kombinationen av öppna gränser och samtidigt nästan total brist på socialt ansvar. Den skillnaden finns i borgerligheten just nu.

http://www.expressen.se/nyheter/morg...rda-ord-mot-c/

Sossarna verkar nu på allvar vilja slåss om de invandringskritiska väljarna. Vi börjar faktiskt att se en dansk utveckling även här i Sverige.

Ja, du har helt rätt. Pga Centern och Annie Lööf är det möjligt för S att göra den här förflyttningen. Vi kommer snart att se svenska S mer invandringskritiskt än danska S, och det är helt och hållet pga Lööf.
Citera
2015-12-13, 02:05
  #36197
Medlem
Avellanskan på Asylsvenskan agerar smakdomare, för att inte säga samordnare och högt sändebud, för den fortsatta debatten på området migration och integration:

Kasta inte paj. Flyktingfrågan kräver en konstruktiv ton.

Citat:
Arbetsförmedlingens generaldirektör Mikael Sjöberg understryker i en TT-intervju att invandringen rätt hanterad är positiv för Sverige på längre sikt. Men han pekar också på en rad utmaningar som måste mötas, bland annat att bristen på enkla jobb stänger lågutbildade ute från arbetsmarknaden.

Finanspolitiska rådets ordförande John Hassler tänker i liknande banor.

"Vi har pekat på att trösklarna måste sänkas på arbetsmarknaden", säger han och efterlyser blocköverskridande överenskommelser.

NB: min fetning ovan. Bara ett litet aber: "rätt hanterad"... Den svenska exceptionalismen fordrar bearbetning av marknaden, med höftskydd, stödhjul, selar och subsidier.

Citat:
Om de insatser för att bromsa strömmen som regeringen har beslutat om inte visar sig räcka kan läget bli komplicerat. För hur gärna Johansson än påtalar splittring inom alliansen, så är det ett problem även inom regeringen. Miljöpartiet vrider sig redan i våndor över den ändrade asylpolitiska linjen. Att skärpa den ytterligare är otänkbart för MP, har gröna statsråd förklarat.

Det kan inte uteslutas att migrationsfrågan spräcker regeringen och behovet av breda uppgörelser är tydligt i vilket fall.

Då är det inte läge för någon politisk pajkastning. Den migrationspolitiska debatten bör föras i konstruktiv ton.

Should've thought of that before. Volymerna kommer och går, men integrationsproblemet består. Nu gäller det att vara konstruktiva... Imperativet är optimism och kort minne.

---

Ingen som slagits av att mediakriget är en inrikes uppgörelse? Var är globalismens kombattanter? Eller är de redan företrädda av neocons köpta ambassadörer; "svenska" MSM som bulvaner, frivilliga, frifräsare och kollektivanslutna genom yrkesmässig identifikation och likriktning? Var är mångfalden inom media?
Citera
2015-12-13, 11:07
  #36198
Medlem
Napoleon.Snowballs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RadioDDR1
Nu börjar tom Anders på AB att ifrågasätta Virtanens Rödvinsindikator. Rödvinsvänstern med b la Virtanen och Schyffert i spetsen kommer att få det allt tuffare framöver nu när verkligheten slagit ner med brutal kraft.

Morgan Johansson totalsågar Annie Lööf och Centern:
- Centern går i andra riktningen och säger att det ska vara öppet. Man vill sänka kvaliteten när det gäller mottagandet och som jag tolkar det ska man få klara sig själv. Hittar man ingen bostad eller jobb med någorlunda kvalitet då får man väl jobba för 10 kronor i timmen och bo i en källare.

– Den här nyliberala kombinationen av öppna gränser och samtidigt nästan total brist på socialt ansvar. Den skillnaden finns i borgerligheten just nu.

http://www.expressen.se/nyheter/morg...rda-ord-mot-c/

Sossarna verkar nu på allvar vilja slåss om de invandringskritiska väljarna. Vi börjar faktiskt att se en dansk utveckling även här i Sverige.

Japp, och Expressen (Dahlberg) har också höjt tonläget på ledarplats:

Skyll inte Sveriges asylkollaps på EU

Citat:
Ursprungligen postat av Dahlberg
Det är två diametralt motsatta perspektiv på flyktingkrisen. Och det är slående hur ointresserade vi i Sverige har varit av att lyssna på den andra sidan. Vi har i stället haft fullt upp med att förfasa oss. Finland, Norge och Danmark är förtappade. Britterna är bruna liksom de Le Pen-duperade fransoserna, greker och italienare för att inte tala om hela Östeuropa.

http://www.expressen.se/ledare/anna-...kollaps-pa-eu/

Dahlberg flyttar fram folkvettets positioner i den offentliga debatten. Hon ger argument på argument som hade varit enbart SD:s för sex månader sedan. Pendeln fortsätter att röra sig åt rätt håll.
Citera
2015-12-13, 11:46
  #36199
Avstängd
sherms avatar
Ett exempel här på regimlakejernas förrädarpropaganda,
Citat:
Terrorhotnivån höjdes den 18 november. Samma dag fattade åklagare beslut om att anhålla en misstänkt terrorist i sin frånvaro. Han greps, hördes, släpptes och friades från misstankar inom loppet av några dagar. Men terrorhotnivån ligger kvar på hög nivå. Orsakerna är flera:

– Vi vet exempelvis inte exakt vad som hände i Frankrike och Belgien. ISIL (Islamiska staten i Levanten) har sagt i uttalanden i media, och vi har underrättelseinformation som säger, att man eventuellt ska flytta kampen till Europa.

– Det finns obekräftad information om att terrorister använder flyktingströmmarna för att ta sig till Europa och Frankrike har förklarat krig mot ISIL. Vad innebär det för Europa?

Sammantaget har ett potentiellt terrordåd krupit närmare. Situationen är mer osäker än tidigare.
http://www.svd.se/julhandel-under-ho...rrorhotet-8inp

Obekräftad information? Vet inte exakt? Eventuellt flytta kampen till Europa? Detta alltså i en artikel vars självaste ingress hänvisar till årsdagen för islamiska staten självmordssprängning på Drottninggatan i Stockholm. Jag kräks.

Edit:
Citat:
Revealed: Two of the Jihadis sneaked into Europe via Greece by posing as refugees and being rescued from a sinking migrant boat
http://www.dailymail.co.uk/news/arti...de-France.html

Satans jävla lögnare!
__________________
Senast redigerad av sherm 2015-12-13 kl. 11:52.
Citera
2015-12-13, 12:57
  #36200
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball
Japp, och Expressen (Dahlberg) har också höjt tonläget på ledarplats:

Skyll inte Sveriges asylkollaps på EU



http://www.expressen.se/ledare/anna-...kollaps-pa-eu/

Dahlberg flyttar fram folkvettets positioner i den offentliga debatten. Hon ger argument på argument som hade varit enbart SD:s för sex månader sedan. Pendeln fortsätter att röra sig åt rätt håll.

Anser att hon med flera bör ställa företrädarna för välfärdssystemet till svars. Som Kinuski ovan hänvisade till Arbetsförmedlingens generaldirektör Mikael Sjöberg som menade att invandringen är positiv om den hanteras rätt. Så säger man om staten skjuter till obegränsat med pengar. Samtidigt krisar andra områden. Fast deras företrädare, t.ex. inom handikapprörelsen ömmar ju också för fri invandring, trots att kommunerna drar in färdtjänst, slår ihop verksamheter, slutat rusta handikappvänliga lägenheter med mera. Alla dessa företrädare har backat upp 7klöverns massinvandringspolitik. Lärarförbundet skriker om att lärarna har en ohållbar situation. Men menar samtidigt att SD är bruna och bör förbjudas. Här har Dahlberg, Arpi och Rayman mycket att göra.
Citera
2015-12-13, 17:18
  #36201
Medlem
Den pensionerade danska biskopen och ordföranden i den dåvarande danska värdegrundskommissionen Elisabeth Dons Christensen, verkar försvara kristendomen som en kraft i sig - inte en vars förlorade identitet söker efemär PK-legitimitet genom att städa ut Kristus och ge tak för muslimska bönestunder - och behovet av individens förankring genom ett stabilt rotsystem i den historiska myllan som format Europa; detta i en värld som utsätts för globaliseringens påfrestningar och medborgarnas sviktande tilltro till politikernas förmåga, om inte rent av misstro gentemot deras uppsåt:

Så stå dog fast på den europæiske arv

Citat:
Det er simpelthen ikke globale, flyvske idéer bygget på mavefornemmelser og evigt bevægende fødder, der har båret os og vores fællesskab. Det er rødder – både danske og europæiske.

Danmark er et lille land i Europa, vi har gudskelov vort eget nationale sprog, vores egen kultur og endda en helt særegen folkekirkeordning, og det skal vi alt sammen værne om, men alle vore grundværdier er båret af den europæiske tænkning. Selv de fire gamle partier er formet over helt igennem europæiske idéer. Liberalismen med frihedstanken for det enkelte menneske over for en enevældig, autoritær statsmagt – i Danmark formet også af bønder, med dybe pælerødder ned i den danske muld og kristendom. Konservatismen, hvor fællesskabet og lange linjer ned i kulturen har været nøglen. Ja, selv socialistiske utopier og håb om medmenneskeligt fællesskab og medfødt værdighed har fundet deres inspiration og oprørspotentiale mod umenneskelig behandling i den kristne bibel.

Citat:
Skal vi klare de mange udfordringer, den globale verden byder på, med menneskeligheden i behold, så er bevidsthed og viden om de europæiske værdier livsnødvendige.

http://jyllands-posten.dk/debat/kron...C3%A6iske-arv/

Mindre av flyktiga magkänslor och tassande på tårna, från tuva till tuva, och mer förankring i den kristna, europeiska traditionen, i politiken som ska stå upp mot globaliseringens "utmaningar". Islam omtalades inte alls i artikeln. Frågor på det, biskop Eva Brunne?
Citera
2015-12-13, 17:20
  #36202
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sjalvebastedrang
Den här artikeln av historikern Niall Ferguson ger mig kalla kårar. Kommer vi få läsa detta översatt till svenska?



För att läsa artikeln måste man registrera sig med facebook. Några klick så är det klart. Rekommenderas. http://www.bostonglobe.com/opinion/2...vent%3Devent25

Ferguson argumenterar för att civilisationer kan falla snabbt och att Europa bara har sig självt att skylla.
----

Artikeln går att läsa även utan facebook. Den är vacker, dyster och tankeväckande.

Mauricio Rojas refererar idag i SvD till Ferguson, och undrar "Är vi verkligen som civilisation dömda av vår egen självgodhet?"
http://www.svd.se/kommer-var-sjalvgo...re-kolumnister
Citera
2015-12-13, 18:30
  #36203
Medlem
hogerspokets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Batuta
Artikeln går att läsa även utan facebook. Den är vacker, dyster och tankeväckande.

Mauricio Rojas refererar idag i SvD till Ferguson, och undrar "Är vi verkligen som civilisation dömda av vår egen självgodhet?"
http://www.svd.se/kommer-var-sjalvgo...re-kolumnister

Citat:
Vi lever i en tid i vilken det gamla latinska ordspråket ”si vis pacem, para bellum” (om du vill ha fred, förbered dig för krig) åter är aktuellt. Det gäller de externa men också de interna krigshoten, ty jihadismen växer i våra dagar också på västeuropeisk och svensk mark. Att inse och handla efter denna verklighet fordrar inte bara nya ledare utan en plågsam mentalitetsförändring av stora mått. En lång period av enastående välstånd och likaså den långa freden som amerikanerna garanterade åt oss födde en högst civiliserad och fredlig varelse, som kommande generationer kommer att sakna men också klandra för sina mycket mindre idylliska livsomständigheter.

Det känns som milstolparna i mediakriget, de senaste veckorna, swischar förbi i ett accelererande tempo. Detta kan vara det mest dystopiska jag läst i svensk press någonsin.

Att uttrycket ”si vis pacem, para bellum” skrivs i klartext torde dock vara anmärkningsvärt.
Citera
2015-12-13, 20:10
  #36204
Moderator
Strix m/94s avatar
Döm om min förvåning, när jag å nyhetsprogrammet Rapport åser ett snyftreportage om en äldre, manlig svensk sjukling som inte får assistansersättning, och att orsaken till detta är att regeringen behöver spara på sjuka för att bekosta invandringen. Både jag och min väna hustru satte oss käppraka i soffan, och tittade förbluffade på varandra. Strax innan hade därtill konstaterats att Parismötet föranleder att Sverige skall betala ännu mer pengar till miljöåtgärder till fattigare länder.

Jag har väl aldrig varit med om maken, och undrade omedelbart om hela Förstamajtåget på Rapport gått i pension och Hanna Stjärne tagit julsemester. Är det nu det börjar på allvar? När SVT börjar uppmärksamma en del av vad som händer med det svenska samhället pga massinvandring, mångkultur och systemkollaps? Eller är detta bara ett misstag i arbetet?

För min del tycks det som att den senaste tidens diskussioner om systemkollapsen har fått god medial uppmärksamhet och inte ens statstelevisionen kan längre vara likgiltig för de enorma samhällsproblem som vi har skapat oss. Högst sannolikt kommer det att bli större problem och mer att rapportera om, och allt svårare att ignorera detta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in