2015-12-03, 21:56
  #36001
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Jo, DN och andra svenska stortidningar har länge varit obenägna att ta in debattartiklar som öppet och välformulerat ifrågasätter tidningens egen hållning - att en eller annan profilskribent kritiseras kan de tolerera (dock mindre nu än förr) men att någon går till rätta med det som är tidningens egen linje är illa tålt. Den sortens inlägg blir oftarefuserade eller rejält kortade, med olika krumbuktande invändningar. Häromåret skrev den norska sociologen Elin Örjasaeter ett par riviga men i sak korrekta artiklar i Svenskan där hon gick till rätta med den politiserade och skygglappstunga svenska forskningen om invandrares vägar in på arbetsmarknaden och deras roll i brottslighet och socaila problem. De inläggen hade definitivt ansetts som helt otryckbara i DN. Särskilt denna artikel där hon avlossar det ironiskt spydiga förslaget att Norge och Danmark borde sätta upp ett forskningsingsinstitut för att bevaka kostnaderna för invandringen i Sverige, eftersom stackars Sverige inte klarar av denna viktiga uppgift och våra sociologer och statistiker inte vill ha med saken att göra:

http://www.svd.se/sverige-vet-inte-v...dringen-kostar


Men det är egentligen hela tonläget på tidningarnas "diskuterande sidor" (ledare, kultur, debatt) som har förskjutits. Arne Ruth (DN Kultur) sade en gång i början av 90-talet att han ville att kulturskribenter och debattörer skulle ha en förmåga att inte bara referera eller berätta utan att ibland sätta sina egna övertygelser på spel i mötet med en fråga, att problematisera sin egen (och sina vänners) hållning även om det kunde kännas knepigt. Dvs skriva problemdrivet snarare än att dra fram sitt eget JAG eller "vi" som argument. Jag förstår vad han menade, men den sortens debatterande texter - som fokuserar på ståndpunkter, värdekonflikter, argument och problem med en viss hållning, och som konfronterar dem med verkligheten och med andra hållningar - ser man mycket sällan i dagens svenska tidningars "opinion writing", i stället handlar det om ett slags mjukköttig feel-good-journalistik eller kåserande och moraliserande texter som faller tillbaka på:

- det här kallar jag A, dom där kallar jag B, och skillnaden mellan A och B beror i grunden på vad jag tycker om det ena eller andra exemplet (t ex Trollhättan vs Ikeamorden, Charlie-Hebdos rätt till det fria ordet vs Lars Hillersberg eller Dan Park)

- ni får inte invända för tydligt mot vad jag skriver för då hatar ni mig som person

- /anekdot eller historisk detalj / - DÅ förstod jag att...

- "jag har inte skrivit det här för att bli använd som exempel, hör ni det?" (nähä? försök med att vara litet stringent då)

. skjut *alltid* på budbäraren om det är läge.


Inget av dessa grepp har egentligen något större värde som argument, skulle jag säga, men jag är ju old school.

Instämmer. Kinuski uppmärksammade en artikel i Trelleborgs Allehanda av Nils Eric Sandberg, som gav en inblick i hur samtalet förs på DN.

Citat:
På DN:s ledarsida hade jag en tid en kollega som skrev om flyktingar. Hon var godhjärtad och hade som enda synpunkt att vi måste ta hand om alla som vill komma hit. Jag frågade henne en gång: ”Finns det någon övre gräns får hur många vi kan ta emot och försörja? Går den vid 5 miljoner, eller 15, eller 25?”

Den frågan får vi inte ställa”, sa hon, mycket upprörd över mina hädiska siffror. (min fetstil)

Texten är så pass intressant, att den förtjänar att länkas igen.

http://www.trelleborgsallehanda.se/l...n-vi-forsorja/

-----

PS Nils Eric Sandberg beskriver Arne Ruths inflytande över kultursidan som i praktiken mycket negativt. "Med Arne Ruth startade DNs kultursida ett programmatiskt vänsterperspektiv", skriver Sandberg.

http://www.svensktidskrift.se/arkiv1...kultursida.pdf
Citera
2015-12-03, 22:26
  #36002
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Instämmer. Kinuski uppmärksammade en artikel i Trelleborgs Allehanda av Nils Eric Sandberg, som gav en inblick i hur samtalet förs på DN.



Texten är så pass intressant, att den förtjänar att länkas igen.

http://www.trelleborgsallehanda.se/l...n-vi-forsorja/

-----

PS Nils Eric Sandberg beskriver Arne Ruths inflytande över kultursidan som i praktiken mycket negativt. "Med Arne Ruth startade DNs kultursida ett programmatiskt vänsterperspektiv", skriver Sandberg.

http://www.svensktidskrift.se/arkiv1...kultursida.pdf


Mmm. Sandberg hade förmodligen eh, politiska invändningar mot Arne Ruth därför att NES såg honom som en man till vänster medan NES var och är utpräglat nyliberal. Jo, Arne Ruth var vänster men på ett långt mer intellektuellt hederligt sätt än dagens mjäkiga DN-fatcats som Björn Wiman, Maria Schottenius och Åsa Beckman (eller Wolodarski!). De tre förstnämnda ser sig nog fortfarande som en andra ledarsida, men i praktiken en ledarsida utan levande debatt. Arne Ruth värnade den fria och transparenta debatten utan politiskt testuggande.

Apropå frågan "vad anser journalisterna på större tidningar att de får eller bör säga?" kan jag bara hänvisa till min kommentar ett par sidor bak i tråden till ett inlägg idag av Isobel Hadley-Kamptz i Expressen, där hon försöker förklara sig, eller blanda bort korten:

(FB) Början på ett mediakrig om mångkulturen?
Citera
2015-12-04, 00:02
  #36003
Medlem
Fjodorovs avatar
Hela den här tråden är meningslös, onödig. Egentligen rätt skitnödig och pretentiös också, men, men...

Kort och gott, mainstream-media kommer aldrig, aldrig någonsin att säga hela sanningen. Varför? För att dess ägare sitter i samma båt som de kriminella som styr politiken och håller på att råna vår befolkning. De sitter i samma båt, visst ändrar de lite ton här och där, men peka på sanningen, aldrig någonsin.

Ett riktigt mediakrig och en diskussion skulle vara att diskutera det faktum att alternativa medier, självständiga medier som inte lyder under Bonnier eller Shibstedt växer, samtidigt som Bonnier et alles förlorar pengar som bara den. Se hur man har ändrat retoriken lite, lite grann i media, en testballong i Expressen exempelvis för att se om man kan locka tillbaka fåren i fållan.

Men återigen, de kommer aldrig någonsin lägga ut allt, svart på vitt. Det existerar inget mediakrig emellan medierna i mainstream-media, hela diskussionen är skapad på en påhittad och falsk premiss av ett troll.
Citera
2015-12-04, 00:28
  #36004
Medlem
Finsk public service, Yle, har Svenska Yle som något av en svensk beskickning och förlängd arm för kulturmarxistiska och svenskt mainstreammässiga aspirationer i österled; nyhetsmixen är annorlunda än i den finska huvudsajten, vinklingen och tonfallet bekant för den som låtit sig rådbråkas av SVT, men finlandssvenskarna besitter inte problemformuleringen så den rikssvenska pipelinen spiller mot den finska fonden som en liten sällsam hybrid av nationellt bevarande för finlandssvenskarna och månglande av 08-svenskhetens humanitära luft:

Citat:
Svenska kulturfonden reserverar 180 000 euro för svenskspråkig integration av invandrare och mångkultur.

Citat:
Kulturfonden utarbetar för år 2017 ett strategiskt program för integration och mångkultur.

- Finland behöver invandring, och det stora antalet asylsökande är både en möjlighet och en utmaning, säger styrelseordförande Stefan Wallin.

http://svenska.yle.fi/artikel/2015/1...och-mangkultur

"både en möjlighet och en utmaning", det låter bekant...


Tom Moring, professor i journalistik på Svenska social- och kommunalhögskolan (tillika hedersdoktor i Stockholm):

Citat:
Flera medier valde i sin rapportering från presskonferensen att fokusera på våldtäktsstatistiken och det faktum att tre av de misstänkta är flyktingar. Professor i journalistik Tom Moring, som följde med presskonferensen, tycker att polisen gav en väldigt saklig bild av läget, medan journalisterna ensidigt fokuserade på de frågor som gäller våldtäkter gjorda av asylsökande.

Citat:
– Jag tycker att medierna är mer benägna nuförtiden att lyfta fram kännetecken som identifierar folk som utlänningar eller som flyktingar.

Enligt honom är det här en följd av ett nationalistiskt tänkande överlag i Finland.

–Vi verkar tycka att alla som kommer hit borde uppträda som Bror Duktig och vara bäst i klassen, annars borde de skickas bort, säger Moring.

http://svenska.yle.fi/artikel/2015/1...-helhetsbilden

I Sverige är det istället så att MSM betecknar gängvåldtäktsmän på finlandsfärjan som svenskar trots att de är utländska medborgare, svarta som synden, från MENA. Det svenska narrativet genljuder i Svenska Yle, men i minoritetsställning, som en nationellt medveten enklav som emellertid i likhet med Sverige sålt sig för multikulti. I Sverige har dock 08-svenskheten tvingats på oss alla, medan samma rikssvenska påhitt anammats i ett större samförstånd, mer selektivt, i ojämförligt mycket mindre volym och högre grad av kontroll samt nationell medvetenhet. Som gosedjur att måna om.
Citera
2015-12-04, 09:38
  #36005
Avstängd
sherms avatar
SvD upplåter åter plats till sanningsmånglare:
Citat:
På kort sikt är välfärdsstatens utgifter givetvis ett angeläget problem. De tillfälliga kostnaderna för mottagandet av de flyktingar som kommit till Sverige i år är ansenliga. Men med rätt insatser på arbets- och bostadsmarknad kommer dessa människor att kunna bli skattebetalare inom kort. En *betydande andel är dessutom utbildade (med utbildningar som något annat land finansierat) med hög motivation att etablera sig i sitt nya hemland. Ges dessa en chans att starta företag och komma ut i arbetslivet finns all *anledning att ha tilltro till mycket positiva ekonomiska prognoser. Och med sådana potentiella statliga inkomstökningar på inkommande..
Ja, då kan rent av himlen vänta runt hörnet. Tar det aldrig slut? Nej, galenskapen lär väl fortgå tills dess svensken får nog och slutar knyta näven i fickan. Det lär fortgå fram till den dag människor som detta tvingas springa gatlopp genom våra städer. Till den dag då drömmen om lyktstolparna förverkligas. Hur länge, kan man undra, ska det dröja?

Citat:
Tanken att ”broder*skapet” inom en stat bäst för*valtas genom etniska, nationella gränsdragningar är lika perverterad som förlegad i ett modernt, globalt samhälle.
Etnisk gränsning som perverterad och omodern, för i ett samhälle, som är modernt, är istället etnisk rensning det nya svarta. Vem kunde vänta sig annat än en okritisk hyllning till Andreas Johansson Heinös ”Farväl till folkhemmet. Frihet, jämlikhet och sammanhållning i invandrarlandet Sverige” (Timb*ro). En kritisk läsning hade nog rimmat på tok för illa med de ideal som alla bortsett från den skara perverterade skribenter som tänder eldar i det nationella skymningslandet.
Citera
2015-12-04, 09:47
  #36006
Medlem
Intressant inlägg Kinuski! Tack för det.


Igår lyssnade jag, vilket ju är min vana, på Studio 1 i P1 igen. Jag försöker att lägga in de mest hårresande dumheterna här men har väl varit lite dålig på det. Jag ska försöka bättra mig för alltid är det någon som kanske tycker att det är intressant.

Igår var det LO som skulle intervjuas angående den för LO bekymrande trenden att SD växer bland deras medlemmar. Detta trots att LO alltid försökt att smutskasta och medvetet felaktigt beskriva deras politik så att medlemmarna börjar tycka rätt istället. Det är dock inte lika enkelt att använda Studio 1 som en megafon mot valboskapen. Journalisterna där har nämligen börjat ställa kritiska frågor och nöjer sig inte längre med de gamla vanliga floskelsvaren. Lyssna bara på den här strutsen.

http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=6317730

Missförstå mig inte nu. Studio 1 är självklart fortfarande svårt vinklat och man får lite förhöjt blodtryck som ständig lyssnare, men det har faktiskt skett förbättringar. Hur många som lyssnar på det där känner att LO är på rätt spår när det gäller att företräda sina medlemmar?


Edit: hade fel länk
__________________
Senast redigerad av Klorex 2015-12-04 kl. 10:15.
Citera
2015-12-04, 10:41
  #36007
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
SvD upplåter åter plats till sanningsmånglare:

Ja, då kan rent av himlen vänta runt hörnet. Tar det aldrig slut? Nej, galenskapen lär väl fortgå tills dess svensken får nog och slutar knyta näven i fickan. Det lär fortgå fram till den dag människor som detta tvingas springa gatlopp genom våra städer. Till den dag då drömmen om lyktstolparna förverkligas. Hur länge, kan man undra, ska det dröja?


Etnisk gränsning som perverterad och omodern, för i ett samhälle, som är modernt, är istället etnisk rensning det nya svarta. Vem kunde vänta sig annat än en okritisk hyllning till Andreas Johansson Heinös ”Farväl till folkhemmet. Frihet, jämlikhet och sammanhållning i invandrarlandet Sverige” (Timb*ro). En kritisk läsning hade nog rimmat på tok för illa med de ideal som alla bortsett från den skara perverterade skribenter som tänder eldar i det nationella skymningslandet.

Ja ser man på... Ingen som heter Cecilia Notini Burch ska berätta för mig hur Sverige borde vara, speciellt inte när det går helt på tvärs med hur verkligheten ser ut. 30 år av massinvandring har ju visat att hon har fel i mer eller mindre precis allt hon skriver.

Jag trodde i min enfald att sådana som Cecilia var ett utdöende släkte, eller i alla fall när det gäller mediauppmärksamhet. Det där tåget har ju gått. Men det kan vara som en föregående skribent skrev. MSM kommer aldrig ändra på sig.

Det kanske är så ändå. Det ändras inte på riktigt förrän vi tar upp den där knutna handen ur fickan? Jag minns ett inlägg i tråden som jag tror modererades bort ganska fort där en svårt frustrerad person föreslog att likasinnade, sådana med intresse av att få Sverige på rätt köl igen, skulle organisera sig. Ett kännetecken kunde vara att alla skulle bära torshammare runt halsen.

Jag skrockade lite åt det den gången eftersom idén är lite barnsligt naiv, men ändå sitter jag här med en torshammare i silver runt halsen. Hehe jag organiserar mig.
Citera
2015-12-04, 11:46
  #36008
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Klorex
Ja ser man på... Ingen som heter Cecilia Notini Burch ska berätta för mig hur Sverige borde vara, speciellt inte när det går helt på tvärs med hur verkligheten ser ut. 30 år av massinvandring har ju visat att hon har fel i mer eller mindre precis allt hon skriver.

Jag trodde i min enfald att sådana som Cecilia var ett utdöende släkte, eller i alla fall när det gäller mediauppmärksamhet. Det där tåget har ju gått. Men det kan vara som en föregående skribent skrev. MSM kommer aldrig ändra på sig.


Det finns 66 Notini på Eniro. De flesta har förnamn som Elisabeth, Gunilla, Mats, Torkel m.m. På wikipedia kan man läsa om zoologen Gösta Notini och hans tre barn Dag Esbjörn Notini, Anja Notini och Inger Notini. Cecilia Notini Burch kanske är nästa generation och gift Burch?

Om jag har rätt i denna förmodan, så är Cecilia Notini Burch själv svensk. Hennes budskap i artikeln i SvD verkar bl.a. vara, att man både kan äta kakan och ha den kvar, ty annars "[stjälps] såväl det tredje värdet i den demokratiska treklövern – broderskapet – som hela det demokratiska, liberala projektet i sig".

Det finns enl henne emellertid inte något problem, då en fri migration skulle skapa en "oerhörd ekonomisk tillväxt" och därmed "utrymme för välfärdssatsningar även i en värld av öppnare gränser" baserade på "potentiella [sic] statliga inkomstökningar på inkommande". Ty med "rätt insatser på arbets- och bostadsmarknad kommer dessa människor att kunna bli skattebetalare inom kort", förkunnar Cecilia Notini Burch från sitt elfenbenstorn.

Citat:
På kort sikt är välfärdsstatens utgifter givetvis ett angeläget problem. De tillfälliga kostnaderna för mottagandet av de flyktingar som kommit till Sverige i år är ansenliga. Men med rätt insatser på arbets- och bostadsmarknad kommer dessa människor att kunna bli skattebetalare inom kort. En betydande andel är dessutom utbildade (med utbildningar som något annat land finansierat) med hög motivation att etablera sig i sitt nya hemland. Ges dessa en chans att starta företag och komma ut i arbetslivet finns all anledning att ha tilltro till mycket positiva ekonomiska prognoser.

Och med sådana potentiella statliga inkomstökningar på inkommande borde väl den svenska vänstern med fog kunna hävda utrymme för välfärdssatsningar även i en värld av öppnare gränser? Även om nödvändiga åtgärder på arbetsmarknaden möjligen kommer att gå emot klassisk socialdemokratisk politik, finns det ju mycket välfärdspolitik i form av trygghetssystem kvar att försvara. Var finns vänsterns framtidsvisioner för det mångkulturella samhället? Varför denna ängslighet?
Citera
2015-12-04, 12:16
  #36009
Moderator
Tinuviels avatar
Påminner om moderatormeddelandet i tråden.
// mod
Citera
2015-12-04, 12:44
  #36010
Moderator
Meijis avatar
Idag den 4:e december i nådens år 2015 - 40 år (!) efter att den svenska invandringspolitiken lades om - kan man läsa en sanningsenlig signerad ledare (i GP), som avlivar myten, att "Sverige har alltid varit ett invandringsland" och "Sverige har alltid varit multikulturellt". Adam Cwejman presenterar en kort översikt och framhåller, att "det saknas paralleller i svensk historia till dagens invandring". Cwejman skriver avslutningsvis:

Citat:
Försöken att skapa en berättelse av att Sverige alltid varit ett land med en omfattande invandring bygger sannolikt på en vilja att motverka bilden av de senaste årens, och i synnerhet höstens, invandring som något unikt i svensk historia. Det är förståeligt.

Men ingen hjälps av dåliga jämförelser eller en förskönad bild av verkligheten, sådan som den är och varit. Utmaningen är kvalitativt ny. Det går inte att peka på historiska erfarenheter och konstatera att detta har vi gjort tidigare, för det har Sverige inte gjort.

Cwejman: Myten om Sverige som invandringsland

Det är kanske tveksamt, om myten om Sverige som "ett invandringsland" härmed är begraven i t.ex DN. Liket är nog vid god vigör.

-----

PS Jag delar inte Cwejmans överslätande och antidemokratiska inställning, att det "är förståeligt" (underförstått no big deal) att svenska s.k. journalister, politiker m.fl. sprider myter i syfte att vilseleda väljarna för den goda sakens skull.
Citera
2015-12-04, 13:50
  #36011
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Johan Norberg lämnar ifrån sig en text som är lika spännande som ett begagnat stolpiller.

http://www.metro.se/kolumner/johan-n...tB3l2RJZhYTBk/

Citat:
Du hörde nog också historien, den spred sig som en löpeld. På ett asylboende i Kramfors försökte en mobb på 30 man våldta en kvinna och döda hennes tonåriga son, för att hon är i Sverige utan en man. Men hörde du fortsättningen? Ett vittne hävdar att det rörde sig om ett gräl mellan sonen och två andra killar och att det inte fanns någon mobb. Ledningen på boendet tyckte inte heller att rubrikerna speglade händelsen. Områdeschefen klagar för Dagens Nyheter: ”Det är på rutin som jag läser artiklar om asylboenden som är direkt felaktiga. ’Stort slagsmål’ kan det stå och så visar det sig att någon lackade i matsalen och kastade en tallrik i golvet.”

Innehållet är tillrättalagt trams i syfte att förminska betydelsen av de uppenbara (mång)kulturkrockar som nu uppträder frekvent och får spridning på sociala medier, likaväl som i alternativa dito.

Vi kan konstatera att Johan Norberg agerar som vore han lika oinsatt och verklighetsfrånvänd, som de allra värsta vänsterprästerna. En tradition som andas "vi har råd!", "berikande!", "integration!", o.s.v. Den delen av svenska folket som problematiserar och ffa opponerar sig, är bara snabba med sin intolerans och vilja att feltolka och missförstå.

Och det gör det hela lite intressant. För kan man inte nästan ana en spurt mellan Anders Lindberg och Johan Norberg? Socialisten och liberalen i en sista galenskapens urladdning. Jag förutspår att Johan Norbergs fall kommer bli hårdast. Vilket skänker mig en viss skadeglädje.
Citera
2015-12-04, 15:04
  #36012
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Brukar inte immigrationen från f d Jugoslavien på 90-talet framhållas som ett exempel på att vi har varit igenom detta för och "klarat det"? (Kroater, serber, slovener, bosnier i all ära, men hur integrerade är bosniaker, makedoner, kosovoalbaner?) Givetvis har vi inte haft något tillnärmelsevis liknande den muslimska massimmigrationen av välfärdsmigranter. Det är en helt ny epok, en ödesavgörande för Sveriges del och troligtvis hela Europa.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in