När Sverige är nära kollaps, myndigheter dukar under, volontärer bränner ut sig och politikerna har panikångest, när Sverige är fullständigt självutplånande i sin gränslösa godhet, då släpps den hypade rasifierade separatistiska plattformen "Rummet" som bok med ett osande sverigehat.
På SvDs kultursidor skriver Qaisar Mahmood om boken i en kommentar med rubriken ”Rasism är rasism, oavsett avsändare”.
"I dagarna har sajten Rummet, som beskriver sig som en plattform för ”feminister och antirasister som rasifieras”, kommit som bok. Under rubriken ”Varför är det så skönt att knulla med vita partners” finns ett slags test – de som får 5-6 poäng får veta att ”Grattis: du är som Qaisar Mahmood! Det kommer att ta dig långt här i Norden. Du älskar Sverige och svenskarna så hårt att du borde köpa ett par knäskydd så du inte får ont i knäna när du suger av dessa härliga Vasaättlingar!”"
http://www.svd.se/rasism-ar-rasism-oavsett-avsandare
Mahmood ställer frågor som många svenskar undrat över men misstänkliggjorts om de ställt dem öppet.
"Varför har vi högre tolerans när personer som tillskriver sig ett utanförskap eller underläge (många gånger utan förankring i det verkliga livet) uttrycker sig rasistiskt och sexistiskt?
Varför tar vi sällan avstånd ifrån rasistiska tanke- och bildfigurer som uttrycks av personer som bekänner sig till den antirastiska rörelsen?
Rasism är rasism, oavsett avsändarens pigmenthalt eller om man är ”fyra hippa tjejer med sneakers”, som det heter i förlaget Galagos marknadsföring av boken. I Sverige verkar det finnas en utbredd föreställning om att alla medel är tillåtna om man slår underifrån.
En stilla påminnelse: att anse sig tillhöra en underprivilegierad grupp behöver inte innebära ett faktiskt utanförskap på individnivå. "
Det sista stycket är högaktuellt nu när vanliga svenskar ute i landet drabbas hårt av vansinnespolitiken utan att kunna påverka situationen eller göra sin röst hörd i MSM. Priviligierade rasifierade debattörer inom kultureliten får nästan obegränsat utrymme i medierna medan folket hålls utanför MSM nästan som om det inte existerar.
Svd kan inte vara omedvetet om den effekt Mahmoods kommentar får under rådande omständigheter. Även Ivar Arpi attackeras i boken och Arpis svar till SVT som uppmärksammat Mahmoods kritik är (som alltid) klockrent.
"Ivar Arpi figurerar själv i boken. I kapitlet ”Det värsta som finns är självcensur” driver skribenterna med de som argumenterat för att Mohammed-karikatyrer och skämt om sexuella minoriteter ryms inom åsiktsfriheten, och ger exempel på egna ”ocensurerade åsikter”. Bland annat görs ett fotomontage på Ivar Arpi i nazistuniform, medan Göran Greider beskrivs som ”frasradikal”.
I sociala medier har flera privatpersoner krävt att boken borde stoppas. Ivar Arpi menar att eftersom det är tydligt att detta är ett skämt, är det självklart att det ska få publiceras.
– De driver med att jag stått bakom publiceringarna av Charlie Hebdos teckningar. De drar det kanske absurt långt, men det vore olyckligt om diskussionen fastnade i att handla om förbud här. Diskussionen bör handla om innehållet, inte om det är olagligt, säger Ivar Arpi."
http://www.svt.se/kultur/bok/antiras...gas-for-rasism
SVT rapporterar bara om kritiken av boken men rubriksättningen är kanske ett tecken i tiden: "Antirasister anklagas för rasism"