Att göra sig själv dum är ett ständigt återkommande konststycke från svensk media.
Att media behöver ett nytt förhållningssätt till SD är helt klart. Frågan är bara hur det ska se ut. Tidigare har all politik som SD föreslagit varit "rasistisk" eller "främlingsfientlig" på ett eller annat sätt. Nu företräder plötsligt Miljöpartiet politik som tidigare betraktades som rasistisk, vilket såklart nödvändiggör en omprövning av tidigare attityder. Jag gissar att rasistanklagelserna kommer börja försvinna så sakteliga från den offentliga debatten, det är inte längre hållbart som det sett ut tidigare. Nu måste svensk media hitta på nya sätt att göra SD irrelevanta för väljarna.
Citat:
Ewa Stenberg: SD bleknar i debatten om flyktingarna
Invandringspolitiken har tagit över den politiska dagordningen i Sverige. Men det parti som förknippats med frågan, Sverigedemokraterna, är marginaliserat i debatten. Flera av de andra partierna har bytt ståndpunkter, och striden står helt mellan dem.
Valmöjligheterna för de väljare som låtit invandringspolitik avgöra blev bara två: SD eller vilket som helst av de andra. Nu finns det flera olika alternativ. De sju andra partierna förhåller sig till själva sakfrågan, inte till SD. Det är stor skillnad mellan till exempel Centerns generösa linjer och Moderaternas mycket strama. I den aktuella politiska debatten om flyktingkrisen har Sverigedemokraterna knappt märkts av.
Sedan dess har regeringspolitiken svängt och retoriken bytts.
Slutsatsen tycks vara att SD är irrelevant för att de slutat växa i opinionsmätningarna och att deras politik inte längre är unik. När sade man senast något liknande om KD eller FP senast?
K-G Bergström har ett liknande resonemang:
Citat:
Förklaringen till att SD hamnat ensamt i en politisk öken eller i varma turistparadis är förstås att andra partier delvis tagit över partiets vanliga roll. Både M och i någon mån KD har under hösten skärpt sin flyktingpolitik liksom regeringen.
Men även om flykting- och terrorkriserna skulle blåsa över, är förutsättningarna fortfarande sämre för SD att spela en nyckelroll. Fortsatt isolering för SD samtidigt som M för en flyktingpolitik som kan locka tillbaka gamla M-väljare är nog lite av en mardröm för Jimmie Åkesson.
http://www.expressen.se/kronikorer/k...ardrom-for-sd/
Sen när befann sig SD inte i en politisk öken? De andra partierna har ju inte ändrat inställning till dem, vilket knappast är SD:s fel. Om man tror att flyktingkrisen kan bli en "mardröm" för SD är man långt ute i rymden och svävar. Visst, SD kanske inte får 40% i nästa opinionsmätning, men de lär knappast tappa väljarstöd. Svensk media verkar tro att SD "förlorar" bara för att de inte växer som tidigare. Att de överhuvudtaget har växt så mycket sedan valet är en sensation inom svensk politik; inget parti har haft en sådan tillväxt sedan efterkrigstiden. Sen är det inte enbart flyktingmottagandet som är det relevanta. När det gäller utvisning för kriminella invandrare, anhöriginvandring, krav för medborgarskap, invandrarbidrag osv är 7K fortfarande ljusår efter SD. Här kan de fortfarande locka missnöjda 7K-väljare.
Sen måste man vara svensk journalist för att inte inse hur korkad den här avslutning är:
Citat:
På ett möte i onsdags sade Jimmie Åkesson att det känns som SD börjar vinna. Hur den vinsten ser ut återstår att förklara. Hittills i år har Sverige tagit emot drygt 140.000 asylsökande människor. Det var väl knappast vad SD ville.
Alltså, var ska man börja? Det Åkesson syftar på här är givetvis att SD börjar "vinna" debatten om det ohållbara i svensk invandringspolitik. Mig veterligen har SD inte haft något formellt inflytande på svensk invandringspolitik, och det är därmed inte deras fel att det kommit 140.000 asylsökare till Sverige i år. Hur korkade tror Ewa Stenberg att väljarna är? Tror hon att SD-väljare enkelt konstaterar att det är meningslöst att rösta på SD bara för att de andra partierna bedriver en massinvandringspolitik till Sverige? Förhållandet är det rakt motsatta. Suck.
Under valrörelsen 2010 minns jag att SD hade bjudit in Pia Kjærsgaard till något torgmöte. Hon sa då något i stil med att "Sverige ligger 10 år efter utvecklingen i Danmark". Med tanke på att Dansk Folkeparti genomgick en liknande process som SD (om än inte lika extrem) innan de blev ett parti som alla andra är det inte omöjligt att SD så sakteliga har börjat en normaliseringsprocess. Det är 5 år sedan SD kom in i riksdagen. Om 5 år tror jag knappast att situationen ser ut som i dag. Då är förmodligen Sverige mer likt Danmark med avseende på invandringspolitiken. Om SD likt Dansk Folkeparti sätta ribban för invandringspolitiken är mycket vunnet.
En annan lustig detalj är hur DN lyckas trycka in invandring i vartenda område som tidningen skriver om. När man öppnar sportbilagan ser man detta:
Citat:
Nu vågar Ahmad gå till simhallen igen
Flykten till Sverige blev också början på ett nytt simliv. I Syrien kunde inte Ahmad Al Said träna de sista två åren på grund av rädsla för att gå till simhallen. I nya hemstaden Helsingborg har simträningen hjälpt honom att komma in i det svenska samhället, och utvecklat honom som simmare.
http://www.dn.se/sport/nu-vagar-ahma...imhallen-igen/