Citat:
Tidigare i morse låg denna undermåliga artikel av Michael Winiarski på central plats på förstasidan. Alla ingredienser av damage control finns med. Breivik såklart, alla angrepp mot moskéer, Lars Wiks har i hög grad sig själv att skylla, jihadister och antijihadister är lika goda kålsupare, mångkulturens belackare är de verkligt skumma etc.
http://www.dn.se/nyheter/sverige/mic...ryper-narmare/
http://www.dn.se/nyheter/sverige/mic...ryper-narmare/
Språket/begreppsapparaten och perspektiven/vinklingarna är ett par av de vapen, som den svenska journalistkåren använder för att bekriga läsarna, lyssnarna och tittarna. Svenska s.k. journaliser ger medvetet väljarna en skev, t.o.m. falsk bild av verkligheten. Michael Winiarski skriver:
Citat:
Men hatet och hoten riktar sig inte bara åt ett håll. Angrepp på muslimer och mordbränder mot moskéer är också en del av verkligheten i Sverige och Europa.
Jomenvisst... att det ibland klottras på moskéer eller att ett par byggbaracker bränns ned - utan att någon skadas eller dödas - det är givetvis jämförbart med att ett antal människor mejas ned mha automatvapen... (ironi)
Winiarski fortsätter:
Citat:
I det sammanhanget finns anledning att påminna om att Lars Vilks – utöver sina omstridda konstverk – även står nära muslimhatande kretsar som rörelsen ”Stop Islamization of Nations” (Sion) som från USA leds av Pamela Geller och Robert Spencer.
Den 11 september 2012 träffade jag Lars Vilks i New York, i samband med att han framträdde vid en av ”Sion” arrangerad konferens på elvaårsdagen av terrordådet mot World Trade Center. Han hade tagit en paus från den dygnetruntbevakning som Säpo består honom med i Sverige på grund av de upprepade mordhoten han utsatts för.
Ett av konferensens slagord var vaktslående om yttrandefriheten, men hela tillställningen hade en rasistisk grundton där budskapet var ”global counterjihad”, kampen mot en påstådd islamisering av USA och Europa.
Den 11 september 2012 träffade jag Lars Vilks i New York, i samband med att han framträdde vid en av ”Sion” arrangerad konferens på elvaårsdagen av terrordådet mot World Trade Center. Han hade tagit en paus från den dygnetruntbevakning som Säpo består honom med i Sverige på grund av de upprepade mordhoten han utsatts för.
Ett av konferensens slagord var vaktslående om yttrandefriheten, men hela tillställningen hade en rasistisk grundton där budskapet var ”global counterjihad”, kampen mot en påstådd islamisering av USA och Europa.
Rasistisk grundton? Rasistisk?
En nätkommentar (av Timur Sadreev) till DNs artikel:
Citat:
Vad har motstånd mot islam med "ras" att göra? Svara på det Winiarski. Islam är inte en ras. En muslim kan ha vilken hudfärg som helst. Det är en modern myt, att islam skulle vara kopplat till en specifik "ras" eller folkgrupp. Det land i världen som har flest muslimer är Indonesien. Där hittar du inte många araber kan jag lova dig! I Bosnien, Albanien liksom Tjetjenien och Dagestan, där hittar bara vita muslimer. Osv osv. Stoppa myten om en muslimsk ras!
Winiarski fortsätter:
Citat:
Några av deltagarna uttryckte sig på ett sätt som förklarar varför massmördaren Anders Behring Breivik hämtade mycket av sin inspiration från den ideologi som torgförs av ”Sion”.
Här tänjs begreppet ideologi l-å-n-g-t. Konservatism, liberalism och socialism är idelogier - men är verkligen en negativ inställning till islamiseringen av Europa en "ideologi"? Mjaa... tjaa..
Winiarski kallar hursom protesterna för en "ideologi" i syfte att dra en slöja över, att protesternas fundament inte främst är abstrakta idéer - utan konkreta erfarenheter av hur den faktiska, fysiska närmiljön har förändrats till det sämre för europeerna pga den muslimska koloniseringen av Europa.
Madrid ... London ... Paris ... Köpenhamn ... Rotherham... Rochdale... Oxford ... the list goes on and on
Winiarski fortsätter:
Citat:
Av Breiviks politiska ”manifest” framgick att hans drivkraft för sitt terrordåd var hans motvilja mot det norska Arbeiderpartiets ”multikulturalism” och liberala invandringspolitik. En begreppsvärld som främlingsfientliga rörelser och partier delar.
Är Arbeiderpartiets ”multikulturalism” och "liberala invandringspolitik" uteslutande eller främst något som finns i *begreppsvärlden*??
Det verkar som Winiarski anser, att om man avstår från att påtala Arbeiderpartiets ”multikulturalism” och "liberala invandringspolitik"... så förespråkar Arbeiderpartiet varken någon ”multikulturalism” eller någon "liberala invandringspolitik". " Winarskis utblick verkar vara: "I begynnelsen var ordet"... draget till sin spets.
Ann Charlotte Marteus beskrev en del av sina arbetsuppgifter som övertygad antidemokratisk åsiktskorridorarbetare. Hon skulle:
Citat:
... slå ner stenhårt på debattörer som använde uttryck som på något sätt kunde normalisera SD:s problembeskrivning; attackera varenda jävel som använde ord eller fakta som på något sätt kunde tolkas som rasism eller glidningar mot rasism. Eller eventuella förstadier till glidningar mot rasism.
http://www.expressen.se/ledare/ann-c...ktskorridoren/
Vilket är precis vad korridorarbetaren Michael Winiarski gör. Den som kritiserar ”multikulturalism” och opponerar mot en ansvarslöst "liberal invandringspolitik" delar begreppsvärld [sic] med "främlingsfientliga rörelser och partier" ... och ska därför "[slås] ner stenhårt".
Här är en annan analys som korridorarbetaren och omvärldsanalytikern Winiarski bearbetar (läs bekrigar) väljarkåren med:
Citat:
Valframgången för Sverigedemokraterna i höstas är ett tecken på att det även på våra breddgrader finns anledning att vänta sig ett ökat folkligt stöd för diskriminering av invandrare och minoriteter, särskilt från utomeuropeiska och muslimska länder.
Om något lär en sådan utveckling öka förutsättningarna för nyrekrytering av militanta islamister och jihadister. Och det bäddar för fler islamistiska terrordåd, vilket i sin tur stärker kraven på att ingripa mot muslimer i efterhand. Det kan bli en ond cirkel som ingen vet hur man tar sig ur.
Om något lär en sådan utveckling öka förutsättningarna för nyrekrytering av militanta islamister och jihadister. Och det bäddar för fler islamistiska terrordåd, vilket i sin tur stärker kraven på att ingripa mot muslimer i efterhand. Det kan bli en ond cirkel som ingen vet hur man tar sig ur.
http://www.dn.se/nyheter/varlden/mic...en-ond-cirkel/
Så nu vet vi det... om (eller när
) muslimska terrorister slår till i Sverige, så beror det på valframgången för Sverigedemokraterna. Den "bäddar" [sic] enl Winiarski för islamistiska terrordåd. -----
PS Vem är förresten Michael Winiarski? Farbror google anser, att "Winiarski" är
Polish: variant of Winiarski. Jewish (from Ukraine): patronymic from Ukrainian vynar ‘wine merchant’ + the possessive suffix -ski.2010 fick Michael Winiarski, Dagens Nyheter, pris som "Årets Berättare" för sina beättelser från Haiti.
http://www.dn.se/kultur-noje/nyheter...rnalistpriset/