Citat:
Ursprungligen postat av
BenLomond
Jag avstavade för att det finns med bland Flashbacks tips om hur man skall citera vill jag minnas. D.v.s. inte ta med för mycket.
Judarna har funnits i Sverige i hundratals år och jag kan inte påminna mig något större söndrande som uppstått ur det. Hur många är de; 20-30000? Tror du på allvar att de har ambitionen att ta över Sverige? Hur fan skall det gå till?
Jag tror du blandar ihop postmodernism och judiskhet samt etablissemang och judiskhet. Det finns judar i båda dessa läger. Därmed delar de vissa (enligt mig relativt stolliga) idéer med vänsterintellektuella. Andra som är judar har en del makt och inflytande för att de helt enkelt är en del av etablissemanget. Kanske irriterande för en antisemit men för oss andra varken bättre eller sämre än en vanlig ursvensk i etablissemanget.
Om du kan plocka fram statistik och exempel på när och hur judarna skadat Sverige så finns något att diskutera. Diffusa idéer om att de på något unikt judiskt vis konspiratoriskt försöker förstöra Sverige är allt annat än övertygande.
Så här ligger det till, (vilket du säkert har högst personlig erfarenhet av?) att judarna ägnar sig åt systematiskt etnisk nepostism och nätverkande. Det blir ett etablissemang i etablissemanget.
Ibland är det uppenbart, som när man återfinner juden Wolodarski som väldigt ung chefredaktör för judiskägda DN samtidigt som man hittar honom i redaktionskomitten för Judisk Krönika. Ungefär på samma sätt som när juden Katizif Silberstein häromåret tjugotvå år gammal blir en slags utrikespolitisk expert på SvD.
Men oftast är det inte lika uppenbart, speciellt för de som inte vet att varenda judeunge i Sverige varje år skickas på judiska sommarläger kors och tvärs i världen för att bygga upp sitt etniska nätverk.
De flesta judar har inte funnits i Sverige i flera hundra år. De kommer och går som katten. För judarna är Sverige inte en ödesgemenskap utan en plattform, fullt utbytbar om något finansiellt eller politiskt högriskprojekt, typ massinvandring, skulle gå åt helvete. Då gör de som de gjort förr, flyter iväg från den sjunkande skutan med hjälp av sitt internationella etniska nätverk och prövar lyckan någon annanstans.
Om man analyserar deras roll i det ljuset så förklaras mycket av den nonchalanta och oppurtunistiska
hållningen de uppvisar visavi politiska högriskprojekt.