Citat:
Ursprungligen postat av
Strix m/94
Det tycks mig som att PK-eliten funnit att uttrycken svensk och människa är synonymer. Den som förnekar att någon är svenskt förnekar därmed också vederbörandes människovärde. Det är väl det yttersta beviset för nationell hybris, att hävda att alla är svenskar? Tanken om "Den Humanitära Stormakten" har något obehagligt chauvinistiskt över sig, om varken bygger på ödmjukhet eller saklig analys. De kommer småningom att få äta upp detta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Munchen79
Den samiske folkrättsjuristen Mattias Åhrén ger sig in i debatten.
http://www.svt.se/nyheter/sverige/ma...-inte-svenskar
Citat:
Ursprungligen postat av
NSO
Här någonstans blev det tydligt exakt hur primitiva, hänsynslösa och auktoritära åsiktsbrahminerna är i sitt inkluderande folkförnekande. Alla ska vara svenskar om man så ska tömma begreppet på allt innehåll av betydelse och tvinga in alla i begreppet. Ojdå, är samerna ett
eget folk och en
egen kultur där vem som helst inte tas upp i röstlängden till Sametinget och som med framgång i domstol kan åberopa det ålderdomliga rättsinstitutet
urminnes hävd som grund för ägande och nyttjanderätt till mark och vatten. Vem var det som gillade olika? Var inte härstamning och urminnes hävd obsoleta principer? Kan såna här principer också tänkas gälla
det där andra folkslaget vars förfäder också levt här uppe i tusentals år?

PK-eliten fick således påbörja uppätandet av sin icke-nationalchauvinism redan dagen efter. Ibalnd vaknar Nemesis kvickare än man tror.
Om samer finns som folk, särskilt i förhållande till svenskar, ja då finns nog svenskar också. Skulle inte svenskarna finnas, så blir det svårt att förhålla samerna till något alls. För samernas skull är svenskarna livsviktiga.
Denna affär, där man först försökt klistra "fascism" på SD och fått nästan alla forskare emot sig, så försöker man hävda att SD är "rasister" och genast får SD stöd av en samisk folkrättsjurist. Belöningen i mediekriget för PK-eliten är att SD "
chockökar" i Novus senaste mätning.
Så, ännu mer panik i PK-lägret. Vad blir nästa drag?