2014-12-31, 13:21
  #26449
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tim-Drake
Hans son, Hasan, gör inte heller han någon vidare bra reklam för Alliansen. Han är folkpartist och förespråkar att man skjuter Sverigedemokrater.



https://www.facebook.com/sdvarberg/p...13557735516100

Flera ur 7-klövern har samlat på sig riktiga stollar ur multikultikategorien. M har stiftat bekantskap med kriminell alban, likaväl som med islamistisk riksdagsledamot. C har haft sin egen islmistiska familj, även om jag har för mig att fadern dragit sig ur politiken (men dottern fortsätter sy slöjor åt svensk polis). S ville ha en islamist i partistyrelsen. Mp har gudbevars en islamistisk minister.

Och detta är bara början. Ge det 10 år till. Lägg på samma utveckling inom offentlig förvaltning. Tanken förskräcker, men det är så det kommer att bli.
Citera
2014-12-31, 13:37
  #26450
Medlem
envackerblommas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SigmenFloyd
I begreppet "utlandsfödda" antar jag att man också inkluderar västerländsk, högutbildad arbetskraftsinvandring också? Detta torde isåfall höja medelvärdet på sysselsättningsgraden, jämfört med den flyktingrelaterade gruppen.
givetvis , därför är siffran 63% hos DN/Fores inte bara gammal (2012), den är helt vilseledande.
Antar sysselsättningsgraden hos kineser i Kistas itkluster eller franska stjärnkockar är nära 100 procent.
Födda i Afrika typ just 40% sysselsättningsgrad - samt Somalier bara runt 20 % - men då är dessa Somalier ofta i låtsasjobb vars syfte är att få kommunens socialbidragstagare bli A-kasseförsörjda av staten . Kommunen tjänar på detta.... exempel
http://www.uddevalla.se/arbete/arbet...280003494.html

Mediakriget bedrivs även på ekonomisidorna
Igår kom en ytterst dålig siffra för handelsbalansen - minus 0,7 miljarder mot väntade plus 2 miljarder för november. Det var alltså en mycket negativ överraskning å sådana ska media rapportera?! Två decenniers plussiffror byts nu mot minus - kommer få stora konsekvenser frsamöver .
AFV hade en liten notis - annars knäpptyst i media. DN hade förra året 30 dec en artikel om handelsbalansen - för då var siffrorna positiva, nu tysta. Kallas visst agendajouurnalistik
__________________
Senast redigerad av envackerblomma 2014-12-31 kl. 13:40.
Citera
2014-12-31, 14:08
  #26451
Medlem
"Sveriges 20 viktigaste röster för fri rörlighet"

http://migro.se/sveriges-20-viktigas...fri-rorlighet/

Migro har sammanställt en lista med de 20 mest ondskefulla och samvetslösa människorna i Sverige. Här är migrationsområdets Sauron, Lucifer, Cruella Deville, Hannibal Lecter, Voldemort... de flesta av namnen är välbekanta men några var doldisar för mig. Jag ifrågasätter någon enstaka och saknar desto fler.
Citera
2014-12-31, 14:16
  #26452
Medlem
hogerspokets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjyvas
Precis vad jag tänkte komma med. Förutom att vara särdeles servil inför makthavarna är han väl mest känd för att vara LU:s officiella kateder-Don Juan som deflorerar unga studentskor.




http://hd.se/mer/2010/06/04/dick-har...apsforakt-gor/

Men Dick ("Hej jag heter Dick, det betyder kuk på engelska") är medveten om varifrån vår berikande invandring har kommit ifrån.



Ändå pompöst måste det påpekas, ty alla invandrare är lika i sin olikhet gentemot svensken (vem det nu är som förfäktar idén om en helt rasren svensk det framgår aldrig, ty nyansering raserar Tricky Dicks halmgubbar).

Suck!

Jaså Tyskar? Inga Somaliska bidrags-entreprenörer eller rumänska tiggarproffs, ändå, "invandring beriiiikar jööö".

Vad har vi fått av dagens invandringsvågor förutom kreativa sätt att spränga polisstationer, diverse gutturala slanguttryck för nedsättande epitet på kvinnor och parabolantenner på balkonger? Så fortsätter han texten igenom. Storslaget av vår Lundaprofessor! http://www.popularhistoria.se/artikl...-till-sverige/

Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity.

Harrison hade enligt egen utsaga 5,0 i snitt på högstadiet, vilket i ärlighetens namn inte är så jävla imponerande - det räckte ju med att fjäska för lärare för att få 4å5+, vilken möjligen också skulle förklara varför hans klasskompisar studsade honom i pingisbordet. Ingen gillar ju egentligen lillgamla fjäskare.

Han må ha många brister, den gode professorn, han är inte dum (som i ointelligent).

Ur Hanlons & Occams respektive rakknivar i kombination med Rands
Citat:
Contradictions do not exist. Whenever you think you are facing a contradiction, check your premises. You will find that one of them is wrong.

sluter jag mig alltså till att han är genuint ond och syftar till att söndra samhället.

Samma resonemang torde kunna appliceras på en annan skåneprofil. Frigolit. Inte heller han är 'dum' i ordets rätta bemärkelse.

OT-rant

Att Harrison sedan stuckit sin namne i något av snuskhålen på små söta kvinnliga humanistdoktorander må ju vara förlåtet - dels är det upprätthållande av patriarkal akademisk tradition, men framförallt lär han ju inte fått leka 'hide the salami' särskilt mycket i sin ungdom.
och har väl lite att ta igen nu när han har möjligheten att utnyttja sin maktposition. Man kan väl möjligentycka att det är en smula patetiskt att ragga på småbrudar som han (48 år) skulle kunnat vara far till.

Slutligen, visst är det festligt när mobbingoffer växer upp och börjar ägna sig åt just mobbing från SvDs debattsidor?

Dick - butthurt much?
--

Vad vet jag. Jag är ju bara en ung, bitter, historielös, obildad, dumrasistisk, arbetslös lantis, utan analysförmåga, som aldrig varit utanför kommungränsen och som gillar folköl, Ultima Thule och att elda moskéer och rycka hijabs av muslimska kvinnor. Samt nyfascistdödsnazistmördarrasistultranationalist. Apparently.

Gott nytt till alla övriga unga, bittra, historielösa och obildade lantisar här.
__________________
Senast redigerad av hogerspoket 2014-12-31 kl. 14:24. Anledning: Språklig härdsmälta
Citera
2014-12-31, 14:18
  #26453
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Till och med Aftonbladetkrönikörer förstår att DÖ är dömd att få motsatt effekt:
http://www.aftonbladet.se/nyheter/ko...cle20095332.ab
Citat:
Våra ledande politiker har gjort upp med varandra, över väljarnas huvuden. Det är ett historiskt nederlag för demokratin.
Och det vårt lands styrande vill åstadkomma, att stoppa SD, kommer bara att få motsatt effekt. Sverigedemokraterna går nu fram som enda verkliga oppositionsparti. I nästa val blir de större än Moderaterna.
Sveriges främsta politiker har i rädsla valt att fly i stället för att ta den obekväma dialogen med SD. Och på rädslans altare har man offrat en del av vår demokrati.
Vi går in i 2015 i ett mörker som inga nyårsraketer förmår lysa upp.

Detta är häpnadsväckande. I AFAbaldet, som ju inte är känd för något vurmande av demokrati, tvärtom. Kan det vara att deras redaktion känner att ett starkt växande SD är så pass obehagligt att man börjat bry sig om demokrati, och borglighet helt plötsligt?

Ett mörker under 2015, säger aftonbaldet, samtidigt som deras Stefan Löfven och socialdemokraterna garanterats att få regera ostört fram till 2022... Är man sosse borde ju DÖ var en extra julafton i kubik. Varifrån denna vördnad för demokratin? Vibbar man att SD inte bara växer förbi moderaterna, utan även passerar S av bara farten? Kan vara så.
Citera
2014-12-31, 14:19
  #26454
Medlem
Färsk krönika av Daniel Pipes om Sveriges kulturella självmord:

http://www.nationalreview.com/articl...n-daniel-pipes


... och så Arnstbergs fantastiska text om tystnaden, ifall någon missat den:

http://morklaggning.wordpress.com/20...sen-var-ordet/
Citera
2014-12-31, 14:21
  #26455
Medlem
Milo.Minderbenders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sjalvebastedrang
Flera ur 7-klövern har samlat på sig riktiga stollar ur multikultikategorien. M har stiftat bekantskap med kriminell alban, likaväl som med islamistisk riksdagsledamot. C har haft sin egen islmistiska familj, även om jag har för mig att fadern dragit sig ur politiken (men dottern fortsätter sy slöjor åt svensk polis). S ville ha en islamist i partistyrelsen. Mp har gudbevars en islamistisk minister.

Och detta är bara början. Ge det 10 år till. Lägg på samma utveckling inom offentlig förvaltning. Tanken förskräcker, men det är så det kommer att bli.

Det finns redan gott om multikulti-tomtar i offentlig förvaltning. Minns till exempel den offentligt anställde muslimen i Örebro som förberedde sig på en ny kristallnatt:

Citat:
Ursprungligen postat av Amer Nour
Jag har börjat förberedelsen inför kristall natten. För er som fortfarande vill liva i drömmen ( demokrati) önskar jag er lycka till. Men islam är islam och den är fastställd sedan 1500 år sedan och ingen kommer att förfina eller förändra den. sossar moderater, SD bögar och flator och alla ni andra som vill att vi muslimer ska offra visa grundläggande värderingar för att passa i samhällsnormen vill jag säga er lycka till. det finns vissa muslimer som ibland blir tvungna att avstå från vissa värderingar för att kanske uppnå något större för islam och muslimer till dessa säger jag bara att allt handlar om avsikt och på minna om att ALLAH vet vad vi döljer inom oss.
(FB) Kommunanställd muslim Örebro utreds Facebook-inlägg

Amer Nour är även en av företrädarna för Al-Risalah Skandinaviska Stiftelse som driver den wahabistiska Al-Salamskolan i Örebro.
Citera
2014-12-31, 14:35
  #26456
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hogerspoket
Dick Harrison börjar nyårskrökandet tidigt och har otur när han tänker:



Kuken harrison argumenterar för massinvandring av somaliska analfabeter, afghanska fåraherdar och syriska terrorister:
Citat:
När det lilla och efterblivna svenska riket skulle moderniseras, borgar och städer byggas och näringslivet effektiviseras behövdes folk med know-how.

Somalisk know-how på Historiska institutionen på Lunds universitet kanske kunde tillföra något ändå verkar det som
Citera
2014-12-31, 14:46
  #26457
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
Detta är häpnadsväckande. I AFAbaldet, som ju inte är känd för något vurmande av demokrati, tvärtom. Kan det vara att deras redaktion känner att ett starkt växande SD är så pass obehagligt att man börjat bry sig om demokrati, och borglighet helt plötsligt?

Ett mörker under 2015, säger aftonbaldet, samtidigt som deras Stefan Löfven och socialdemokraterna garanterats att få regera ostört fram till 2022... Är man sosse borde ju DÖ var en extra julafton i kubik. Varifrån denna vördnad för demokratin? Vibbar man att SD inte bara växer förbi moderaterna, utan även passerar S av bara farten? Kan vara så.
Peter Kadhammar skrev något liknande för ett par veckor sedan. Det finns fler och fler som börjar inse vad de har ställt till med. Dock var den här ännu mer ärlig på sätt och vis eftersom hon kallar sig själv makthavare utan omsvep och alltså är ansvarig för den katastrofala situationen som råder:

Nu upplever jag allt mer ett journalistiskt klimat där vi makthavare tror att vi är facit. Och, värre, att vi i alltför stor utsträckning står på samma sida som det politiska etablissemanget.


Tycker alla ska läsa den här artikeln.
Citera
2014-12-31, 15:18
  #26458
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fasle...karlsson
Det gäller att känna sin historia, inte känna till. Med hela sitt öppna hjärta och mer eller mindre dolda agenda.
Citera
2014-12-31, 15:24
  #26459
Medlem
Debatten fortsätter i kommentarsfältet på Rambergs blogg. Några exempel på det goda hatet från hennes ivriga påhejare:

Citat:
Det ni Sd vurmade inte verka fatta är att SD har en diskriminerande människosyn! Alla människor som inte är rena Svenskar skall särbehandlas! Blir jag rånad eller slagen på käften gör det väl inte mer eller mindre ont om gärningsmannen är Svensk eller icke Svensk!

Citat:
Vad jag skulle vilja veta är om det verkligen kan vara lagligt (eller om det är demokratiskt) att ha ett främlingsfientligt parti i en riksdag? Det strider ju mot alla former av mänskliga rättigheter och medmänsklighet.

Citat:
... Men nationalsocialismen hade aldrig kunnat komma till makten i Tyskland om den inte redan hade funnit en bördig jordmån för sin giftsådd i breda skikt inom befolkningen. Jag tillåter mig att betona den saken: i breda skikt inom befolkningen….

Citat:
Kan inte alla ni SD-apologeter som kommenterar bara hålla käft och inse att vi fått nog av ert tjatter. Det är ingen som kommer ”ta debatten”, för det går inte att debattera med sektmedlemmar och fanatiska rättshaverister. Ju mer man trycker fakta i ert ansikte, ju mer blir ni övertygade om motsatsen. Ni kan ju nämligen stödja er mot någon blogg eller flashbacktråd, och vad betyder forskning eller reell kompetens då? Confirmation bias tror jag det kallas. Sådana förhandlar man inte med, sådana oskadliggör man.
https://annerambergs.wordpress.com/2...llet/#comments


Som tur är finns det även kloka och sympatiska människor som ger hopp om framtiden. Gott nytt år allesammans!
Citera
2014-12-31, 15:25
  #26460
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hogerspoket
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity.

Harrison hade enligt egen utsaga 5,0 i snitt på högstadiet, vilket i ärlighetens namn inte är så jävla imponerande - det räckte ju med att fjäska för lärare för att få 4å5+, vilken möjligen också skulle förklara varför hans klasskompisar studsade honom i pingisbordet. Ingen gillar ju egentligen lillgamla fjäskare.

Han må ha många brister, den gode professorn, han är inte dum (som i ointelligent).

Ur Hanlons & Occams respektive rakknivar i kombination med Rands


sluter jag mig alltså till att han är genuint ond och syftar till att söndra samhället.

Samma resonemang torde kunna appliceras på en annan skåneprofil. Frigolit. Inte heller han är 'dum' i ordets rätta bemärkelse.

OT-rant

Att Harrison sedan stuckit sin namne i något av snuskhålen på små söta kvinnliga humanistdoktorander må ju vara förlåtet - dels är det upprätthållande av patriarkal akademisk tradition, men framförallt lär han ju inte fått leka 'hide the salami' särskilt mycket i sin ungdom.
och har väl lite att ta igen nu när han har möjligheten att utnyttja sin maktposition. Man kan väl möjligentycka att det är en smula patetiskt att ragga på småbrudar som han (48 år) skulle kunnat vara far till.

Slutligen, visst är det festligt när mobbingoffer växer upp och börjar ägna sig åt just mobbing från SvDs debattsidor?

Dick - butthurt much?
--

Vad vet jag. Jag är ju bara en ung, bitter, historielös, obildad, dumrasistisk, arbetslös lantis, utan analysförmåga, som aldrig varit utanför kommungränsen och som gillar folköl, Ultima Thule och att elda moskéer och rycka hijabs av muslimska kvinnor. Samt nyfascistdödsnazistmördarrasistultranationalist. Apparently.

Gott nytt till alla övriga unga, bittra, historielösa och obildade lantisar här.

Haha, Gott Nytt År du också!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in