I GP har det efter valet skrivits en hel del om "islamofobi", religiösa friskolor och slikt. Idag tar
Mona Walter till orda. Bara att se någon offentligt ifrågasätta koranen känns som en frisk vindpust.
Sätt inte munkavle på oss
http://www.gp.se/nyheter/debatt/1.25...unkavle-pa-oss
Walter konstaterar lugnt att det inte är "islamofobi" att kritisera islam, något som mången PK-stolle vägrar att tillstå.
Citat:
Om Zana Muhammed och det Interreligiösa centret i Göteborg verkligen vill att islam ska kunna samverka i ett demokratiskt samhälle krävs det att islam reformeras från grunden. Texterna i Koranen måste ses över, kritiseras och sakligt ifrågasättas. I sin nuvarande form anses Koranen skriven av Gud, Allah. Guds perfekta och oklanderliga ord är omöjliga att ifrågasätta.
Och hon fnyser tyst åt professorn i religionshistoria Göran Larsson som menar att människor som
byter religion så där helt i allmänhet
utsätts för hot ...
Citat:
Jag känner inte till något fall där en person som lämnat kristendomen utsätts för de hot jag och andra ex-muslimer får utstå. Däremot känner jag många ex-muslimer som dagligen är rädda och gömmer sig på annan ort. Det enda de gjort är att avsäga sig sin islamska tro, vilket de har all rätt att göra ostraffat i ett land som Sverige där vi har religionsfrihet.