2014-06-19, 11:00
  #18361
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Postmodernismen skulle vara ny och fräsch. En återgång till apstadiet är inte ett framsteg. Det alla skriker efter är kontroll och struktur. Barn de kastade ut med badvattnet när de övergav modernismen.
Det festliga är att man trodde att ett nytt marxistiskt lyckorike, i full frihet, skulle infinna sig när man övergav & tog avstånd från Upplysningen & Modernismen.

Med Sverige som laboratorium börjar vi nu få en tidig inblick i hur detta "lyckorike" börjar formas.
Men ingen jävel verkar speciellt lycklig. Vänstern är inte lycklig, vi är inte lyckliga, journalisterna är inte lyckliga, politikerna är inte lyckliga, ej heller invandrarna. Inte ens komikerna är roliga längre.

Kort sagt, det gick åt helvete. Om nu någon trodde något annat.
Citera
2014-06-19, 11:19
  #18362
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Det festliga är att man trodde att ett nytt marxistiskt lyckorike, i full frihet, skulle infinna sig när man övergav & tog avstånd från Upplysningen & Modernismen.

Med Sverige som laboratorium börjar vi nu få en tidig inblick i hur detta "lyckorike" börjar formas.
Men ingen jävel verkar speciellt lycklig. Vänstern är inte lycklig, vi är inte lyckliga, journalisterna är inte lyckliga, politikerna är inte lyckliga, ej heller invandrarna. Inte ens komikerna är roliga längre.

Kort sagt, det gick åt helvete. Om nu någon trodde något annat.

Utopism går alltid åt helvete. Jag minns en av de tidigare arbetsplatserna jag arbetade vid efter utbildningen. Vid en diskussion i fikarummet så anförde jag någon impopulär uppfattning grundad på ett genuint samhällsproblem. Svaret från en av de kvinnliga kollegorna blev ett snärtigt "Ja, man måste bestämma sig för vilket samhälle vi vill ha." Precis som om detta bara är att bestämma sig för. I utopisternas haschdimmor så kan vi fritt välja, utan att bry oss om verklighetens begränsningar. Det är ju bekvämt, men samtidigt för samhället livsfarligt. Denna naivitet är sannolikt en av de viktigaste förklaringarna till att mångkulturalismen fått sådant fotfäste i Sverige - man tror att det bara är att välja vilken samhällslösning som helst. Då går det så klart åt helvete när man med religiös nit söker åstadkomma detta mot verklighetens vilja.
Citera
2014-06-19, 11:29
  #18363
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Urarva
Utopism går alltid åt helvete. Jag minns en av de tidigare arbetsplatserna jag arbetade vid efter utbildningen. Vid en diskussion i fikarummet så anförde jag någon impopulär uppfattning grundad på ett genuint samhällsproblem. Svaret från en av de kvinnliga kollegorna blev ett snärtigt "Ja, man måste bestämma sig för vilket samhälle vi vill ha." Precis som om detta bara är att bestämma sig för. I utopisternas haschdimmor så kan vi fritt välja, utan att bry oss om verklighetens begränsningar. Det är ju bekvämt, men samtidigt för samhället livsfarligt. Denna naivitet är sannolikt en av de viktigaste förklaringarna till att mångkulturalismen fått sådant fotfäste i Sverige - man tror att det bara är att välja vilken samhällslösning som helst. Då går det så klart åt helvete när man med religiös nit söker åstadkomma detta mot verklighetens vilja. (min fetstil)

Det infantila arvet från Palme... Politik är att *vilja*...... verkligheten är vår värsta fiende.

Små barn - och utopister - begriper inte omvärldens på förhand givna begränsningar
Citera
2014-06-19, 11:38
  #18364
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Det infantila arvet från Palme... Politik är att *vilja*...... verkligheten är vår värsta fiende.

Små barn - och utopister - begriper inte omvärldens på förhand givna begränsningar
Jag vill minnas att MUF på den tiden skojade med Palme & gjorde en affisch där det stod:
"Politik är att stjäla".
Citera
2014-06-19, 11:39
  #18365
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Det infantila arvet från Palme... Politik är att *vilja*...... verkligheten är vår värsta fiende.

Små barn - och utopister - begriper inte omvärldens på förhand givna begränsningar

Helt korrekt. Till denna infantila grupp sällar sig en majoritet av våra journalister, som inbillar sig att det är journalismens sak att driva på i det orealistiskas riktning. Nåja, verkligheten kommer ikapp. Hur många journalister varslas idag?
Citera
2014-06-19, 12:14
  #18366
Medlem
longbow4ys avatar
Horace Engdahls nu så kända uttryck " Tyskland är ett Sverige för vuxna." får en annan klangbotten.

Speciellt när han förklarade varför han anser att Tyskland är ett Sverige för vuxna. Han pratade om att tyskarna har ”större respekt för vetande, vetenskap, lärdom”
Citera
2014-06-19, 12:15
  #18367
Medlem
schipperke77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Hemkommen från ett 80-årskalas på den finska landsbygden med sammanbitna män i mörka kostymer och med kvinnor i blommiga klänningar och en sockenpräst som håller tal, så kommer jag på att det i Finland finns något som verkar saknas i Sverige numera:allvaret. Allt ska vara spralligt och lattjolajbans på någon sorts lägsta nivå i Sverige. Ingen vill något. Ingen säger något som är värt att lyssna till. Det enda som verkar diskuteras i media verkar vara HBTQ, feminism och rasism. Och så lite matlagning och underhållning och en och annan livsstilsfråga. Jag var inne i en hotellreception i morse....och råkade se upp på en TV på väggen och visst ...vem sitter i TV4:as morronsoffa och pratar om inte evigt s-märkte Mark Levengood som väl pratade HBTQ.

Säger någon något handlar det bara om att framhäva sitt varumärke och bygga karriär. Och ingen lyssnar ändå. Ingen tar varken sig själv eller andra på allvar. Allt har förvandlats till yta och appearance. Allvar är otäckt. Något som skrämmer. Nej livet ska levas lätt och lekande och politik får gärna stavas symbolpolitik och något man kan klä sig med som någon sorts accessoar när man ska gå på den där jättekul festen. Oj är du bipolär, vad spännande......vad säger du.....är du med i fi...

Sverige är sjukt. Mediakulturen är sjuk och döende. Det är som Roms sista dagar. Fan ska bo i det här landet. Ett land som gjort sig av med allt vad dygder heter har väldigt dåliga framtidsutsikter.

Håller inte med om att det skulle råda någon slags brist på allvar. Intersektionalisterna betraktar humor som en härskarteknik, och komikerna slutar vara roliga när de försöker sig på politisk analys. Allvaret är dock av den självupptagne tonåringens sort (tweets typ "orka alla kränkta vita män!"), i motsats till det vuxna allvar du talar om.
Citera
2014-06-19, 12:29
  #18368
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Urarva
Helt korrekt. Till denna infantila grupp sällar sig en majoritet av våra journalister, som inbillar sig att det är journalismens sak att driva på i det orealistiskas riktning. Nåja, verkligheten kommer ikapp. Hur många journalister varslas idag?

Hoppas dem omskolar journalister till lärare och så får de jobba som lärare i de mångkulturella samhället. Tänk att sitta med 30 elever som alla mer eller mindre struntar i det läraren säger oh är allmänt uppkäftiga på lektioner och kallar journlisten för svenne hora.
Citera
2014-06-19, 13:02
  #18369
Medlem
Det här landet lider av ett sjukligt mindervärdeskomplex, det är framförallt ett storstadsfenomen, sprunget av ängsliga män och kvinnor som tappat fotfästet fullständigt. Det enda våra stadsbor kan frambringa i konkurrens med omvärlden är nån slags ideologisk frontlinje. Hur otroligt ironiskt är det inte att de som är de ihärdigaste påhejarna av öppenhet och antirasism bor i de mest homogena bostadsområdena i landet? Varför gör ingen komiker lyteskomik över dessa hycklande sopor, det är öppet mål, gör det! Kan ingen jävel börja peka ut det absurda i det här landet, klä av alla dessa förbannade, "godhjärtade", mediahipsters?

Jag skulle gå så långt som att folk nuförtiden är fanatiker. Meningen med livet är så vag att folk vänder sig till en ny slags religion. De tror så mycket på tolerans och öppenhet att de helt vänt blicken från verkligheten, de ser bara abstrakta värden. Paranoida sluter de sig mot verkligheten, bildar enad front och ägnar all sin tid åt att övertyga folket om att paradiset finns, bara vi tror på det.
Citera
2014-06-19, 13:14
  #18370
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SimonStyliten
http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=5893498
Hon verkar ha drivit idén sedan några år att man kan hjälp SD-väljarna hitta andra lösningar än minskad invandring. Undrar om hon tror på det nu.
SD har funnits på kartan på allvar i 8 år nu, sedan de fick 3% i valet 2006. Man tänker sig att om ett parti har "Minskad invandring" som huvudfråga, skulle en rimlig spontan slutsats av detta vara att det finns väljare som vill minska invandringen.

Ingen vill dock tänka tanken att någon vill ha minskad invandring för själva sakens skull. Denna hemska tanke måste stötas bort och väljarna måste omyndigförklaras. Därför har det i 8 år lagts ofantliga mängder spaltutrymme och tankekraft på att förklara antingen att 1) det handlar inte om minskad invandring, utan om något helt annat, eller 2) okej, det handlar om minskad invandring, men att man vill ha det beror på något helt annat som SD-väljarna själva saknar insikt i.

- Jag vill minska invandringen.
- Varför?
- För att jag vill minska invandringen.
- Nej... nej det kan inte stämma. Det är för att du är missnöjd med livet, kanske orolig för att bli arbetslös. Förmodligen tillhör du bitter, lågutbildad arbetarklass.
- Nä. Jag minska invandringen för att den fuckar upp allting socialt och ekonomiskt. Jag var med förr och kan se skillnader som talar sitt tydliga språk. Vi har en track record av 200 år i fred, tacken för det kan inte vara att vi ska ta konsekvenserna av alla krig i världen.
- Du bara tror att det är därför du vill minska invandringen, men egentligen är det för att du tagit intryck av alliansens vi-och-dom-retorik om utanförskap.
- Hejdå, vi syns i vallokalen.
- DET ÄR INTE INVANDRINGEN EGENTLIGEN!!!
*redan gått*

Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Det festliga är att man trodde att ett nytt marxistiskt lyckorike, i full frihet, skulle infinna sig när man övergav & tog avstånd från Upplysningen & Modernismen.

Med Sverige som laboratorium börjar vi nu få en tidig inblick i hur detta "lyckorike" börjar formas.
Men ingen jävel verkar speciellt lycklig. Vänstern är inte lycklig, vi är inte lyckliga, journalisterna är inte lyckliga, politikerna är inte lyckliga, ej heller invandrarna. Inte ens komikerna är roliga längre.

Kort sagt, det gick åt helvete. Om nu någon trodde något annat.
Som sagt, framtidens fascister kommer att kalla sig antifascister. Det är fascinerande hur man ständigt refererar till skräckexempel i historien och missar bjälken i det egna ögat. Larmsystemet går igång på SD (dvs sossarna -1989) men islamism, kulturmarxism, MP, FI, RF och AFA får passera.
Citera
2014-06-19, 13:34
  #18371
Medlem
Blixtmannens avatar
Angående pöbelväldet i Sverige så skrev Ulf Modin om fenomenet i Samtidsmagasinet Salt #2.

Citat:
Pöbeln består uppenbarligen av människor utan ära och heder, utan värdighet och moral. Folket kännetecknas av att det har ära och heder, värdighet och moral. Folket strävar upp i skyn. Pöbeln vill ned i dyn. Mellan folk och pöbel råder ingen konstant relation, eftersom det är fråga om två mentala kategorier. Människor som ena dagen tillhör folket kan glida ned i pöbeln och tvärtom kan en människa som dekat ned sig resa sig ur sin förnedring.

Citat:
Moralen är olika inom olika klasser, men gemensamt för moralen i det gamla borgerskapet och den uppåtgående arbetarklassen var exempelvis att man inte fick ljuga och inte stjäla, att man skulle vara hel och ren. Det fanns en viss minimimoral som gällde alla. Bröt man mot den, drabbades man av sanktioner. Moral vilar på saktioner. När sanktionerna faller, rasar också moralen.

Citat:
Det är emellertid inte bara inom borgerskapet och dess institutioner som mobben ökar utan också inom andra döende klasser som Marx revolutionära proletariat och dess institutioner, ”folkrörelserna” och ”arbetarpartierna”. I dag ser sig även de som affärsdrivande företag och objektivt utgör de, liksom alla andra partier, en del av staten. Deras uppgift är att legitimera den rådande ordningen och de finansieras därför med medel ur statskassan. Deras representanter är dessutom moraliskt och/eller intellektuellt tvivelaktiga figurer.

Citat:
Det låga hyllas. Det höga blir löjeväckande. Och det är värre att avvika än att ljuga. Det förra är en dödssynd. Att ljuga är däremot normalt bland affärsmän, politiker, jurister, journalister och sådana som inte vågar ta konflikter, vilket anses normalt. Det dekadenta blir det normala och framställs därför som det naturliga. Systemet tål inte längre några avvikelser från det i dag normala, eftersom det är så skört att det då skulle gå sönder.

Citat:
Ingen får vara bättre än en annan. Kännetecknande för pöbelns språkbruk är också den myckna användningen av anglicismer och nyspråk som brukas av dem som vill betona att de följer med sin tid.

Engelskan, som nissarna svänger sig med för att markera sin världsvanhet, eller internationalism som det också kallas, har degenererat till ett pöbelspråk. Pöbeln där nere får bestämma språkbruket och bristen på uppförande, medan pöbeln däruppe svarar för innehållet i alla viktiga frågor. Alla kan nämligen inte skilja mellan form och innehåll. Bara formerna är ”demokratiska” håller de sig lugna. Det vet makten.

Citat:
Vi lever med andra ord i ett dekadent samhälle. Den ryskle marxistiske filosofen Plechanov skriver, att en omvälvning kommer först när ett samhälle börjar att ruttna, och samhället börjar att ruttna när systemet inte längre kan expandera. 1980-talets uppgång berodde inte på att ekonomin expanderade utan mest på att man flyttade aktieportföljer och anställde folk i den offentliga sektorn. Då hände märkliga ting högst upp. Moralen föll slutgiltigt ihop. I Sverige blev det exempelvis modernt att hävda att ”livets mening är att ha kul”. Själv hörde jag detta valspråk för första gången i början av 1980-talet av en arvtagare till godisfabriken Cloetta.

Citat:
Nu pågår en medveten pöbelifiering av folket. Den leds uppifrån. Makten använder sig i synnerhet av den privatägda radion och televisionen. Den vädjar till våra lägsta instinkter, som förvandlar många till slödder och får oss att bete oss infantilt.
Citera
2014-06-19, 13:41
  #18372
Moderator
Siegfrids avatar
I ett försök att återknyta till ett av trådens ursprungliga tema, mediakriget mellan liberaler som håller på lika rättigheter och mångkulturalister som vill särrättigheter, vill jag nu ta upp SvD:s pågående serie om identitetspolitik.
Identitetspolitik har tidigare avhandlats i denna tråd och frågan om identitetspolitikens roll i bristande förtroende för media har jag själv lyft i denna trådstart: (FB) "Journalistföraktet" - tidningen Journalisten biter i det sura äpplet.
I SvD:s serie kontrasteras identitetspolitik som i första hand skapare av onödiga och fastlåsta gränser mot olika andra mer eller mindre liberala visioner.
I den första artikeln, http://www.svd.se/kultur/kulturdebat...ng_3653258.svd
kritiserar Håkan Lindgren identitetspolitiken för att skapa en underklass av marginaliserade minoriteter Dessa offrar villigt gemenskap med majoritetssamhället och trygghet mot förverkligade av de egna visionerna som dessvärre innefattar bakåtsträvande inslag som fundamentalism och patriarkaliskt kvinnoförtryck.
Det stora kollektivet tillåter inte ett meningsfullt liv och enda vägen till självförverkligande går då genom att ansluta sig till ett hårdare definierat, mer avskilt kollektiv med färdiga lösningar. Identitetspolitiken bryter ner alla de landvinningar vi gjort sedan upplysningen genom att öppna bakdörren till sådant vi tidigare i gemensamhet förkastat.
Som tidigare skribenter påpekat kastar Lindgren ut barnet med badvattnet. Hans lösning är frihet, att avskaffa identitet till förmån för -ingenting. Han inser att minoriteters identitetspolitik leder till splittring och tillbakagång, men förmår inte att inse att en gemensam, kollektivt buren identitet genom hela nationen är nyckeln till den utveckling och framåtskridande han nu ser hotas.
Vackert så, men knappast något att hålla i händerna när motsättningarna hårdnar.
Nästa ut på banan är något förutsägbara identitetspolitiska aktivistgruppen Rummet, som skriver anonymt. http://www.svd.se/kultur/vi-har-reda...en_3657106.svd
Rummets viktigaste fråga är rasfrågan, att i varje annan diskussion föra in rasbegreppet och kategorisera deltagarna efter upplevd hudfärg, rasifiering.
I artikeln nämns en rad framsteg på jämställdhetens och likabehandlingens område, från allmän rösträtt till avskaffande av raslagar, som beroende av en aktivistisk identitetspolitik. Ja, själva förekomsten av diskriminering anges som ett sätt för ett kapitalistiskt, rasistiskt samhälle att skapa ghetton, ghetton ars existens sedan används för att kritisera identitetspolitiken som sådan.
Vad dessa aktivister missar är att de flesta av de framsteg som de nämner är tillkomna ur en helt annan aktivism, nämligen den som liberaler drivit utifrån liberala principer som likabehandling. Allmän rösträtt finns därför att alla, oavsett ras och kön, anses lika berättigade att delta i landets styrelse. Inte för att kvinnor, svarta och homosexuella ska driva egna politiska projekt riktade emot andra grupper. Ja, det är nog till och med så att en identitetspolitik aldrig skulle nått fram till dessa allmänna rättigheter, utan istället gått ner sig i ett moras av representation, kvotering och maktdelning. För att inte nämna hur kollektiva identiteter reproducerar sig helt oberoende av yttre tryck bara den inre sammanhållningen är stark nog. ( Se amish-grupperna i USA för en över tid mycket framgångsrik identitetspolitik som bygger på frivillig avskärmning.)


Tredje man ut på banan är den i tråden tidigare nämnde Per Bauhn. ( https://www.flashback.org/sok/Per+Bauhn?t=1423112 ). Under rubriken Gamla orättvisor i ny version
http://www.svd.se/kultur/kulturdebat...on_3664118.svd
öppnar han nya perspektiv till hur nation, demokrati och identitet hör ihop historiskt:
Citat:

Demokratin, så som vi känner den, etablerades till exempel med hjälp av identitetspolitik. En territoriellt avgränsad befolkning kom att se sig som ett kollektiv av medborgare med rättigheter.

Idag närmast förbjudna tankar, att demokratin är sprungen ur och därför beroende av en nation med gemensamma erfarenheter som är territoriellt avgränsad och avskärmad.
De mänskliga rättigheter som tillkommer medborgaren hör intimt ihop med själva definitionen av medborgaren. Rättigheterna – och skyldigheterna – tillkommer alla medborgare, vare sig denne vill eller inte. Att ställa sig utanför samhället går inte, vare sig man är amish, Hells Angels eller radikal islamist.

Att avsäga sig de allmänna värdena helt eller delvis leder till moralisk kollaps:

Citat:
Identitetstänkande blir däremot moraliskt problematiskt när det inte relateras till allmänmänskliga värden. En identitetspolitik som inte har något annat mål än att ge makt och plats åt en viss grupp kan inte bli något annat än en ny version av gamla orättvisor. Om till exempel mäns tal om ”fittstim” ersätts med kvinnors tal om ”gubbslem”, så har världen som sådan inte blivit moraliskt bättre. Och om diskriminering av etniska minoriteter ersätts med positiv särbehandling av samma minoriteter, så har rättvisan inte nödvändigtvis blivit större.

Men SvD skulle inte vara SvD om det inte på slutet funnits en öppning för gränsöverskridande av identiteten. Bauhn hemfaller åt någon slags idé om identitetscirkulation där människan fritt ska kunna välja sig sin identitet ur en marknad med fria val. Då reduceras identitetspolitiken till en slags marknadsstörande kartellbildning istället för den systemhotande destruktiva kraft som idag hotar fler och fler nationer.

I artikelserien verkar redaktören ha varvat kritiker av identitetspolitik med aktivister, och i artikel nummer fyra är det Nathanael Hamelberg som skriver om hur en rasistisk identitetspolitik alltid måste överordnas varje annan politisk strävan.
http://www.svd.se/kultur/kulturdebat...em_3667258.svd
Ja, han uttrycker det inte riktigt så, utan mer i stilen ”sätt att organisera sig över gruppgränser.”
Men är det bränner till, som när han beskriver striden för ett Algeriet fritt från Frankrike, är det endast ett konsekvent rasistiskt synsätt som som kan rädda kampen:

Citat:
Problemen är desamma som för 1900-talets antikoloniala befrielserörelser: hur ska vi tilltala flertalet i kampen för frigörelse, utan att på förhand utesluta folk från att ingå i kampen? Fanon till exempel såg uppluckringen av ”vi och dem” som synonym med frigörelse. Men det gick inte att snabbspola till den uppluckringen genom att sluta att tala om vi och dem; vita fransmän i Algeriet kunde inta roller som bidrog till Algeriets självständighet först om de insåg att de hade andra förutsättningar än arabiska algerier.

Att vita av fransk och annan härkomst i Algeriet skulle kunna se fördelar och kunna kämpa för ett fritt och oavhängigt Algeriet av egna skäl faller inte Hamelberg in.

Istället beklagar han sig över svenskens bristande förmåga att inse sin egen koloniala skuld och konstaterar att en stenhård förtryckspolitik är enda vägen till jämställdhet:
Citat:
Men samma problem formulerades, om än lite annorlunda, av andra vågens feminister: det går inte att bekämpa patriarkatet utan att tillfälligt acceptera indelning av mänskligheten i de förtryckande kategorier patriarkatet skapat, om så bara för att ha verktyg för att se ojämlikheten.

Och kallar alltihop för att ”skapa politik för att överskrida identiteter och se gemensamma intressen” Phew!

Sammantaget: visar artikelserien på att mediakriget mellan liberaler och mångkuturalister fortfarande pågår åtminstone i SvD. Emotser med spänning nästa artikel!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in