Professor Karl-Olov Arnstberg
läxar upp svensk media i en intervju i Dispatch International. Han ger en ny vinkel på medias mörkanden och lögner. Det kan klassas som "trolöshet mot huvudman" säger han:
Citat:
– Det är djupt upprörande att svenska journalister så totalt skriver ner svensk polis och det svenska samhället. De missbrukar sin förtroendeställning, något som enligt svensk rätt är ett brott, i brottsbalken reglerat under rubriken ”trolöshet mot huvudman”. Är brottet, som i det här fallet, grovt, döms förövaren till fängelse i lägst sex månader och högst sex år. Den paragrafen är i och för sig relevant också för en majoritet av våra riksdagspolitiker.
Där ser man. MSM, med sin antivita propaganda, bryter inte bara mot FN:s rasismstadga ICERD, deklarationen om mänskliga rättigheter 1945 och folkmordsdokumentet från 1948. Nu kan även
trolöshet mot huvudman läggas till anklagelseregistret.
Det börjar, som jag hävdat,
närma sig åtalbara handlingar för den svenska "eliten".
- - -
Arnstberg vet en del om romer. Han skrev en bok om dem 1997. Här är två frågor i ämnet som han besvarar i den aktuella intervjun:
Citat:
1. Är det din bedömning att svensk polis bör skaffa sig underrättelseinformation om kriminella romer?
– Detta hade i de flesta sammanhang varit en konstig fråga. Men med referens till den pågående debatten så är den begriplig. Svaret är naturligtvis självklart ”ja!”. Varför skulle just romer undantas från den underrättelseinformation som polisen bedriver rörande kriminella grupperingar?
2. Kan det finnas någon anledning att hålla koll på romernas barn?
– Det är skillnad på att befinna sig i ett relevant register och att vara misstänkt för brott. Men detta är mera en fråga till polisen än till mig. Om polisen vill informera sig om en speciell grupp, så finns det allt möjligt de kan få veta via barnen. Dessutom, om de vuxna exempelvis ska häktas bör man veta om det finns barn som drabbas. I kriminella familjer dras dessutom barn ofta in i försörjningen.
Arnstberg är en hedervärd regimkritiker. Ord och inga visor, inget hymlande!