Citat:
Ursprungligen postat av
djyooo
La en beställning På lite gurkah cigarrer från cigar international hoppas det kommer fram

Ja, amerikanska sidor är att föredra när det gäller Grukah. Men Cigars International skickar väl inte paket utanför USA, eller har jag helt fel för mig?
Citat:
Ursprungligen postat av
slat
Rökte en Gurkha evil igår, tror att det var i XO-formatet. Jag har även ett par Gurkha ghost som jag ska prova lite senare.
Jag håller med om att de är överprisade, överhypade "internetcigarrer". Den var visserligen välbyggd, hade ett vackert band och rätt nikotinstark men i övrigt var den väldigt tradig och tråkig sett till tobakskvalitén. Utifrån denna "evil", återkommer när jag har provat Ghost:en
Överprisade beror på. Kanske om man köper i Sverige. Men från USA och om man har turen att de inte fastnar i tullen så är Gurkah relativt billiga ändå. Har tyvärr bara provat Ninja och Genghis khan. Ninjan tycker jag är trevlig. Kryddig och nikotinstark när jag fick dem, men den senaste jag rökte var mild och fin, med toner av peppar.
Citat:
Ursprungligen postat av
ConnysSvetsOTaxi
Hejsan!
Är en helt och hållen jätte nybörjare på det här med cigarrer och behöver lite tips och hjälp!
Jag och en kompis har under en tid funderat på att prova på cigarr rökning och nu undrar jag helt enkelt vad är en bra nybörjar cigarr som går att få tag på exempelvis på Pressbyrån eller Coop osv.
Såg att det gick att beställa någon form av nybörjarkit på Cigarrrummet. Men är inte så intresserad av att lägga ut dom pengarna på ett första försök. Så snälla någon. Hjälp!
Tack på förhand för visad hjälpsamhet!
Nej, gör inte misstaget att köpa på Pressybyrån eller Coop, det kommer absolut inte att ge ett rättvist intryck av cigarrökning. Har ni en lite bättre tobaksaffär i er stad så kan ni prova där, men även det kan vara ett misstag även om chanserna är bättre.
Gör som följer, skicka efter en ask av dessa:
Winston Churchill Lancaster och en snoppare om ni inte har.
Medans ni väntar på att paketet skall anlända så tittar ni på ett gäng youtubeklipp om hur man bäst snoppar och tänder sin cigarr. På detta sättet kan ni njuta lite mer på riktigt.