Citat:
Ursprungligen postat av Rytve
Du befinner dig på Flashback. Den knullade min mun, kort & gott.
Häng med stofilerna på valfritt cigarrforum om du vill ha en proper recension.
Så tråden ska fyllas med skit bara för att vi är på Flashback? Det finns meningslösa tramsdelar på Flashback, kan du inte bara krypa dit istället?
OnT: En god vän till mig ska snart gifta sig och vill ha en bra cigarr. Han är nybörjare (dvs har mer eller mindre bara rökt Statoil-skit) men jag har lovat att ge honom en positiv smakupplevelse. Dock är jag lite tveksam vad jag bör investera i; när han har rökt har han som många andra cigarettrökare ovanan att dra halsbloss, vilket ju förtar upplevelsen av vilken garre som helst. Finns det någon som kan tipsa om en prisvärd nybörjarcigarr som är kraftig, men inte jättestark?
Cohiba etc känns lite som att kasta pengarna i sjön när det inte handlar om någon som kommer uppskatta den. Jag tror dock att det bör vara en Kuban med tanke på dessas status bland personer som inte röker. Den måste ändå kännas exklusivare än Kalles Kalaskiosks utbud. Det är trots allt hans bröllopsdag. Jag tror att någonting i stil med RyJ no 1 ungefär är vad jag letar efter smakmässigt.