Citat:
Ursprungligen postat av MrOaiki
Det finns inget irrationellt i att tala om tillgång och efterfrågan.
Nej inte alls. Det irrationella skulle isåfall bestå i att ta en dagsnotering som inteckning för framtiden.
Vikande efterfrågan och prisfall på såväl varor som tjänster är inte något nytt.
Japan har haft prisfall på fastigheter i 20 år nu. Och 1990 fanns de som utan tvivel såg efterfrågan som en garant för prisnivån. Inte minst på bankerna.
Och inför prisnedången på bostäder i USA fick jag på nöten flera ggr då jag sa att det skulle komma.
Och tillgången i Stockholm är inte så dålig. Iaf inte om man räknar in de tomma bostäder som finns. Finns ju ingen anledning att sälja så länge det är stigande priser (om man inte behöver pengarna vill säga). Jag känner till flera tomma bostäder. (Och självaste ordföranden i hyresgästföreningen hade väl en tom bostadsrätt om jag inte hört fel).
Och tomma uthyrningsdelar i villor som blir intressanta att ta i bruk om boendekostnaden skulle gå upp lite för villaägare.
Och de som sitter med onödigt stor lägenhet och byter ned sig ifall boendekostnaden går upp. Sverige har en av de högst m2/skalle boyta.
Men så länge priserna stiger och boendekostnaden inte går upp så händer nog inte så mycket.
Skulle däremot ett amorteringskrav på t ex 50 år dyka upp så kommer priserna att falla snabbt.