2026-09-24, 20:57
  #133
Medlem
Firewaias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hennevilljagknulla
Så du tycker att alla 14 åringar är precis lika mogen och reagerar på precis samma sätt när dom har sex med någon äldre?
Tycker du att en som är 14 år och 360 dagar inte är kapabel att välja vem hon har sex med, men när hon fyllt 15 år några dagar senare så är hon helt plötsligt jättemogen när det gäller sex?
Sluta försöka lägga ord i munnen på mig är du snäll. Jag anser att vi måste ha en myndighetsålder, och eftersom den är vid 15 så är det den vi skall förhålla oss till. Om alla automatiskt är redo eller inte vid den åldern är oväsentligt.
Citera
2026-09-24, 21:06
  #134
Medlem
TreponemaPallidums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Johan201
Varför är du intresserad utav det? Ska du sälja sex till dem?
Det är väl bra om man vet vilka det är, så vi kan skydda barnen mot dem.
Citera
2026-09-24, 21:57
  #135
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Nattbussen4
Någonstans måste man ju lägga gränsen. Därav ordet "myndig".

Men det är också därför som man ändrat det och kan åtala även äldre män som har samlag med 15-17-åringar, om de befinner sig i en sårbar eller utsatt position, eller faktiskt att en vuxen man utnyttjar det faktum att de är så mycket yngre. Vilket man får se, att även en femtonåring, sextonåring eller sjuttonåring är utsatt, om en 72-åring väljer att ingå sexuella avtal med dem.

Så du tror att alla i den åldern måste vara i en sårbar situation eller bli utnyttjad för att ha sex med en vuxen?
Kan säga dig att i gymnasiet var det inte alls ovanligt att tjejer på skolan frivilligt låg med 25-30 åringar och förstår inte hur du kan tycka det är konstigt.
En 16 årig tjej kan bli gravid och är enligt naturen redo för sex, vill hon ha sex med en 30 åring hon finner attraktiv så ska hon få ha det?
Citera
2026-09-24, 22:00
  #136
Medlem
Reverend.Camdens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Johan201
Varför är du intresserad utav det? Ska du sälja sex till dem?
Varför ställer du ens en sådan fråga, vill inte du veta vilka de är?
Citera
2026-09-24, 22:37
  #137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MidlifeRambler
Helt rubbat att tråden kom att handla huruvida en 13-åring är medskyldig när gubbar köper sex av ett barn.

Svaret är: Nej.
Barn är omyndiga av en rad anledningar. Bland annat för att de skall skyddas från att behöva ta ansvar för beslut som kräver mer än deras begränsade intellekt och erfarenhet har att erbjuda.

Att ni tycker det är en gråzon säger otroligt mycket om hur omogna, obildade och empatilösa ni är. Jävla drägg.

Det är de som blir fiskade på dumpen sen
Citera
2026-09-24, 22:56
  #138
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Baliser
Det är ett självskadebeteende från den unga flickans sida. Hon skulle lika gärna kunna ha tagit ett rakblad och skurit sig i armarna. Men hennes erfarenheter och personlighet gör att detta är det hon gör för att dämpa sin ångest. Smärta, fysisk och psykisk, trumfar ångest.
De män som utnyttjar henne ska givetvis straffas.

Detta och inget annat. Folk som inte förstår det är helt oinsatta hur psykisk sjuka resonerar...
Citera
Igår, 07:18
  #139
Medlem
Namn på alla pedofilerna !
Citera
Igår, 07:37
  #140
Medlem
SvettigArabs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av medborgargardet
Namn på alla pedofilerna !

Pedofilerna? Tror du att detta är en liten tjej utan bröst som går i söndagsskolan på helgerna och säljer hembakat i grannskapet för att samla in pengar till ms sjuka?

Hon ser troligtvis betydligt äldre ut och har säkert hunnit med att testa både det ena och det andra. Bästa sättet för de för tjejerna att få uppmärksamhet är att ragga äldre killar och kaoza så mycket som möjligt.

Med det sagt så kanske det inte var det bästa valet av dessa herrar att köpa sex av henne, men hon kan se betydligt äldre ut än va hon är.

Men hon är troligtvis känd av socialtjänsten sen 10 års åldern och av skolan sen lågstadiet. Tyvärr är det vänsterblivna idioter som arbetar där så de fångar sällan upp problembarnen på rätt sätt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in