Citat:
Nu var ju målsägande i och för sig den tilltalades överordnade. Han visste dock säkert om att SVT inte skulle vilja göra sig av med honom i första taget, så rent socialt hade han en makt och jag tycker inte att det han gjorde var OK.
Klart man kan ångra sig, har du aldrig gjort det efter att du tänkt till lite och landat i dig själv? Dessutom var det särskilda omständigheter, hon tyckte redan från början att det var jävligt, men skrev att det var okej för att dom har ett program som dom gör tillsammans. Säkert en bra deal att få göra det programmet för svt, kanske endast möjligt för att dom har ett bra samarbete med programledaren. Programledaren i fråga vet om denna maktförskjutning väl och utnyttjar sin maktposition för att göra det han vill, för enligt han förtjänar han det. Det är basic psykologi
Visst kan man ångra sig, men läser du FUP får du en mer trolig bild av var tvärvändningen egentligen kom från. M och R hade en professionell vänskap som utvecklades till något mer fysiskt laddat och lite flirtigt, trots att R är gift. M beskriver detta i förhör och R går från att förneka till att säga att det faktiskt kan ha varit så. När M pussar R sker det inför flera vittnen, och i början verkar det inte bli någon stor grej så R fortsätter skicka vänliga meddelanden även dagen efter. Sedan måste något av vittnena valt att blanda in hennes man i det hela, och då skriver hon istället till M att hennes man är medveten om vad som hänt och att hon måste lämna projektet. Polisanmälan lämnas då in för att hela den flirtiga och fysiska jargongen bakom inte ska bli uppenbar för hennes man.
Inget ovanligt scenario detta.