Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Barnet var ca 1,5 år gammalt sommaren 1984, när bandinspelningarna gjordes var väl barnet runt 2,5 år gammalt?
Du skriver att barn imiterar sin omgivning, det låter intressant. Kan du vidareutveckla dina tankar kring detta?
Det gör jag gärna!
Ett barn säger samma saker som vuxna, utan att förstå innerbörden av orden. Alltså helt motsatt till mammans tolkning. Hon verkar tro att barnet vill förmedla någonting men kan inte sätta ord på det riktigt.
Återigen, tror man att det funkar så, så har man troligen inga barn själv.
Ett barn kan exempelvis härma en vuxen och säga ”filantropi” när hen hör ordet utan att förstå vad det betyder. I den åldern så saknas en djupare förståelse av vad som är rättmoch fel. Till och med vad som öht är minnesvärt.
Ett barn kan imitera andra genom att säga komplicerade ord och meningar bara för att härma orden. Vuxna brukar skratta när detta sker för att det är kul att höra en 2,5-åring säga ”pappa har en hästhatt” eller ”bilen rullar i luften” eller någon annan anomali. Vanligast runt 2-4 års ålder sedan blir barnet mer självmedvetet och börjar förstå världen mer. Allt detta är tillgängligt i forskning och var även 1984. Ingenting nytt alltså.
Att barnets berättelse ens har varit uppe i rättegången är i sig, den enskilda händelse, en komplett rättsskandal.