Citat:
Ursprungligen postat av
Koll99
När ingen vågar fatta beslut blir det såhär.
Jag tror detta är det största missförståndet med Ryssland som nation och folk: Vi här i Väst™ som är vana vid fungerande elektricitet, rinnande vatten, demokrati och åsiktsfrihet har lite svårt att förstå eller tänka oss att ett land på ~135 miljoner människor så enhetligt och gemensamt kan bete sig på ett så fullkomligt efterblivet vis.
Vi inbillar oss att ryssar skulle vara ungefär som oss, tänka någorlunda rationellt och se till vårt egna lands och medborgares bästa?
Ingenting kunde vara mer fel! Ryssland är ett land befolkat av slavar
som under flera generationer fått sin fria vilja och initiativförmåga bortavlade; tänkte du själv eller sade något obekvämt och/eller insiktsfullt så åkte du på enkel biljett till Sibirien för att aldrig mer synas till igen.
Ryssland har alltid styrts av
en enda person, och ingen får kritisera eller säga emot denne helige och utvalde ledare:
https://threadreaderapp.com/thread/1667916593714667523.html Lack of Individualism - There will be no "popular uprising" in Russia.
An average Russian will only try to comply with the existing order of things. If the current topic of the day is the war against "Ukrainian Nazis" all would comply, some apathetically, some wholeheartedly.
This applies even to those who flee Russia. A Harvard study of Soviet defector interviews confirms that the Russians provided responses that they thought were expected from them. But most of them still sympathized with the Soviet regime.
There is no separation between the tsar and the nation - The tsar is the nation. Why so much love for the Russian leader? I think a quote from my relative living in Russia sums it up beautifully:
"Protesting against the authorities is to protest against the nation."
Denna medeltida kultur och förtryck, som annars knappt går att finna i de mest sorgliga U-länder runt om i världen, har Kreml liksom det ryska tjänstefolket och trälarna själva försökt uthärda och hantera genom att utveckla en slags arrogant stolthet i:
"Ja, vi är viljelösa slavar men vi lyder under vår starke och manlige ledare som omvärlden är rädda för!" (Dear Leader-tänket, se likheterna med partnern Nordkorea)
Att hela denna debila nationalanda, som också utgör ett slags storhetsvansinne när det som nu behövs, är en fullkomlig och närmast skrattretande fabel spelar ingen som helst roll: Sanningen har aldrig betytt särskilt mycket i ett land där konstant och uppenbart ljugande är standardförfarande och ses som något positivt, ryska lögner var en vanesak redan på Sovjet-tiden:
Citat:
Ursprungligen postat av
humanlife
Ingenting tyder på att Ryssland är på väg att invadera Ukraina. Västs hysteriska propaganda är falsk och oanständig. Den syftar till att öka fientligheten mot Ryssland och det har de lyckats med så här långt. Man försöker provocera Ryssland till aggressiva handlingar.
Citat:
Ursprungligen postat av
MasterBait
Ryssland har inte ens en tanke på att invadera Ukraina och det finns inga som helst bevis för att dom skulle göra det.
Allt är bara lögner. Som vanligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
tauceti
Det som sker är psykologisk krigföring. Gentemot befolkningen i väst. USA vill dra in Ryssland i ett krig, och därför håller dom på och hetsar om att Putin ska in i Ukraina, för att sedan själva utföra en false flag och försöka tvinga in Ryssland.
Citat:
Ursprungligen postat av
VarmaDrycker
då kan vi avskriva all den här oron om att ryssarna skall "invadera Ukraina" som obefogad.
Citat:
Ursprungligen postat av
Drozd
Men det stämmer att Ryssland under INGA omständigheter kommer att invadera Ukraina
Citat:
Ursprungligen postat av
OliverCromwell
Men det är en illusion att Ryssland skulle invadera Ukraina
Citat:
Ursprungligen postat av
Ganonito
Nej. Ryssland kommer inte gå in i Ukraina. Tror inte ens Ukraina själva tror på det. Väst vill bara ha en anledning till att fortsätta hetsa mot Ryssland.
Citat:
Ursprungligen postat av
BorjeViking
Jag är ytterst tveksam till om det finns några ryssar här på fb överhuvudtaget.
Det kommer inte gå att lösa eller få bukt med detta eviga ryska problem därför att Uralmongolerna helt enkelt inte anser att det de gör är fel när de invaderar och gör anspråk på andra länders territorium (varken i Ukraina, Georgien eller Moldavien). Enda sättet att få slut på deras militära eskapader och äventyranden mot svagare grannländer är en balkanisering av den artificiellt konstruerade ryska federationen: Att folkrepubliker och etnostater den faktiskt består av för första gången på flera sekel kan få ett självbestämmande, börja avgöra sin egen framtid och framförallt inte längre tvingas skicka sina pengar och resurser till att slösas bort i Moskva...